A CD-k, DVD-k és Blu-ray lemezek kapacitás terén egyre nagyobbak, de ha azt nézzük, mennyire ellenállóak a fizikai behatásokkal vagy épp az idő vasfogával szemben, mindegyikük szinte ugyanúgy vérzik el. Egy startup forradalmat ígér ezen a téren.
A Millenniata nevű startup egy olyan optikai lemezt fejlesztett ki, amelyet akár folyékony nitrogénba, majd forró vízbe is márthatunk egymás után, vagy épp megpróbálhatjuk teljes erőből az asztalhoz csapni, a lemeznek mégsem lesz baja, és a rajta tárolt adatok is tökéletesen olvashatók maradnak.
Itt a legújabb kőkorszak ■ Az M-Disc névre keresztelt megoldás hatékonyságát már az amerikai védelmi minisztérium is tesztelte abból a célból, hogy az eddigi optikai adattárolási módszereit biztonsági megfontolások alapján M-Disc alapokra helyezze. A Millenniata több vezető technológiai nagyvállalat, így például az LG támogatásával fejlesztette ki a technológiát, amelyről a szabványosítás befejeztéig nem adnak ki pontos specifikációt, a lemez anyagáról csupán annyit árultak el, hogy természetes "kőszerű" anyagról van szó.
Az M-Discekhez saját író szükséges majd, ám az elkészült lemezek bármilyen DVD vagy Blu-ray meghajtóban lejátszhatók. A korongok ugyanúgy egymásra helyezett rétegekből áll, viszont az eddigi technológiák helyett itt nincs tükröződő alsó réteg, a lézer gyakorlatilag a hordozóanyagba karcolja be az információt.
Kőbe vésett dátum ■ A technológia már gyártásra kész, az LG és a Millenniata közösen indítja el az első M-Disc író-olvasó forgalmazását októberben. Innentől azonban gyártófüggetlenné válik a megoldás: Scott Shumway, a Millenniata vezérigazgatója szerint bármelyik DVD hardver gyártója könnyen beépítheti a technológiát saját temékeibe. Akár a meglévő DVD lejátszók is képessé tehetők az M-Discek lejátszására egy egyszerű firmware-frissítéssel.
Az M-Discek első generációja a DVD-k adatmennyiségét, tehát 4,7 gigabájtot biztosítja, de a Millenniata már elkészítette a Blu-ray formátumnak megfelelő lemez prototípusát is. Az első generációs lemezeket a DVD írók 4-szeres sebességének megfelelő gyorsasággal lehet írni, ez másodpercenként 5,28 megabájtot jelent: Shumway szerint nem is cél egyelőre a gyorsaság, hiszen az M-Disc speciális célokra készül, aki 48-szoros írási sebességre vágyik, valószínűleg egyébként sem az örökkévalóság számára készíti a lemezt.
A szabványügyi hivatalok szerint a DVD-k hivatalos tartóssága 50 és 100 év közé tehető, ám a gyakorlatban már szinte mindenki találkozhatott pár év után is olvashatatlanná vált lemezekkel. A DVD alapanyagául szolgáló polikarbonát hő vagy nedvesség hatására is torzulhat, a rétegek szétválhatnak, és még egy olyan lemez is olvashatatlanná válhat, amelyet a megírás óta le sem vesznek a polcról.
Az M-Discet épp ezért nagy elvárásokkal indítják útnak a vállalati, ipari és kormányzati felhasználásra, tehát minden olyan területre, ahol a megírt adatokat biztonságosan, hosszú ideig kell tárolni. Az ősz folyamán a boltok polcaira kerülő lemezek árát darabonként 3 dollár környékére teszi a gyártó, az író hardver árcéduláján szereplő összegről viszont még nincs hivatalos információ.