A Google Cloud Platform a Google által kitalált hardveres konfigurációkon fut, melyeket Google ellenőrizte firmware-ek vezérelnek. Google karbantartotta OS image-ek és szintén a vállalat által védettebbé tett hypervisorok biztosítják a felhasználókat arról, hogy nem kell adatlopástól tartaniuk.

Most már a Google felhőjének biztonsága is a vállalat saját, Titan nevű chipjére támaszkodik. Az alacsony fogyasztású chipet, melyet a keresőóriás hardveres biztonsági igényeihez terveztek, márciusban mutatták be a Google Cloud Next '17-en. Mivel ennyire Google-specifikus a chip, a GCP (Google Cloud Platform) adatközpontjaiban a rendszerek felállása, a bootolási folyamat minden esetben megbízható módon zajlik, biztonságos firmware/szoftver gyűjtemény használatával.

Ez azonban csak gyűjtemény folyamatos ellenőrzésével érhető el. Ennek eredményétől függően férhetnek aztán hozzá a hálózati erőforrásokhoz a firmware-ek, szoftverek. A Titan ebbe a folyamatba integrálódik, további védelmi rétegeket iktatva az eljárásba.

Kódellenőrzés minden szinten

Biztonságos bootoláshoz hitelesített boot firmware-re és boot loaderre van szükség, valamint digitálisan aláírt boot állományokra. Ezenfelül meg kell oldani a magánkulcsok tárolásának és kezelésének kérdését. A Titan nem csak ebben segít, hanem ezen túlmenően két további védelmi eszközzel is bír. Képes kármentesítésre, azaz a firmware-ekben talált bugok javítását követően a bizalom helyreállítására. Emellett pedig rendelkezik az úgynevezett első utasítás sértetlenségének (first-instruction integrity) képességével. Ez utóbbi révén minden egyes gépen beazonosítható a rendszer felállása során elinduló legelső kód.

Feladatának ellátáshoz az Titannak szüksége van biztonságos alkalmazásfeldolgozóegységre, titkosításra optimalizált társprocesszorra, egy hardveres véletlenszám-generátorra, kidolgozott kulcshierarchiára, beágyazott statikus memóriára (SRAM), beágyazott flashmemóriára és csak olvasható memóriablokkokra. A Google processzora a firmware minden bájtjára rálát, és amint bekapcsolódott a gazdagép, azonnal lefuttatja a csak olvasható memóriájába beágyazott – vagyis nem módosítható – kódját. Beépített memóriatesztelő rutinja minden alkalommal meggyőződik arról, hogy a teljes memóriaterület biztonságban van.

A Titan firmware-je nyilvános kulcsú titkosítás révén betöltése során ellenőrzésre kerül, melynek eredményét összeveti a Titan kulcshierarchiájával. Ezt követően tölti be a boot ROM a már leellenőrzött firmware-t. Mihelyst saját maga biztonságosan felállt, a Titan a gazdagépre fordítja figyelmét, annak firmware-jét vizsgálja át a már említett first-instruction integrity ellenőrzéssel. Ezáltal a Google meggyőződik arról, hogy valóban az ő kódja fut-e elsőként az elindított rendszeren. Csak ezt követően történhet meg az operációs rendszer betöltése.
 


Hitelesített logolás

A bootolás folyamatát egy olyan végponti titkosításon alapuló azonosítási rendszer teszi még biztonságosabbá, ami a vállalat adatközpontjaiban különböző titkosítási feladatok megbízható alapjául is szolgál. Már a Titan chipek gyártásakor előállnak azok az egyedi kulcsok, melyeket aztán biztonságosan tárolnak. Ennek a – titkosítással védett – adatbázisnak a kulcsait egy offline, quorum-alapú hitelesítéssel, a Titan CA-val (Titan Certification Authority) tartják karban. Az egyes Titan lapkák saját hitelesítés-aláírási kérelmeket (CSR) küldhetnek a Titan CA-nak, melyek ezek ellenőrzése után kibocsátják a szükséges tanúsítványt.

A CSR-ek nem csupán eredetvizsgálaton esnek át, hanem a lapkákon futó firmware is ellenőrzésre kerül. Ezzel a Titanban felfedezett hibák feloldhatóvá válnak úgy, hogy eközben a kibocsátott hitelesítéseket csak a már patch-elt Titan chipek használhatják. Az azonosítási módszer lehetővé teszi a back-end rendszerek számára a titkosítási kulcsok, feladatok védett kiosztását.

Emellett ez a kialakítás megbirkózik a logolás sértetlenségének biztosításával is. A naplózás üzeneteinek titkosításával és hitelesítésével garantálja, hogy a logok tartalma nem módosítható vagy törölhető utólag észrevétlenül – még azon belső emberek számára sem, akik root hozzáféréssel rendelkeznek az érintett géphez.

Az első pillanattól biztonságos

A Google célja a bootolási folyamat biztonságának lehető legmagasabb szintre emelése volt. A firmware-ek és a szoftveres komponensek ellenőrzésével erős, hardveralapú azonosítási rendszert hozott létre. Ehhez az integrált áramkörös logikát házon belül fejlesztette a vállalat, ezzel csökkentve a potenciális hardveres hátsó kapuk létrejöttét. A Titan ökoszisztéma így a bootolás első pillanatától biztonságos, hitelesített és ellenőrzött kódokon alapuló infrastruktúrát nyújthat.

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.