Az Innovate 2010 konferencián jelentette be az IBM, hogy számítási felhőkön alapuló megoldásaihoz egyfajta kuponos rendszert alkalmaz. A fizetési módszert elsőként a Rational szolgáltatásait igénybe vevő ügyfelek használhatják. A cég ezen név alatt sok témával foglalkozik: az architektúramenedzsmenttől a projektmenedzsmenten keresztül egészen a szoftverek életciklus-menedzsmentjéig terjed a skála.
A kuponok ezen szolgáltatások igénybevételére használhatók fel, de teljesen rugalmas, igény szerinti elosztásban. Az ügyfél dönti el, hogy ezt a fizetőeszközt éppen mire fordítja. Minden igénybe vehető lehetőség ára meg van adva kuponban is, ami a hagyományos licencszerződések díjaiból indul ki.
A szerződéskötés bonyodalmaitól és a röghöz kötöttségtől is megszabadíthat az új rendszer, hiszen a kuponok átruházhatók más felhasználóknak. Nagyobb projekteknél olykor kiszámíthatatlan, mikor, mennyi időre, hány személynek van szüksége bizonyos szoftverszolgáltatásokra. A becslés és allokáció problémáját szintén megszűntetheti a kuponok rugalmas elköltésének lehetősége.
Kuponban számolva az mennyi lesz? | Amennyiben a terv kicsiben beválik, úgy az IBM kiterjesztheti a rendszert a teljes portfoliójára is, sőt egészen a legapróbb kiegészítő szolgáltatásokat is beárazhatja és értékesítheti ebben a formában.
Annyi bizonyos, hogy a számítási felhő önmagában egy új megközelítése a szoftverfelhasználásnak, és nem is nagyon lehet csodálkozni azon, ha az ehhez kapcsolódó fizetési modell is a megszokottól eltérő megoldásban kristályosodik ki. Ennek egyik lehetséges változata az IBM ötlete, amelynek sikerét majd az jelzi, ha a Rational-vonal mellett más szolgáltatásokat is kuponosítani fognak a közeljövőben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak