Jól tippelt, aki a tegnapi Microsoft sajtótájékoztatótól a legfrissebb Office hivatalos bemutatóját várta. Steve Ballmer megvillantotta, mit tud majd a jövőre megjelenő verzió - mi is gyorsan kipróbáltuk, de bárki tesztelheti saját gépén az Office 2013 alapvető alkotórészeit akár perceken belül.
San Franciscóban a várakozásoknak megfelelően bemutatkozott az Office 2013 (korábbi nevén az Office 15), méghozzá olyan formában, amely az első webes reakciók szerint még a kétkedők többségét is meggyőzte. Ahogy mi is összefoglaltuk, az általános vélemény szerint csak akkor van esélye az új irodai programcsomagnak saját elődeivel szemben, ha valami igazán újszerűt nyújt, ami miatt a felhasználók elegendő motivációt éreznek majd a váltásra. Nos, a legelső tapasztalatok szerint ok bizony van bőven, valóban nem csak egy új sorszámmal ellátott, kissé kipofozott verziót kaptunk. Nézzük, milyen lett az új Office - aztán mindenki ki is próbálhat egy ingyenes próbaverziót, hogy első kézből tapasztalja meg a változásokat.

Doboz nélkül Elsőként végre elfelejthetjük az eddig megszokott, dobozos szoftverektől örökölt "megvásárolom és birtoklom" típusú beszerzést. Az Office 2013 felhő alapú, előfizetéses szolgáltatássá vált, ami persze települ a gépre, de a később bejelentett háromféle előfizetési konstrukciónak megfelelően használható. Az aktív előfizetési időszakon belül minden frissítés automatikusan és ingyenesen elérhetővé válik.



A felhő alapú megközelítés miatt ráadásul az Office-ok többé nem a számítógéphez kötődnek, hanem a felhasználóhoz. Bármilyen gépre telepíthetjük a szoftvercsomagot, miután "igazoljuk magunkat", ekkor elérhetővé válnak saját beállításaink és a cloud-tárhelyre is elmentett dokumentumaink.

Az új Office természetesen már a lehetőségekhez képest Windows 7 alatt is, Windows 8-on pedig teljesen igazodik a Metro felülethez stílusos, teljes képernyős megjelenésével, letisztult karakter- és formavilágával, közérthetőbb elrendezésével. A menük és funkciók kifejezetten úgy lettek áthangolva, hogy érintéssel is könnyen vezérelhetőek legyenek, és persze az érintőkijelzőkön megszokott több ujjas kicsinyítés, nagyítás és egyéb gesztusok is tökéletesen működnek.

Mi újság az irodában? A kinézet és az érintéses vezérlés mellett azonban az egyes komponenseken belül is tonnányi újdonságot halmoztak fel a fejlesztők. Gyorstesztünk alapján nem is a fent említett, az operációs rendszer és az eszközök változásából következő újítások, hanem a sok-sok apró, hasznos finomság "adja el" igazán az Office 2013-at. Az alábbiakban csupán néhány ilyen nyalánkságot vettünk sorra.

Egyrészt az Office összes alkotóelemére érvényes a SkyDrive integráció. Amellett, hogy saját gépünkre is elmentődnek a dokumentumok, másolatuk a Microsoft tárhelyére is felkerül, így egy másik gépről bejelentkezve nem csak az Office felülete és tulajdonságai idomulnak saját beállításainkhoz, de az összes fájlunkat is azonnal elérhetjük. Ha egy számítógépen többen is használják az irodai csomagot, a jobb felső sarokban pár kattintással megváltoztathatjuk az aktuális felhasználói fiókot, a beállítások és fájlok egy pillanat alatt idomulnak az aktuális használatba vevőhöz.



A Wordben kényelmi funkcióként jelenik meg az élő elrendezés (live layout) lehetősége. Itt például megfoghatunk és egérrel vagy ujjunkkal ide-oda ráncigálhatunk egy beágyazott képet, miközben a dokumentum többi része "élesben" változik, bemutatva, hogyan idomul majd a szöveg és minden egyéb a kép különféle elhelyezéséhez. Egyszerűsödik, átláthatóbbá válik a csoportmunka is, jól látható ikon szolgál a változáskövetés jelzésére, és egy kis szövegbuborék mutatja mások megjegyzéseit egy-egy szövegrészhez - ezeket egy kattintással vagy ujjkoppintással nyithatjuk meg vagy rejthetjük el.



Ahogy a világ egyre inkább "elfelé" mozdul a papír alapú dokumentumoktól, a Wordbe is könnyedén beilleszthetünk online média-elemeket, például Facebookon talált videót vagy Flickr fotót anélkül, hogy az adott fájlt a gépünkre kellene másolni. A kész szövegek áttekintését a szerkesztési elemeket elrejtő olvasási mód segíti, a pdf formátumú fájlok pedig közvetlenül szerkeszthetővé válnak.

Az Excel is sok apró finomsággal jár a felhasználók kedvében. A Flash fill például egyfajta "öntanuló" csoportos mezőkitöltő módszer, amely képes megállapítani, hogy egy oszlopban milyen szabályszerűségek alapján töltjük ki a mezőket, és felajánlja, hogy az összes többi mezőt automatikusan kitölti helyettünk. Leírva kissé körmönfontan hangzik, ám kipróbálva azonnal rájövünk, mennyi felesleges körmölést spórolunk meg így.



Egy táblázatrészt kijelölve egy speciális gyorsgomb jelenik meg, melyre kattintva egy felugró gyorsmenüt kapunk a kijelölt terület adatai alapján felkínált gyors elemzési funkciókkal. A grafikonok beszúrása sem lesz többé sokszoros próbálkozáshz kötve, teljesen élő előnézetet kaphatunk a várható végeredményről, ráadásul a kijelölt terület kívánalmainak legjobban megfelelő ajánlott típusokkal.



A PowerPoint végre széles képernyős sablonokat is kínál, de lehetőségünk van mindent gyorsan egy adott felbontásra igazítani. Felturbózták az előadói nézetet, mely automatikusan rendelkezésre áll két monitor vagy egy monitor és egy projektor használatakor, és részletes segítséget nyújt az előadónak, többek között a következő dia előnézetével.



Szintén élő, egyidejű szerkesztési lehetőségekkel bővültek a prezentáció-készítő alkalmazás csoportmunka-funkciói, és az online megosztott előadást még az is megnézheti, akinek a gépén nincs telepítve PowerPoint, köszönhetően az új Present Online módnak.

Az OneNote jegyzetkészítő és -gyűjtő alkalmazás felülete alakult át talán a leginkább az érintésre és a cloud alapú felhasználásra kihegyezve. Gazdagon formázott gyorsfeljegyzéseket készíthetünk, melyeket a böngészőfülekhez hasonlóan külön jegyzetfüzetekbe rendezhetünk, ezeken belül pedig külön lapokat hozhatunk létre. Ehhez a komponenshez tartozik egy külön kis kiegészítő, a Clipping Tool is, amelyet külön gomb-kombinációval hívhatunk elő, és gyakorlatilag a képernyő bármely részét kijelölhetjük és szerkeszthető formában bemásolhatjuk egy jegyzetbe.



A puding próbája A bejelentéssel egyidőben elérhetővé vált az Office 15 előnézeti verziója, amely a Word, Excel, PowerPoint és OneNote szoftverkomponenseket tartalmazza. Ugyan a kezelőfelület még nem magyar, ám a nyelvi ellenőrző eszközök már elérhetők magyarul is.

A letöltő oldalra Windows Live fiókkal tudunk belépni (ne lepődjünk meg, ha néhol Office 365-ként hivatkozik a letöltendő elemekre a rendszer, ettől még az Office 2013-at kapjuk meg). Bejelentkezés után már tölthetjük is a próbaváltozatot, amely alapértelmezésben 32 bites, Windows 7 és 8 alatt futtatható változat, ám ezt személyre is szabhatják a 64 bites rendszert használók. A próbaváltozat nem írja felül és nem "rontja el" a már rendszerben lévő korábbi Office csomagokat, ám arra figyeljünk, hogy amennyiben a meglévő Office-unk 32 bites, a próbaverzióból is csak 32 bites telepítést választhatunk.

A végleges megjelenés természetesen továbbra is 2013 eleje, ez alól csak a Windows RT alapú eszközök (többek között a Microsoft Surface tabletjei) képeznek kivételt, ezeken ugyanis a rendszer részeként érkezik az új programcsomag otthoni és oktatási verziója, előreláthatóan már idén októbertől.

Órákon belül bemutatják a legfrissebb Office csomagot
Október végén jönnek a Windows 8-as gépek
Mi lesz veled, magyar szoftverpiac?

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.