Április közepétől idehaza is elérhető a Microsoft hosztolt kommunikációs és csoportmunka-megoldása, a Business Productivity Online Suite, ami felhasználóként valamivel több mint havi 2 ezer forintért vehető igénybe. Péntektől használható az Azure hosztolt alkalmazásplatform is.

Amint azt korábban jeleztük, a Microsoft szerdán Magyarországon is bejelentette számításifelhő-modellen (cloud computing) alapuló új szolgáltatásait. Jean-Philippe Courtois, a Microsoft International elnöke ennek kapcsán hangsúlyozta: vállalata a számítástechnika következő érájának tartja a felhőt, jóllehet a Hotmail révén már egy évtizede kínálnak "felhőalapú", azaz webes szolgáltatásokat. A számítási felhő lényege, hogy a felhasználók olyan programokkal és fájlokkal dolgoznak, amelyek nem az ő számítógépükön vagy szerverükön, hanem távoli kiszolgálókon, egy szolgáltató adatközpontjaiban találhatók. Az informatikában már régóta jelen van ez a megközelítési mód, de igazán divatossá csak az utóbbi években vált.

Új szolgáltatók, érdeklődő KKV-k | Április közepétől a vállalkozások széles körének kínálják a Business Productivity Online Suite (BPOS) csomagot, amelyben hosztolt levelezés, csoportmunka, azonnali üzenetküldés és webkonferencia szolgáltatások is találhatók. A csomag havidíja felhasználónként 8,52 euró, vagyis hozzávetőleg 2260 forint lesz; a szolgáltatás egy hónapig ingyenesen kipróbálható.

Itthon a szoftverszolgáltatások egyelőre még nem terjedtek el széles körben, bár hosztolt szolgáltatásokat már tavaly óta kínál a Central Europe On-Demand és a Magyar Telekom (utóbbi Virtualoso néven). A következő időszakban az elemzők előrejelzései szerint a hazai kis- és közepes vállalkozások is egyre nagyobb számban lehetek a szaporodó szolgáltatók ügyfelei. Drajkó László, a Microsoft Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója sem merte megsaccolni, hogy milyen nagyságrendű ügyfélkör kiépítését lehetne sikernek tekinteni a magyar piacon. A szerdai tájékoztatón úgy fogalmazott: a Microsoft itthon az elkövetkező évben száz feletti hosztolt és BPOS partnert szeretne megnyerni szolgáltatónak; jelenleg körülbelül ötven partner érdeklődik a modell iránt.

Megérett rá a magyar piac | Nagy Levente, a Microsoft Magyarország Office üzletágának vezetője szerint a BPOS révén a a magas rendelkezésre állású nagyvállalati üzleti alkalmazásokat immár a kisebb cégek is elérhetik, míg a nagyvállalatoknak elsősorban az jelent majd előnyt, hogy a szolgáltatás révén rugalmasan, igény szerint vehetik használatba a szolgáltatásokat. A BPOS tesztelését már tavaly novemberben megkezdő Zomputer Kft. ügyvezető igazgatója, Zombory Zoltán szerint már olyan cégek is átálltak az új szolgáltatásra, amelyeknek korábban nem volt saját szerverük. Az ügyfelek körében azért népszerű ez az új szolgáltatás, mert kockázat nélkül tudják bevezetni.

"Az elmúlt több mint húsz évben annak köszönhettük töretlen fejlődésünket, hogy mindig időben mozdultunk rá az új technológiai lehetőségekre, és a számtalan újdonság közül sikeresen választottuk ki azokat, amelyek az ügyfeleknek valóban jelentős hozzáadott értéket teremtenek. Úgy gondoljuk, a szolgáltatási modellben nyújtott szoftverek és alkalmazások az a terület, amelyre a magyar piacon most érdemes belépni" – mondta el Bátorfi Péter, a Delta Informatika Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese. Szerinte a hazai ügyfelek többségénél nagy űr tátong a nem kulcsfontosságú üzleti folyamatok támogatásában: még mindig a kockás füzet vagy az Excel jellemző ezeken a területeken. Ezeket válthatja ki a Sharepoint Online csoportmunka-szolgáltatás, amelynek belépési küszöbét az alacsony havidíjnak köszönhetően most jelentősen le lehet szállítani.

Felhős megtakarítások | A Microsoft Magyarország főmérnöke, Kőnig Tibor a Windows Azure felhőplatformról beszélt, amit április 9-én péntektől érhetnek el a hazai alkalmazásfejlesztők és rendszerintegrátorok. A Windows Azure a felhőalapú számítástechnikára épül: olyan platformról van szó, amelyen a céges alkalmazásokat a felhőből futtathatjuk, tehát interneten keresztül érhetjük el ezeket számítógépünkről vagy mobil eszközeinkről. Mindez értelemszerűen jóval kevesebb fizikai erőforrást igényel. Bár a szolgáltatás hivatalosan most jelenik meg Magyarországon, a Windows Azure-t már a Microsoft számos partnere használja - a sajtótájékoztatón az Alexandra Kiadó és Könyváruház, a Cason Mérnöki Zrt., a Complex Kiadó és a Vendégváró.hu–t kiadó Well-PRess mutatta be röviden a platformra épülő megoldását.

Utóbbi szolgáltatás esetében a szezonálisan változó forgalom miatt változó nagyságú infrastruktúrára lenne szükség, ám az Azure igénybe vételével nem szükséges az infrastruktúrát a csúcskapacitásra méretezni. Az Alexandra online könyváruháznál a megoldás az új termékek piacra dobását egyszerűsítheti le vagy gyorsíthatja fel, és a cégnek a jövőben nem kell nagy szerverparkot fenntartania, hanem az igényeinek megfelelően használhat újabb kapacitásokat. A Cason szolgáltatásával az energetikai cégek azt mérhetik, hogy az utolsó kilométeren mennyi energiát veszítenek; az új, Azure-alapú szolgáltatásának várhatóan a Gazprom lesz az első felhasználója.
 

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.