A Gmailt lehet szeretni és lehet tőle idegenkedni amiatt, hogy az addig használt Outlook, Thunderbird vagy bármilyen más "hagyományos" e-mail kliens egyedi levelek megjelenítésére kihegyezett működése helyett egy sajátságos felületet kínál. Aki szereti, pont emiatt teszi: témák alapján összerendezett, beszélgetés-alapú listák, a cimkézett megoldás mellett is egyszerű a felület, könnyen kezelhető és érthető a működés. Most megmutatunk pár olyan Labs-fejlesztést, ahol a Google munkatársai kissé a széllel szemben próbálkoznak...
Többszintű cimkék | Eddig kifejezetten egyszerű volt leveleinket cimkékkel ellátni. Munka vagy család? Pár kattintás és kész volt az a pár jelzés, amelyek segítségével rögtön tudtuk, milyen jellegű, és ezáltal milyen prioritású levelet kaptunk. Most az egyik fejlesztés az úgynevezett "nested labels", mely segítségével al-cimkéket hozhatunk létre. A család cimke alá ezentúl beletartozhat a szűkebb és a távoli, a munka alá a főnökség, a pénzügy és a HR-esek... Kiváló ötlet, kár, hogy épp az eddigi egyszerűség veszik el ezzel - talán csak akkor hasznos, ha mostani cimkéink által behatárolt csoportokba kiterjedt ismerősi vagy munkatársi körünk miatt több százak tartoznak.
Nem tudja a bal klikk, mit csinál a jobb | Úgy tűnik, a Google egyik fejlesztője azt a funkciót is hiányolta a Gmailből, hogy nincs betekintő ablaktábla az e-mailek gyors megtekintésére. Épp ezért létrehozta a tökéletesen feleslegesnek tűnő, jobb kattintásra megnyíló külön ablakos betekintés lehetőségét. Nagyszerű és hiánypótló, főleg annak tekintetében, hogy a bal gomb megnyomásával ugyebár megnyithatom az egész üzenetet.
Persze a Labs fejlesztéseitől nem kell félni, ezek csupán opcionálisan bekapcsolható elemek, ezek összerakása egyfajta "játszótérként" szolgál a Google programozói számára. Az itt megjelent extrák közül igen kevés kerül be a levelezőszolgáltatás alapértelmezett funkciói közé.
Ezek fényében már teljesen más színben tűnik fel az eddig leghaszontalanabbnak tartott Labs fejlesztés, amelyet eddig haszontalannak tartottam, ám mostanra szimplán csak aranyos: egyetlen kattintással visszaállíthatjuk az éveken át megszokott "beta" feliratot a Gmail logó mellé...
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak