A Google kísérleti projektjében 16 ezer processzormagot kapcsoltak össze egymással. A rendszer az emberi agy működését szimulálja, és külső segítség nélkül tanulta meg azonosítani a macskákat.
A Google kutatói felépítették a világ egyik legösszetettebb mesterséges idegrendszerét, amely tizenhatezer CPU-magból és több mint egymilliárd kapcsolatból áll. A több éve tartó kísérlet az emberi agy működését próbálja modellezni, a rendszert pedig "szabadon engedték", hogy az interneten szerzett információkra építve önálló tanulásba kezdjen.
A macska feltalálása ■ A hálózat olyan képkockákat vizsgált, amelyeket tízmillió, a YouTube-on hosztolt videóból válogattak ki. A cél az volt, hogy önállóan is felismerje, illetve egy véletlenszerű húszezres mintából sikeresen kiválassza a macskákat. A feladat triviálisnak tűnik, ám a többi képfelismerő algoritmussal szemben a Google rendszere semmilyen támogatást nem kapott hozzá.
Senki sem határozta meg számára, melyek egy macska ismertetőjelei, sőt azt sem, hogy léteznek "macskák" és "nem macskák" –
a digitális agynak önállóan kellett megalkotnia a teljes koncepciót. Mivel a kísérlet sikeresnek bizonyult, ráadásul a gépi tanulás már meglévő algoritmusait alkalmazta, az is kiderült: a módszerek jóval hatékonyabbá válnak, ha a gépek az eddiginél jóval nagyobb adathalmazhoz férnek hozzá.
A kutatás vezetője és a felismert képek egyike a NYTimes.com felvételénA rendszer az ember vizuális kortexéhez hasonlóan működik: bizonyos dolgokat nagyon gyorsan azonosít, függetlenül attól, hogy milyen szögből vagy milyen állapotban látja azokat. Az agyban specializált idegsejtek feladata, hogy figyeljenek egy-egy meghatározott dologra. Bár az analógia egyelőre nem tökéletes, a digitális idegrendszer ugyanezt modellezi.
A kereső is okosabb lesz ■ A The New York Times szerint a projekt már komoly eredményeket mutathat fel. Ezekről nemsokára beszámolnak a Google kutatói is, akik a Google X laboratóriumból – annak idején ott kezdte a
sofőr nélküli autó vagy a
varázsszemüveg is – már átköltöztek abba a létesítménybe, ahol a Google keresőjét és a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokat fejlesztik. Az eredmények lehetséges felhasználása a képkereséstől a beszédfelismerésen át a gépi nyelvek fordításáig terjed.