A múlt héten bejelentett Google Compute Engine a vállalat saját adatközpontjaiban hosztolt, Linux-alapú virtuális gépeket biztosít a nagy számítási teljesítményt igénylő feladatokhoz.
A Google "korlátozott előnézetnek" nevezi a a Compute Engine legelső kiadását, amellyel a vállalat is megvetheti a lábát a szolgáltatásként kínált infrastruktúra (Iaas) piacán. Az Amazon, a Microsoft és más szolgáltatók által kínált cloud megoldások lényege, hogy skálázható, a felhasználás arányában fizetendő számítási kapacitást biztosítanak. Bár a Google App Engine eddig is lehetővé tette Java, Python vagy Go alkalmazások építését és futtatását
a cég saját infrastruktúráján, a Compute Engine már virtuális gépeket szolgáltat – ez elméletileg azt jelenti, hogy a fejlesztők azt futtatnak majd a Google felhőjében, amit csak akarnak.
Kezdődhet az árverseny ■ A Compute Engine egyelőre csak CentOS és Ubuntu rendszerekkel működik, amelyek előre konfigurált változatban is rendelkezésre állnak. Mivel a linuxos KVM virtualizáció hatékony felhasználásában a Google együttműködött a Red Hat szakembereivel, valószínű, hogy a Red Hat Enterprise Linux támogatása sem késik túl sokat. Pontos információt azonben sem a RHEL-lel, sem a Windowszal kapcsolatban nem tettek közzé – valószínű, hogy a felhasználás alapján megállapított díjazás ezekben az esetekben alaposan megkavarja a licencelést, ezért hosszabb idő kell a megállapodások előkészítésére.
A Google szerint a Compute Engine a versenytársaknál jóval kedvezőbb ár-teljesítmény arányt kínál. A cég ajánlatai
ezen az oldalon érhetők el, és a Microsofttal vagy az Amazonnal összehasonlítva valóban kedvezőnek tűnnek. A négyféle példány (instance) közül a legelső egyetlen virtuális magot kínál 3,75 gigabájt memóriával és 420 gigabájt lokális tárhellyel, óránként 0,145 dollárért. Az Amazonnál óránként 0,16 dollárért 3,7 gigabájt RAM-ot és 410 gigabájt tárhelyet kaphatunk, a Microsoft pedig 0,24 dollárt számol fel egy 3,5 gigabájtos memóriával és 490 gigabájtos tárhellyel konfigurált Windows szerverért.
Hízik a Google felhőplatformja ■ A Compute Engine-t a Google Cloud Storage és az App Engine társaságában a
Google Cloud Platform név alá gyűjtötték, hasonlóan a milliónyi webes készséget összefogó Amazon Web Services-hez. (Ugyancsak a Google Cloud Platform részévé vált a BigQuery analitikai szolgáltatás is, amely nagy adatmennyiségek elemzéséhez nyújt ugyancsak cloud-alapú eszközöket.) A Google külső
partnerekkel is erősíti fókuszát a vállalati piacon: jelenleg az OpsCode, a Puppet Labs, a Rightscale, a Numerate, a MapR és a Cliqr integrálja saját menedzsment-szolgáltatásait a Compute Engine-be.