Május 10-én publikus bétateszt formájában bárki számára hozzáférhetővé válik a HP nyílt forrású alapokra épülő felhőszolgáltatása. Az ennek alapjául szolgáló OpenStack platform támogatói közé közben újabb nagy nevek sorakoztak fel.
A tavaly szeptember óta működő, meghívásos tesztverzió után május 10-től bárki kipróbálhatja a HP válaszát az Amazon EC2 és S3 megoldásaira: a felhő-platform felhasználóinak egyelőre nem garantálják a száz százalékosan hibamentes működést, ám az ígéretek szerint már minden funkció működőképes lesz. Biri Singh, a HP felhőszolgáltatásokkal foglalkozó üzletágának alelnöke és igazgatója szerint ugyan időben lemaradtak az Amazon, a Rackspace, az IBM, a Verizon vagy épp az AT&T hasonló célú kezdeményezéseitől, de nem is a gyorsaságra, inkább a kiforrott funkcionalitásra törekednek.

Felhő, felhőbb, legfelhőbb Singh a Business Insidernek beszélt a HP cloud-terveiről. A vezető szerint még csak most indul a felhőszolgáltatások második hulláma: az eddigi, "tapogatózó próbálkozások" jelentős biztonsági kockázatok mellett, esetenként leállásokkal tarkítva működnek, az OpenStack pedig az ilyenesetekből tanulva fejlettebb megoldásnak ígérkezik.



A publikus, privát és hibrid megoldásokat is kínáló OpenStack fejlesztése akkor indult be igazán, amikor az alapító Rackspace és NASA mellé (vagy inkább fölé) megérkezett a HP, amely egyfajta projektvezetőként fogta össze a fejlesztéseket. Az OpenStack szolgáltatásait folyamatosan fejlesztik, a legújabb kiadás Essex néven épp a múlt héten jelent meg. A HP mellett olyan nagyágyúk támogatják a projektet, mint a Dell és a Citrix - ezek a vállalatok az OpenStackra épülő saját cloud megoldások indítását tervezik, utóbbi nemrég indította el a CloudStack névre hallgató saját felhőjét. A platform ráadásul még mindig vonzza az újabb résztvevőket: a napokban lett platina fokozatú partner a SUSE Linux.

Fel, támadunk A HP és a többi OpenStack-támogató egyaránt a VMware alapokra épülő felhő-megoldásoktól szeretnének piaci részesedést elnyerni, és megnyesegetni a már sikerrel üzemelő publikus szolgáltatók, például az Amazon klientúráját. Nem csoda, hogy egyre több nagyágyú csatlakozik a nyílt cloud-platform támogatásához, az amerikai Computerworld információi szerint a Red Hat és az IBM is az OpenStack mögé sorakozott fel a napokban. A 2000-nél is több fejlesztőt érintő projektet már így is több mint 150 vállalat támogatja, a felsoroltakon kívül olyan nevekkel az élbolyban, mint az Intel, a NetApp, vagy a Juniper.

A sok más területen egymás versenytársának számító vállalatok azért tömörültek egységbe a cloud területén, mert ebben a piaci szegmensben a VMware szinte alapvető szabvánnyá vált - a nagyvállalati virtualizáció terén több elemző szerint úgy cseng a nevük, mint a 90-es évek végére a Microsofté a PC-s operációs rendszerek piacán.

A bejelentések és szakértői vélemények alapján mostanában jön el igazán az ideje annak, hogy a támogató vállalatok berobbanjanak a piacra az eddig csiszolgatott rendszerre épülő saját megoldásaikkal. A HP bejelentésében a Converged Cloud megnevezést használja, amely a hibrid felhő-megoldások gyűjtőneve.

Már tesztelhető a HP cloud-szolgáltatása
Elborult az Amazon felhője
Még mindig sok a kérdés a cloud-biztonság körül

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.