Az angol Just In Time Traffic Information kifejezés rövidítéséből származó Jitti olyan szolgáltatást nyújt, amely a közösség kezében meglévő eszközökkel (GPS vevővel rendelkező okostelefonokkal), 2-3 percen belüli, azaz szinte azonnali forgalmi információkat biztosít, és könnyen áttekinthetően megmutatja a forgalom sebességét, így segíti a dugók elkerülését. A GPS-szel mért sebességet és a forgalmi helyzetről szóló információkat a rendszer összesíti, majd a forgalom sebességtérképét automatikusan kijelzi a felhasználók telefonján, internetkapcsolatukon keresztül.
A magyar fejlesztőkből álló csapat eddig iPhone-ra és Windows Mobile-ra készítette el az ingyenes alapprogramot, és terveik szerint hamarosan Android, Symbian és Blackberry rendszerű készülékekre is lesz Jitti. Nagy Bálint, a rendszert fejlesztő Jitti Forgalmi Információ Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a koncepció a közlekedési dugókban töltött sokórányi veszteglés alatt alakult ki.
500 bizony dalolva ment... | A koncepció szerint a forgalmi információ a Facebookon zászlót bontó, jelenleg 200 tagot sem számláló Jitti Klubra, illetve a Jitti ingyenes applikációját letöltő közösségtől származik majd. Mivel a szolgáltatás csak most indul, így valószínűleg hamar meglesz a napi 500 aktív felhasználó, amennyi a fejlesztők számításai szerint minimálisan szükséges ahhoz, hogy például Budapest teljes forgalmi térképét meg lehessen rajzolni.
Ugyanakkor a készítők meglepetten tapasztalták, hogy ennél jóval kevesebb jittis is elegendő a pontos dugótérképhez, hiszen az emberek nagyjából egyszerre – értelemszerűen például a csúcsforgalomban – autóznak. Ezekben az időszakokban megnövekszik az igény a szolgáltatásra, amelynek lényege a minél több felhasználó, hiszen a sok beérkező adat teszi hatékonnyá a sebességtérképet, és így az egész rendszer működését.
Érdekes, hogy a Facebook nyitott hálózatra való törekvéseivel, vagy például a hely és személy összekapcsolására alapuló FourSquare megoldásával ellentétben a Jitti készítői kifejezetten a felhasználók teljes anonimitását tartották fontosnak. A Jittinél nem rögzítik az indulás és érkezés helyét sem, regisztrációhoz pedig egy e-mail cím elegendő.
A Jitti alapszolgáltatása, a forgalmi információ gyűjtése és megtekintése a közösséghez csatlakozók számára ingyenes. Ezek a közeljövőben várhatóan kiegészülnek más, részben fizetős szolgáltatásokkal is. A felhasználó az egyszerű és átlátható, jelenleg 2x4 kilométert átfogó térképen látja a legfrissebb közlekedési állapotot, ahol különféle színek jelölik a torlódásokat és a könnyebben járható utakat.
Tessék szavazni! | A csapat először két legelerjedtebb platformra, az iPhone-ra és a Windows Mobile operációs rendszert használó készülékekre fejlesztette ki a klienst, de rövid távú terveik között szerepel az Androidra, a Nokia és az Ericsson készülékeken futó Symbianra, valamint a Blackberry telefonokra történő fejlesztés is. Hogy melyik verzió legyen kész először, arról a cég honlapján lehet szavazni. Nyilván ezzel is a közösségben rejlő lehetőségeket kívánják hangsúlyozni a fejlesztők.
„Kevés az igazán érdekes és újszerű magyar fejlesztésű szoftver a platformunkon, de emellett a Jitti felhasználói szemmel is jól átgondolt termék. Használata teljesen automatikus, az adattovábbításhoz és megjelenítéshez az alkalmazás elindításán kívül semmi egyebet nem kell tenni, nem kell vezetés közben telefonon forgalmi központot hívogatni, vagy gombokat nyomogatni. Már most elkezdtük előkészíteni a kollégákkal a Jitti Windows Phone 7-re történő mihamarabbi kifejlesztését.” – adott lendületet a startoló kezdeményezésnek Győrffy Péter, a Microsoft Windows Mobile termékmenedzsere.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak