Néhány hónapon belül a Vodafone Magyarországnál debütálhat élesben az első mesterséges intelligencián alapuló hazai ügyfélszolgálati rendszer. Ennek elkészültéről ma számoltak be Budapesten a fejlesztésben érdekelt konzorcium tagjai.

Több mint másfél éves fejlesztési munka eredményeként készült el a mesterséges intelligencia eszköztárán alapuló első magyar nyelvű ügyfélszolgálati rendszer, a Monspeech. A fejlesztés a magyar nyelvű folyamatos beszéd felismerésére, automatikusan írott szöveggé alakítására, illetve az ebből készülő leiratokban való tartalom alapú keresésre ad lehetőséget többféle módon is.

Elemzés hangsebességgel  A valós idejű keresés esetében a lejegyzéssel párhuzamosan történik a keresés. Ennek eredményei megjelennek a képernyőn. Több téma, vagy probléma esetén az ügyfélszolgálatos a legördülő mezőből választhatja ki a megfelelő válaszokat. Ez utóbbiak kiválasztásához a rendszer több adatforrásban is keres egyidejűleg.

300 másodpercig
tart egy átlagos ügyfélkezelési beszélgetés. Ezt is lejjebb szoríthatja az új rendszer.
A rendszer módot ad utólagos elemzésekre is, ahol szövegbányászati technológiával a teljes adatbázisban megy végbe a tartalomkeresés. Ennek segítségével nagy komplexitású, tetszőlegesen összeállítható statisztikák, kiértékelések készülhetnek akár automatikusan is. Ennek révén hatékonyabban lehet az ügyfélkiszolgáló munkát megszervezni és az előfizető is gyorsabb és pontosabb megoldást kaphat a problémájára. A hatékonyságnövelés egyik lehetséges vonzata a híváskezelési, híváslezárási idő lerövidülése. Ma az átlagos ügyfélkezelési idő 300 másodperc, már az is sokat jelent ha ezt lehet 10 százalékkal csökkenteni – hangzott el a projektet lezáró mai bejelentésen.

Üzlet és tudomány  A fejlesztésre szerveződött konzorciumot, amely cégeket és kutatókat egyaránt tömörít a Montana Tudásmenedzsment Kft. vezette. Céges oldalról részt vett benne még az Aitia Informatikai Zrt. is, a kutatói területet a THINKTech Kutatási Központ, a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék valamint az MTA Nyelvtudományi Intézete képviseli.

A projekt kapcsán Vadász Pál a Montana ügyvezetője kiemelte: a hozzájuk hasonló magyar középvállalatok valós kitörési pontja lehet az ilyen jellegű innováció, a fejlesztések hidat teremthetnek a tudomány és a piac között. A most lezárult projekt összköltsége 336 millió forint, amihez az Európai Unió és a magyar állam összesen 218,4 millió forint támogatást nyújt.

A rendszer a tervek szerint a Vodafone Magyarországnál debütál. A hazai mobiltársaság jelenleg két helyen tart fenn ügyfélszolgálati központot, Budapesten mintegy 100 fővel, illetve a 2009-ben átadott és egyben regionális kiszolgáló központnak is számító Miskolcon, ahol 300-an dolgoznak.

Piaci lehetőségek  „A projektbe a Vodafone szakembereit is bevontuk, de bízunk abban, hogy a Monspeech iránt más hazai ügyfélszolgálatok is érdeklődnek majd, sőt előbb-utóbb exportképes termékké is tud válni” – hangoztatta Vadász Pál. Ez utóbbival kapcsolatban a Bitport kérdésére, hogy mely piacokat céloznák meg a jövőben, a Montana ügyvezetője így válaszolt: „A külföldi lehetőségek kapcsán elsősorban abban bízunk, hogy az itt működő multik más leányvállalatainak a figyelmét is fel tudjuk kelteni vele”.

Nem vesznek el a szövegtengerben
Az elemzőrendszerek új generációja

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.