Gigarendezvényének első napján saját táblagéppel, médiaközponttal, új androidos operációs rendszerrel és szuperszemüveggel villantott a világ egyik legjelentősebb informatikai vállalata. Akik azt hitték, más említésre méltó dolog már nem is fog történi az I/O 2012-n, azok bizony tévedtek.
A-Day ■ A második nap bejelentései közül egyértelműen kirajzolódik egy összehangolt invázió képe, amely a rivális Apple operációs rendszerére érkező Google termékek formájában jelenik meg. A konferencián büszkén demózták a keresőóriás szakemberei a Chrome böngésző iPad-re és iPhone-ra készített verzióját. A desktopon és androidos eszközön megszokott képességek legtöbbje működik az Apple alkalmazásboltjában most megjelenő változatban is. Amit mindenképpen érdemes kiemelni, az a szinkronizáció lehetősége a kölünböző eszközök között. Tehát a felhasználó ugyanazokkal a könyvjelzőkkel, beállításokkal, böngészési előzményekkel találkozhat akkor, ha asztali számítógépétől felállva telefonján folytatja a netezést.
Szintén az inváziós flotta részét képezi a Google frissiben indított adattárolási megoldása, a Drive is. A többek között a Dropbox kivégzésére készülő, alapszolgáltatásként ingyenes cloudos tár mostantól iOS applikáció formájában is elérhető lesz.
Ellenséges terepen ■ Visszartérve a Chrome-ra, érdemes megjegyezni, hogy a cég saját mobil operációs rendszerén, az Androidon is csak idén bukkant fel. Ami az almás debütálást illeti, ez is különleges, hiszen a nagy böngészők közül a Google megoldása jelenik meg elsőként az Apple termékein. Ez önmagában nagy szám, hiszen kis idővel ezelőtt ezt sem engedte meg a cupertinói álomgyár. A saját rendszerükkel való kivételezést azonban nem tudták időtlen időkig fenntartani a böngészőknél, így megnyílt az út a Google előtt.
Egylőre azonban azt a megkötést a felhasználó sem változtathatja meg, hogy az alapértelmezett böngésző a beépített Safari marad. Magyarul hiába telepítjük a Chrome-ot iOS-re, bármilyen levélből, más alkalmazásból lekattintott webcím az Apple böngészőjében fog megnyílni.
Elvágva a külvilágtól ■ Elszakadva a nagy riválistól még mindenképpen meg kell említeni a második nap bejelentései közül a Google felhős dokumentumkezelő alkalmazáscsomagjának, a Docsnak (magyarul Dokumentumok) a kiterjesztését internetkapcsolat nélküli munkára. A legutóbb sablonokkal és betűkészlettel gazdagodó irodai szoftvercsokor most egy fontosabb lépést tesz a kiteljesedés felé azzal, hogy immár élő webes kapcsolat nélkül is elérhetőek lesznek az állományok, amelyeket a felhasználó offline módosíthat. Az egyelőre dokumentumok esetében élesedő új lehetőséget az ígéretek szerint hamarosan táblázatoknál és prezentációs anyagoknál is használhatjuk majd.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak