A holnapi Tech Show-n mutatkozik be a T-Online egykori vezetőjének Simó Györgynek a cége, a FreeDee Printing Solutions, amely asztali 3D nyomtatókat kínál már-már megfizethető áron. „A 3D nyomtatás az egyik legígéretesebb modern technológia, amely a korábbi ipari forradalmakhoz hasonló mértékben változtatja meg mindennapjainkat” – írják a cég piacra lépéséről kiadott sajtóközleményben.
A FreeDee Printing Solutions – amely magát valamilyen okból kifolyólag startupnak nevezi –, egyelőre három nyomtatóval lép piacra. Az árakról azonban egyelőre semmit sem árul el a cég félkésznek tűnő honlapja.
Három gyártó – három termék ■ A FreeDee portfóliója három különböző gyártótól származik. A Cube gyártója, az amerikai 3DSystems van legrégebb óta a piacon. A céget eredetileg a professzionális gyártásban alkalmazott lézeres sztereolitográfiai munkákra alapították a 80-as évek közepén. A sztereolitográfiától szinte egyenes út vezetett a 3D nyomtatási technológiák kutatásáig. A Magyarországon is forgalomba kerülő nyomtató a cég honlapján készletben kb. 1500 dollár körüli áron kerül forgalomba.
A Replicator 2-t gyártó New York-i MakerBot Industries céget 2009-ben alapították kifejezetten 3D nyomtató eszközök gyártására. Első, szélesebb körben is használható modelljük a Thing-O-Matic volt, amelyet készletként kínáltak, és a felhasználónak kellett összeszerelnie. A Magyarországon forgalomba kerülő modellt tavaly ősszel dobták piacra. A berendezés a cégnél online is megrendelhető 2200 dollár körüli áron. Ez a berendezés, bár desktop printerként árulják, alkalmas professzionális prototípusok elkészítésére is, max. 285×153×155 mm méretben.
Fiatal holland cég gyártja a FreeDee által forgalmazott harmadik nyomtatótípust, az Ultimakert. Az első nyomtatók két éve kerültek forgalomba. Kitben és összeszerelve is meg lehet venni – az előző értelemszerűen olcsóbb, ám a cég honlapján így is közel 1100 eurót kérnek érte. A forgalmazó szerint ez a piacon kapható leggyorsabb 3D printer. Még egy különlegessége van az előző két típushoz képest: vezérlő szoftvere, a Cura nyílt forráskódú.
Simóék nem csak forgalmazni kívánnak. Szerveznek tanfolyamokat, támogatást nyújtanak a készülékekhez, de tervezést és bérnyomtatást is vállalnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak