A Microsoft újrafaragja a felhasználók kényelmét és munkáját jó ideje megkeserítő automatikus frissítés módszerét. Kevesebb újraindulás, könnyebb előrejelezhetőség, hasonló biztonság várható.
A Windows Update "intézményének" fontosságát nem sokan vitatják, hiszen ez az automatikus frissítési módszer segít befoltozni az időközben felfedezett biztonsági réseket, valamint gyorsabbá, megbízhatóbbá tenni a rendszert. A módszer azonban már jóval többeknek okoz kényelmetlenséget kiszámíthatatlanul felbukkanó figyelmeztető ablakával, folyamatos rendszer-újraindítási követelőzésével. Az operációs rendszerért felelős üzletág elnöke, Steven Sinofsky egy blogbejegyzésben tette közzé, mire lehet számítani ezen a téren a Windows 8-tól.

Nem beront, csak kopog A vezető szerint a fejlesztés során három alapelvet követnek. Az első és legfontosabb, hogy az automatikus frissítések alkalmazása minél kevesebbszer járjon együtt a rendszer újraindításával, gyakoriságuk pedig jóval kiszámíthatóbb, követhetőbb legyen. Másrészt azon is dolgoznak, hogy a frissítésekre utaló figyelmeztetés jóval kevésbé legyen zavaró, mint az eddigi felugráló ablakok. Harmadrészt viszont arra is figyelni kell az átalakítások során, hogy bármennyire is megváltozik a felhasználói "élmény", a frissítések továbbra is gyorsan és biztonságosan érkezzenek a felhasználók gépeire.


"Az igazi kihívás az volt, hogy megtaláljuk a helyes egyensúlyt a gyakori frissítések és a felhasználók újraindításra való figyelmeztetése között" - magyarázza Sinofsky. "A PC-k frissítése és biztonságba helyezése egy sebezhetőség felbukkanását követően mindenképpen ugyanannyira fontos, mint eddig. Emellett azonban javítani akartunk az újraindítások kezelésével kapcsolatos felhasználói élményen és elkerülni az adatvesztéseket anélkül, hogy a frissítések időszerűségén csorba esne".

Elviselhető havibaj A jelenlegi tapasztalatok alapján Sinofsky egy újratervezett megoldásról ad hírt. A Windows 8 alapvetően egy előre látható, tiszta frissítési ciklust követ majd, amelyet havonta, a Microsoft "patch-keddeken" kiadott frissítésekhez időzít. Ez alól kizárólag a kritikus fontosságú biztonsági tapaszok képeznek kivételt, például valamilyen gyorsan terjedő, frissen felfedezett kártékony kód azonnali javítása.

"Ezzel a fejlesztéssel már nem számít, mikor jelennek meg egy adott hónapon belül az újraindítást igénylő frissítések, mivel maga az újraindítás csak havonta egyszer, a biztonsági kiadás napján válik szükségessé" - áll a bejegyzésben.


Megváltozik a frissítésekre figyelmeztető üzenetek rendszere is. Eddig bármilyen szoftver vagy alkalmazás futtatása közben, bármelyik pillanatban felbukkanhatott egy ilyen ablak, azonnali interakciót követelve. A Windows 8-ban a rendszer használata közben már nem kell ilyesmitől tartanunk, az üzenetek a bejelentkező képernyőre kerülnek, ahol három napon keresztül láthatóak (a Windows felhasználók ugyanis a visszajelzések szerint körülbelül ennyi időn belül engedélyezik a frissítések telepítését).

A "végső határidő" után aktiválódó automatikus újraindítás sem lesz annyira szigorú, mint eddig, mivel az eddigi tapasztalatok alapján gyakran vesztek el ilyenkor el nem mentett munkamenetek, felhasználói adatok. Az új rendszerben ilyenkor is marad idő a futó alkalmazások helyes leállítására, minden adat lementésére - ha pedig épp egy teljes képernyőt elfoglaló szoftver fut az adott pillanatban (például egy játék vagy egy grafikai alkalmazás), az automatikus újraindulásra figyelmeztető üzenet szépen megvárja, míg visszatérünk a Windows kezelőfelületére.

A cégek már várják a Windows 8-at
10 éves a levakarhatatlan Windows XP
A Windows 8 lesz az ultrabookok igazi fegyvere

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.