Szeretjük vagy sem, a CD-k és egyéb fizikai hanghordozók ideje lassan lejár. Az ingyenes letöltések mellett azonban még mindig kevés az olyan opció, amely legális vásárlásra bírja a zenehallgatókat. A magyar fejlesztésű MG3 ígéretes kezdeményezés, videóbemutatónkban meglestük működés közben is.
Mitől is működött a zeneipar tíz évvel ezelőttig? Egyszerű: bár megvolt a lehetőség a CD-k, kazetták másolására, mégis sokan választottak eredeti hanghordozót, mivel a másolás nem volt mindenki számára megoldható, sokszor a hangminőség rovására ment, és összességében "macerás" műveletnek számított.

Amióta a Napster elsőként rávilágított a digitális kalózkodás egyszerűségére, majd pedig a torrent kliensekkel és egyéb megoldásokkal lett tele az internet, a zeneipar is látványos hanyatlásnak indult, legalábbis a bevételi oldalt, az eladott eredeti tartalmak számát tekintve. Későn ismerték fel a szereplők, hogy egy olyan legálisan működő digitális alternatívát kell felmutatni, amely mégis a hivatalos vásárlás felé fordíthatja vissza a torrentezőket és más módon warezolókat.

Türelemjáték Az iTunes és pár egyéb kezdeményezés a világ pénzügyileg boldogabbik felén viszonylag jó megoldásnak tűnik, bár ettől a zenei fájlok illegális cseréje még mindig az egyik leggyakoribb internetes forgalomforrás. A letöltögetők azonban egyetlen dolgot elfelejtenek: ha semmilyen módon nem fizetnek a zenéért, szép lassan az előadók többsége leteszi a hangszert (illetve fel se veszi, hiszen nincs miből megvásárolnia). Csak a "régi rendszerből" megmaradó, a zenéket nevükkel eladó sztármammutok és a gazdag szülők vagy mecénások által pátyolgatott szerencsések játszanak tovább... Persze ez sarkított jövőkép, ám egyáltalán nem alaptalan.

Nem árt tehát, ha a zeneforgalmazók olyan újszerű ötleteket keresnek, amelyek minden oldal felé kielégítő megoldásként szolgálhatnak. A felhasználó lehetőleg ingyen jusson a zenéhez, de a zenész is valamilyen módon hozzájusson egy mérhető, tervezhető jogdíjhoz. A magyar 3GM Multimédia Kft. szakemberei nemrég bemutattak egy lehetséges kiutat.



Hallgass olyan zenét, amilyen a hangulatod!

Nem birtokolni: hallgatni Sziklay-Pap Ferenc, a cég ügyvezetője az idei Innovációs TechShow keretében mutatta be az MG3 névre keresztelt szolgáltatás alapkoncepcióját. Amint a szakember elmondta, a digitális zeneszolgáltatás nem feltétlenül a legjobb úton halad, amikor eladásra, birtoklásra kínálja fel a zeneszámokat. A felhasználók hallgatni szeretnék a dalokat, a birtoklás csupán azért volt szükséges, mert biztosak akartak lenni abban, hogy minden szám bármikor rendelkezésükre áll. Az internet és a felhő szolgáltatások korában azonban már nem szükséges, hogy mindenki saját "digitális fiókjában" tárolódjanak a zenék: a webrádiók és az internetes zeneboltok ötvözéseként az MG3 új módszert kínál.

A jelenleg demonstrációs célokra szolgáló, ám élesben működő szolgáltatás lényege, hogy a zenei kiadók előadóinak, zenekarainak kínálatából származó dalok a felhőben, tehát a szolgáltatás szerverein találhatóak, ám a webrádiók fix szerkesztésével ellentétben itt a felhasználó adhatja meg, mit és milyen módon szeretne hallgatni. Kiválasztható egy-egy előadó, amelynek zenéiből lejátszási listát készíthetünk, de különféle előadók előre meghatározott preferencia szerinti dalaiból is kérhetünk válogatást.



A fiúbandáktól a dívákon át a metalig: nincs stílushatár

Megadhatjuk például, hogy kedvenc három zenekarunk számai szóljanak, ráadásul csak a 150 bpm feletti, tehát viszonylag gyors dalok, ezen kívül még súlyozhatjuk is, hogy a három előadó közül milyen arányban válogasson be zenéket a szolgáltatás. Minden ilyen lejátszási listát elmenthetünk, és ezeket bejelentkezés után számítógépünkön vagy akár mobil eszközeinken is meghallgathatunk.

Mindenkinek jó Az alábbi videón egy demonstrációs célokra szolgáló, ám már így is igen fejlett felületen nézhetjük meg a rendszer működését. Amint a kommentárban is elhangzik, a szolgáltatást a fejlesztők többek között tartalomszolgáltatóknak, mobilcégeknek ajánlják, vagy bármilyen olyan vállalatnak, amely szívesen használna egy ilyen pluszt a felhasználói kör felé. Az MG3 működhet hirdetésekkel támogatott alapon, de lehet a fentiek szerint egy olyan extra, amit például egy mobilcég előfizetés vagy mobiltelefon vásárlása mellé kínálhatna.

A zenészeknek természetesen a legális működés miatt rendelkezésére állna a jogdíj, így a digitális világ többé nem mumusként, hanem új lehetőségként jelentkezne számukra. A felhasználók pedig könnyen rájöhetnek, hogy bitroklás nélkül is szinte bárhol rendelkezésükre áll gyakorlatilag bármilyen előadó bármelyik dala, ráadásul ingyen. Kíváncsian várjuk, ki és milyen formában harap rá a technológiára, szívesen látnánk már valóban elérhető változatban is ezt a "mentőötletet"!




CallMix - információ telefoncsörgésre
TechShow: hogyan lesz világsiker egy jó ötletből?

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.