A három dimenziós nyomtatás kezdi átlépni a kísérleti stádiumot: az egyszerűbb alakzatok és szerkezetek után egyre bonyolultabb eszközök is előállíthatóak nyomtató segítségével, bár az még messze van, amikor bevásárlás helyett nyomtatunk magunknak egy pizzát.
A hagyományos nyomtatást már mindenki megszokta, sőt sokan elavult technológiának is tartja, hiszen könyveket, dokumentumokat, képeket is egyre többen számítógépek, tabletek képernyőin jelenítenek meg. Pedig a nyomtatás nem csak papírt és tintát jelent, és főképp nem csupán olvasni- vagy néznivalót lehet így előállítani.
Sok 2D = 3D ■ A technológia tulajdonképpen igen egyszerű és kézenfekvő. Hiszen már maga a két dimenziós nyomatok is papírra felvitt, mikroszkopikus vastagságú rétegek, tehát ha egy előre pontosan megtervezett sorrendben ilyen rétegeket nyomtatunk egymásra, végül egy térbeli alakzatot kapunk.
Persze ez azért jelentősen leegyszerűsített leírása a folyamatnak, amelyhez mikronnyi pontosságú tervezésre és speciális eszközökre van szükség. Az alábbi videóban a BBC tudósítója egy angol üzemben járt, ahol alapesetben ipari gépek egyes alkatrészeit készítik nyomtatással. A mérnökök azonban a technológia szélesebb körű lehetőségeit azzal mutatják be, hogy teljes egészében működőképes kerékpárt nyomtatnak ki az alapanyagul szolgáló speciális műanyagból.
Természetesen, ahogy itt is látható, egy ilyen prototípus előállítása egyelőre hosszadalmas munkát igényel, és a felhasznált eszközök valamint energia tekintetében sem feltétlenül gazdaságos egy ilyen szintű projekt. Azonban egyszerűbb alkatrészek pontos sorozatgyártásához már ma is használják a technológiát, a különféle kísérletek (a
nyomtatott bikinifelsőtől kezdve a szintén
nyomatként elkészült fuvoláig) izgalmas közeljövőt sejtetnek.