A Samsung és az Acer gyártja majd a webes felhasználásra szánt notebookokat, amelyekkel a Google komoly részt szakítana magának a Microsoft vagy az Apple jelenlegi piacaiból.
Az I/O konferencia szerdai napján a Google bejelentette a Chrome OS operációs rendszert elsőként forgalomba hozó Chromebook számítógépek megjelenését. A június közepén boltokba kerülő notebook PC-k a decemberben bemutatott CR-48-as tesztgépre épülnek, elsőként az Acer és a Samsung dobja piacra saját modelljeit.

Az egy évvel ezelőtt közzétett (és azóta alaposan feljavított) Chrome OS teljesen webalapú platform, tulajdonképpen böngészőből futtat online alkalmazásokat, és az adatok többségét a felhőbe tárolja, vagy onnan éri el. Így a szoftvereket sem a felhasználónak kell telepítgetnie, és maga az oprendszer is automatikusan frissül, sőt indításkor igen gyorsan, mindössze 8 másodperc alatt áll fel. A biztonságról a titkosított adatforgalom és a Google Sandbox technológia hivatott gondoskodni, a Chromebook-felhasználók pedig több mint egymillió alkalmazás (app) közül válogathatnak.



Bemutatkozik a Chromebook koncepció


Az első Chromebookokban kétmagos Intel Atom processzor dolgozik, és elviselhető, 6-8 órás akku-üzemidővel rendelkeznek folyamatos használat esetén. A Samsung 12,1 hüvelykes notebookja 429 dollárba kerül majd, az Acer pedig 349 dolláros áron dobja piacra saját, 11,6 hüvelykes gépeit. Mindkét Chromebook rendelhető lesz 3G-képes változatban is, ami értelemszerűen magasabb árakat jelent. Később az oktatási szereplők havi 20 dollárért, az üzleti felhasználók pedig 28 dollárért előfizetéses modellben is hozzájuthatnak a Chrome OS-t futtató PC-khez.

A Chromebookok június 15-én jelennek meg a tengerentúlon és egyes európai országokban, a magyarországi bevezetéssel kapcsolatban egyelőre nem közöltek konkrét időpontokat.


Egymás mellett a Samsung és az Acer Chromebook számítógépei


Az üzleti felhasználás amúgy is lényeges kérdés, hiszen a Google ezúttal sikeresen nyomulhat ezen a területen. A gyakran használt alkalmazások és funkciók webre költöztetése mindenképpen csábító lehet, hiszen megspórolja a hagyományos laptopok kezelésével járó pepecselést: nem kell szoftvereket telepítgetni, mentéseket végezni vagy vírusellenőrzéseket tartani. Ráadásul a Chrome OS a felhőszolgáltatások felé tereli a felhasználókat: bár a Chromebookokat második-harmadik számítógépnek ajánlják, nyilvánvaló, hogy sokat segíthetnek egy új felhasználói kultúra kialakításában, ami a Google hirdetési úthengerének is további lendületet adna.

Aki kíváncsi, hamar... leguglizza
Tele van almával a sok milliárd dolláros app-piac

A "mobilkorszakban" a korábban böngészőháborúnak nevezett verseny is más nagyságrendben zajlik, a Chrome OS-t futtató gépek pedig újabb eszközt jelentenek a Google arzenáljában. A vállalat a mobilpiacon igen jól áll az Apple elleni versenyben, hiszen az Android-alapú okostelefonok eladásai túlnőttek az iPhone-on, ezzel szemben a tabletek mezőnyében az iPad tarol, nem beszélve az appokból származó bevételekről. A Microsoft a Google-t és a Facebookot túllicitálva megvásárolta a Skype-ot, ami azt jelzi, hogy arrafelé is komolyan veszik a hagyományos PC-ről mobil eszközökre való migrációt, és minden eszközzel új ügyfeleket akarnak szerezni a Windows-családnak.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.