Május 10-én publikus bétateszt formájában bárki számára hozzáférhetővé válik a HP nyílt forrású alapokra épülő felhőszolgáltatása. Az ennek alapjául szolgáló OpenStack platform támogatói közé közben újabb nagy nevek sorakoztak fel.
A
tavaly szeptember óta működő, meghívásos tesztverzió után május 10-től bárki kipróbálhatja a HP válaszát az Amazon EC2 és S3 megoldásaira: a felhő-platform felhasználóinak egyelőre nem garantálják a száz százalékosan hibamentes működést, ám az ígéretek szerint már minden funkció működőképes lesz.
Biri Singh, a HP felhőszolgáltatásokkal foglalkozó üzletágának alelnöke és igazgatója szerint ugyan időben lemaradtak az Amazon, a Rackspace, az IBM, a Verizon vagy épp az AT&T hasonló célú kezdeményezéseitől, de nem is a gyorsaságra, inkább a kiforrott funkcionalitásra törekednek.
Felhő, felhőbb, legfelhőbb ■ Singh a Business Insidernek beszélt a HP cloud-terveiről. A vezető szerint még csak most indul a felhőszolgáltatások második hulláma: az eddigi, "tapogatózó próbálkozások"
jelentős biztonsági kockázatok mellett, esetenként
leállásokkal tarkítva működnek, az OpenStack pedig az ilyenesetekből tanulva fejlettebb megoldásnak ígérkezik.
A publikus, privát és hibrid megoldásokat is kínáló OpenStack fejlesztése akkor indult be igazán, amikor az alapító Rackspace és NASA mellé (vagy inkább fölé) megérkezett a HP, amely egyfajta projektvezetőként fogta össze a fejlesztéseket. Az OpenStack szolgáltatásait folyamatosan fejlesztik, a legújabb kiadás Essex néven épp a múlt héten jelent meg. A HP mellett olyan nagyágyúk támogatják a projektet, mint a Dell és a Citrix - ezek a vállalatok az OpenStackra épülő saját cloud megoldások indítását tervezik, utóbbi nemrég indította el a CloudStack névre hallgató saját felhőjét. A platform ráadásul még mindig vonzza az újabb résztvevőket: a napokban lett platina fokozatú partner a SUSE Linux.
Fel, támadunk ■ A HP és a többi OpenStack-támogató egyaránt a VMware alapokra épülő felhő-megoldásoktól szeretnének piaci részesedést elnyerni, és megnyesegetni a már sikerrel üzemelő publikus szolgáltatók, például az Amazon klientúráját. Nem csoda, hogy egyre több nagyágyú csatlakozik a nyílt cloud-platform támogatásához, az amerikai Computerworld információi szerint a Red Hat és az IBM is az OpenStack mögé sorakozott fel a napokban. A 2000-nél is több fejlesztőt érintő projektet már így is több mint 150 vállalat támogatja, a felsoroltakon kívül olyan nevekkel az élbolyban, mint az Intel, a NetApp, vagy a Juniper.
A sok más területen egymás versenytársának számító vállalatok azért tömörültek egységbe a cloud területén, mert ebben a piaci szegmensben a VMware szinte alapvető szabvánnyá vált - a nagyvállalati virtualizáció terén több elemző szerint úgy cseng a nevük, mint a 90-es évek végére a Microsofté a PC-s operációs rendszerek piacán.
A bejelentések és szakértői vélemények alapján mostanában jön el igazán az ideje annak, hogy a támogató vállalatok berobbanjanak a piacra az eddig csiszolgatott rendszerre épülő saját megoldásaikkal. A HP bejelentésében a Converged Cloud megnevezést használja, amely a hibrid felhő-megoldások gyűjtőneve.