Ezúttal a soros magyar EU elnökséghez kapcsolódó hivatalos programként zajlik az Innovációs TechShow. Az ígéretes hazai fejlesztéseket bemutató programsorozat legfrissebb kiadásán az orvoslástól az űrkutatáson át a mindennapi életet megkönnyítő megoldásokig sokféle újdonság szerepel.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és a Mobilitás és Multimédia Klaszter (MMK) közös eseménye
a sikeres előzményeket követően most is ígéretes innovációk bemutatására vállalkozik. A kiállításon megtekinthető 21 megoldást a
„Keressük Magyarország Új Neumannjait!” elnevezésű versenyen pályázók közül egy független szakmai zsűri választotta ki.
A rendezvény első napján a versenyzők és versenyműveik a "VIP szekcióban" mutatkoztak be magas szintű, nemzetközi delegáció előtt. A mai szakmai napon már jóval szélesebb körben látható
a 21 kiválasztott megoldás, amelyek a lehető legszélesebb felhasználási kör számára lehetnek érdekesek.
A SmartSocket megregulázza a feleslegesen magas áramszámlát
Ötletekben nincs hiány ■ Az egyik leggyakrabban hangoztatott válság utáni szó a költséghatékonyság, ehhez több bemutatott ötlet is kapcsolódik. A Remagine Technologies által fejlesztett SmartSocket például az energiafogyasztás optimalizálását tűzte ki célul. Az egyszerűen telepíthető rendszer tulajdonképpen a fali áram-csatlakozók "felturbózását" végzi, így az üzemeltetőnek lehetősége nyílik az áramot fogyasztó eszközök teljes, részletes kontrollálására.
A megoldás felismeri a csatlakoztatott eszközöket, és optimalizálja az energiafelvételüket. Az ötlet segítségével elkerülhető a feleslegesen üzemelő eszközök energiapocsékolása, végső soron pedig jelentős költségmegtakarítás érhető el, ráadásul úgy, hogy az eszközönkénti ár kevesebb, mint 30 dollár.
GISearch: mi van a környéken, avagy keresés a térképen
Az ESRI Magyarország Kft. fejlesztése a GISearch: a térinformatikai megoldásokat fejlesztő vállalat innovációja egy térkép-alapú keresőmotor, amely hagyományos PC-k mellett mobil platformokon is használható. A keresőmotor a pásztázható webet címadatok után is indexeli. A projekt eredményeként a címadatok automatizált algoritmusokkal geokódolva térképen, nem pedig szövegesen jelennek meg.
Top 21 ■ Az orvosi vizsgálótól a levegőn át az űrig mindenféle helyszín és témakör terítékre kerül a 21 kiállított innováció valamelyikében. A BUAV 10 például egy pilóta nélküli kisrepülőgép-rendszer, de bemutatkozik egy sztratoszféra-kutató platform is. Az ezeknél "földközelebbi" ötletek közül több is foglalkozik a televízió és tömegkommunikáció témakörével: a 3,5 méteres képátlójú HoloVizio 3D megjelenítő, a Gravity Impress fogyasztóbarát tévézést elősegítő ajánlórendszer, a Hybridbox set-top box megoldás egyaránt a "villódzó doboz" hatékonyabb használatát célozza meg.
A telekommunikációs alkalmazások üzemeltetésének minőségét javítja a Fornax által fejlesztett Eventus TSS és Mobile Workforce, a heterogén mobil platformok egységes programozását pedig az Infomatix MobiAccess keretrendszere teheti könnyebbé.
A 21 innováció mindegyike valamilyen szinten nyertesnek számít a bemutatkozási lehetőséggel: további megoldásokról helyszíni beszámoló formájában jelentkezünk.