A WebLib fejlesztői egyre komolyabb külföldi sikereket érnek el: az angol nyelvű Healtmasht is kiszolgáló keresőmotor már a Vanderbilt Egyetem szolgálatában működik.
A hazai tulajdonú WebLib nevét a legtöbben talán a Johu.hu kereső alapján tudják beazonosítani, de ők felelősek a Startlap keresőmotorjáért is. Oktatási és kutatási vonalon Magyarországon a Debreceni Egyetem, vagy a Magyar Tudományos Akadémia könyvári adatrbázis-keresője fűződik a nevükhöz. Most a tengeren túlra terjeszkednek.

Keresés speciálisan A fejlesztőcég a neves nashville-i (Tennessee állam) Vanderbilt Egyetemmel kezdte meg együttműködését az idei év elején. Az USA 17. legjobb felsőoktatási intézménye a közlemény szerint azért választotta a WebLib PolyMeta elnevezésű általános célú metakeresőjét, mert egy olyan rendszerre volt szüksége, amely esetében a források nincsenek megkötve, vagyis a rendszer tetszőleges számú interneten keresztül elérhető kereső (adatbázis, forrás) egyidejű keresésére nyújt lehetőséget.

Az új megállapodásnak köszönhetően a Polymeta kereső azon felül, hogy eléri az ún. "rejtett web"-et is, rendszerezi a találatokat és olyan "tartalomjegyzéket" jelenít meg, ami segítséget ad a felhasználónak a témához tartozó altémák, kapcsolódó fogalmak azonosításában, illetve az oda tartozó találatok megjelenítésében. Így a felhasználó azonnali áttekintést kaphat a keresés összes eredmény tartalmáról, nem csak az első oldalon látható találatokra vonatkozóan.

"Azért hoztuk létre ezt a keresőrendszert, mert úgy látjuk, hogy a nyilvános internet tartalom rohamos növekedése mellett, a közzétett információ egy igen jelentős része még mindig nem érhető el az általános Internet keresőkkel" – mondta Jóföldi Endre, a WebLib Kft. ügyvezetője. "Az általunk fejlesztett metakereső megoldás rövid határidőn belül bármilyen interneten elérhető adatbázisból dinamikusan állít elő tartalmat, jelenleg közel 1000 kereshető forrás (tudományos adatbázisok, általános keresők, video, kép, hírforrások stb.) áll rendelkezésre".

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.