Az IBM korábban 480 millió dollárért vásárolta meg az Unicát, melynek szoftveres megoldása digitális marketingkampányok és felhasználói információk kezelését teszik lehetővé. Szintén az informatikai óriáshoz került szűk egy évvel ezelőtt a webanalitikai megoldásairól ismert Coremetrics. Mostanra pedig a két, korábban önálló vállalat ötleteire alapozva elkészült az új termék, a rendkívül hosszú nevű IBM Coremetrics Web Analytics and Digital Marketing Optimization Suite.
Együtt jobb lesz ■ Az IBM új szolgáltatása a Coremetrics webanalitikai megoldása mellé integrálja a Unica fejlesztéseit, amitől azt várják, hogy az eddig elérhető megoldásoknál komplexebb eszköz kerüljön felhasználók kezébe. A különböző platformokról, így a honlapokról, blogokról, közösségi hálózatokról begyűjtött információk együttesen kezelhetők és elemezhetőek a későbbi döntések megalapozására. A két termék kombinálása nemcsak online marketing kampányok levezetését teszi lehetővé a cégek számára, de az eredmények gyors kiértékelése révén lehetőséget ad a kampányok hangolására is – mondta Craig Hayman, aki az iparági szoftveres megoldásokért felel az IBM-nél.
A számítási felhőn alapuló analitikai megoldások természetesen már szép számmal léteznek. Ilyen például az Adobe Omniture, a Google Analytics, vagy a Webtrends. Cloud alapú webelemző megoldásokat az ügyfelek több mint 85 százaléka használ. Az IBM szolgáltatása annyiban más, hogy hibrid rendszer, amely a felhőben tárolt, kattintgatásokból gyűjtött adatok mellett a vállalati gépeken található információk együttes felhasználásra is lehetőséget ad.
Az ügyfelek a vizsgált oldalakon történt aktivitás alapján, és nem a tárhelyen tárolt adatok arányában fizetnek a szoftverszolgáltatásért. Az adatmennyiség ugyanis exponenciálisan nőhet, ami ellehetetlenítené az üzleti konstrukciót. Például egy egymillió felhasználóval rendelkező oldalon, minden felhasználó 10 különböző kattintása havonta százszorosára növelheti az adatbázist, ami gyorsan terabájtokban mérhető adatmennyiséget generál. A csomag nemcsak a weboldalról gyűjt adatokat, hanem a digitális marketing olyan területeire is kiterjed, mint például a bannerhirdetések, vagy az emailek.
Sötét felhő ■ A Forrester egyik elemzője azonban rávilágított arra, hogy a webanalitika ugyan jól alkalmazható a felhőben, de ez nem vonatkozik az üzleti intelligencia (BI) alkalmazásokra, mert azok nem jól definiáltak és komoly testre szabást igényelnek. Márpedig az IBM megoldása ilyen funkciókkal felvértezve akarja magát megkülönböztetni a vetélytársaktól. Az üzleti intelligencia alkalmazása nagyon különböző lehet minden egyes ügyfél számára, ami egyéni megoldásokat valamint gyakori változtatásokat igényel, ezt pedig a felhő alapú szolgáltatások nem feltétlenül támogatják.
Az IBM reményei szerint a felhőben már jelenlévő más analitikai eszközök olyan vetélytársát alkotta meg, amely hozzáadott szolgáltatásaival és a helyi felhasználás lehetőségével együtt komoly szeletet kaparinthat meg a piacból. Magabiztosak vagyunk abban a tekintetben, hogy ez a platform jobb, mint bármely más felhőben lévő hasonló szolgáltatás – mondta Yuchun Lee az IBM alelnöke, aki egyébként a Unica társalapítója is.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak