A hét közepén érkezik az Ubuntu Linux-disztribúció 11.10-es verziója. Az Oneiric Ocelot nevű kiadás érdekessége, hogy elsőként már ARM architektúrájú processzorokon is futtatható.
Az Ubuntu kiadásait eddig is az állatnevek és az alliteráció jegyében keresztelték el, így lehetett a legújabb, 11.10-es verzió neve Oneiric Ocelot, vagyis Álombéli Ocelot. A Canonical Linux-disztribúciója azonban ennél izgalmasabb újdonságot is tartogat: elsőként lesz alkalmas rá, hogy desktop és szerver változatát az eddigi x86 (és x86-64) mellett ARM architektúrájú rendszereken egyaránt futtatni lehessen.

Az ARM alapú processzorok az elmúlt években egyre népszerűbbek, amit elsősorban az alacsony fogyasztású mobil eszközöknek köszönhetnek. Ebbe a trendbe illeszkedik az is, hogy a Microsoft jövőre megjelenő Windows 8 asztali operációs rendszere ugyancsak elérhető lesz ezen a platformon. Szerver oldalon az ARM még nem rendelkezik mérhető jelenléttel - az előző példánál maradva a Windows Server sem támogatja majd -, bár a megfelelő feladatokra praktikus megoldást kínál, amely belátható időn belül megvetheti a lábát a piacon.

Felhős szerverstartégia  Az október 13-ára ígért Ubuntu 11.10 együtt debütál a nyílt forrású OpenStack cloud platform új Diablo szoftverével, és már felvonultatja az ugyancsak nyílt forrású JuJu motort, amely az OpenStack-en futó felhőszolgáltatások indítását és kikapcsolását automatizálja. A Canonical egy bostoni rendezvényen demózta saját építésű, ARM alapú szerverén, hogy a JuJu segítségével a rendszeradminisztrátorok hogyan gyűjthetik egybe a felhőben futó rutinműveleteket.

A big data a Red Hat új célpontja
Boldog huszadik születésnapot, Linux!

A Canonical vezérigazgatója elismerte, hogy az Ubuntu első ARM-os verzióján még bőven lesz mit csiszolgatni, de az Oneiric Ocelotot már olyan kiadásnak tartja, amelyre érdemes odafigyelni. "Tudom, hogy még senki sem épít felhőt az ARM architektúrára, de nagyon ígéretes dologról van szó" - fogalmazott Jane Silber a múlt heti OpenStack konferencián. A JuJu kapcsán kiemelte, hogy a szoftvercsomagok mintájára az Ubuntu lehetőséget nyújt a cloud szolgáltatások egyszerű igénybe vételére és eltávolítára.

A Tobzoska lesz az igazi  Az Ubuntu 12.04-es, Precise Pangolin nevű verziója várhatóan jővő áprilisban jelenik meg, ráadásul a funkcionális és felületi fejlesztések után már LTS (Long Term Support, vagyis hosszú ideig támogatott) kiadás lesz. Ez két évvel követi a tavaly áprilisi Lucid Lynxet, amelyre a gyártó 3 éves desktop- és 5 éves szervertámogatást vállalt. Az Ocelothoz hasonlóan Unity interfészt használó Precise Pangolin így hosszú távú, megbízható és biztonságos megoldásnak ígérkezik, amelyet már alternatívát jelent a komolyabb, akár üzleti célú felhasznásban is.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.