A videokommunikáció elérte nagykorúságát. A vállalati hálózatok teljesítménye egyre nő, ma már kellő sávszélességgel rendelkeznek a videó, a hang és az adat egyidejű továbbítására. A személyes (face-to-face) videokommunikáció költségek és hatékonyság terén jelentkező előnyei ma már széles körben elismertek. Az alábbiakban azt foglaljuk össze, hogy a szervezetek milyen egyéb szempontok figyelembevételével tehetik a videokonferenciát valódi értéket teremtő eszközzé.
Egyre több vállalkozás mérlegeli új videokommunikációs megoldások megvalósítását vagy meglévő megoldásaik fejlesztését, és ehhez fontos döntéseket kell hozniuk. A felsővezetőknek és a műszaki döntéshozóknak egyre több alternatíva közül kell kiválasztani a legmegfelelőbbet. A legjobb döntés meghozatala érdekében érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen kérdéseket kell feltenni, illetve melyek a videoarchitektúrák fontos funkció és jellemzői.
Egyszerűség ■ Minden információs és kommunikációs technológiai beruházás legfontosabb követelménye a felhasználóbarát működés és a teljesítmény. Ezek biztosítják, hogy az alkalmazni kívánt technológiák a lehető legegyszerűbb és leghatékonyabb kezelőfelületet nyújtsák a felhasználóknak.
Ha a video alapú kommunikáció szempontjából közelítünk az egyszerűséghez, az alábbiak a legfontosabb funkciók:
• Foglalás/időpont egyeztetés (scheduling) – a videokonferenciák foglalásának lehetőségét minden potenciális felhasználó számára biztosítani kell a helyi intraneten, webes alkalmazáson vagy meglévő, integrált naptáralkalmazáson keresztül.
A Telepresence Management Suite (TMS) a hálózat központi, a videokonferenciák foglalását elősegítő szervere. Az egyszerű használat érdekében a TMS opcionálisan olyan eszközökkel integrálható, mint az Exchange/Outlook és a Lotus Domino/Notes.
• Telefonkönyvek – a videón hívható személyek listája bármely videorendszerből (tárgyalók, asztali készülékek, otthoni iroda) könnyen elérhető. A TMS az összes menedzselt videorendszer adatát tárolja, illetve külső telefonkönyv-bejegyzések (Active Directory, LDAP stb.) is hozzáadhatók.
• Egyszerű tárcsázás – a Cisco Video Communication Server (VCS) használata esetén egyszerű, e-mailcímhez hasonló címekkel hívhatók a szervezeten belüli és kívüli videorendszerek.
Menedzselhetőség ■ Felhasználóbarát kommunikációs hálózat fenntartásához robusztus és átfogó menedzselési rendszer szükséges. A teljes szervezeten belül egyforma felhasználói élmény biztosításához központi módszerrel kell kiosztani a szoftverfrissítéseket és konfigurációkat. A hálózat méretének (csomópontok száma és/vagy földrajzi terület) és összetettségének növekedésével egyre fontosabbá válik egy olyan eszköz, amely elkerülhetővé teszi, hogy a hálózat adminisztrációja is ezzel arányosan egyre bonyolultabb legyen.A videohálózat sem kivétel ez alól. A Telepresence Management Suite az optimális menedzselhetőséget biztosító szolgáltatások teljes készletét tartalmazza:
• Videokonferenciák felügyelete – a „Conference Control Center” részletes áttekintést ad, a „Graphical Monitor” hatékony funkciókat kínál a konferenciarendszerek felügyeletéhez, míg a „Map Monitor” feladata áttekintő információkat adni a hálózatban lévő rendszerek fizikai elhelyezkedéséről.
• Sávszélesség ellenőrzése – amennyiben IP-hálózatunkon videoszolgáltatásokat veszünk igénybe, fontos meggyőződni arról, hogy ez nincs negatív hatással más IP-szolgáltatások működésére. A VCS Control sávszélesség-kezelő funkciói segítségével teljes mértékben ellenőrzésünk alatt tartható a videohálózat használata.
Kompatibilitás ■ A szervezetek számára fontos, hogy a belső- és a partnerekkel folytatott kommunikáció egyaránt zavartalan legyen. Az egymással kompatibilis rendszerek telepítésének legfontosabb feltétele az iparági szabványoknak megfelelő videovégpontok és infrastruktúra használata. A Cisco eszközök nemcsak megfelelnek az ITU és az IETF szabványainak, hanem a cég rendszeres szerepet vállal ezek kidolgozásában és tökéletesítésében.
• A TMS rendszer világszinten a legszélesebb körben használt videókonferencia menedzsment eszköz. Nem csupán átfogó funkciókészlete miatt, hanem azért is, mert a legszélesebb körben támogatja más gyártók termékeit.
• A Cisco VCS teljes mértékben megfelel a H.323 és a SIP szabványnak is, és támogatja a H.323 és SIP kompatibilis gyártók végpontjait és szolgáltatásregisztrációját.
Megbízhatóság ■ A valóban természetes kommunikáció megteremtéséhez a videó alapú technológiának alkalmazás szintű stabilitást kell nyújtania. A kiváló minőségű videorendszerek rendkívül fontosak e cél eléréshez, ám ezen túlmenően az is mérlegelendő, hogy mennyire robosztus és megbízható az infrastruktúra.
Első lépésként gondoskodni kell arról, hogy az IP-hálózati infrastruktúra minél erősebb legyen. Ha ezt sikerült megvalósítani, a hívásvezérlő komponensek lesznek az egyedüli hibaforrás. A Cisco VCS maximálisan hat VCS készülék klaszterbe rendezését támogatja, ezen túlmenően pedig az automatikus feladatátvétel és visszavétel is támogatott.
További szempontok ■
• Titkosítás/Rejtjelezés – az adatok integritásának megőrzéséhez fontos a videokonferencia hang- és videoanyagának titkosítása, majd a célban történő visszafejtése. Ezt a funkciót az infrastruktúra összes olyan elemének támogatnia kell, amely az adatállományokat kezeli (például a hidak, átjárók és médiarögzítők).
• Redundancia – az üzletvitel szempontjából kritikus eszközökhöz és kommunikációs megoldásokhoz elengedhetetlenek a katasztrófa-elhárítást, a megbízhatóságot stb. kezelő megoldások. A Telepresence Management Suit a redundancia több szintjét képes támogatni.
• Többhelyszínes vezérlő egységek (Multipoint Control Units – MCU) többhelyszínes konferenciafunkciókat kínálnak azoknak a szervezeteknek, amelyek egy időben kettőnél több pontot kívánnak videókapcsolattal összekötni.
• Természetes kommunikáció – annak lehetősége, hogy minden üzleti érintkezés – történjen kollégával, szállítóval vagy ügyféllel – olyan legyen, mint egy közvetlen, szemtől szembeni megbeszélés.
A megoldás ■
A Cisco számos alapszintű videokommunikációs rendszer megvalósításában vett részt az elmúlt években. Tapasztalataink szerint egy körülbelül 10 videokonferencia-rendszert kiszolgáló vizuálkommunikációs IP-infrastruktúra megvalósításához az alábbi alkotóelemek szükségesek:
• Cisco VCS Control – alaprendszer
• Cisco VCS Expressway – alaprendszer
• Telepresence Management Suite – megfelelő számú videorendszert támogató alaprendszer. A TANDBERG Management Suite szoftvernek létezik a nagyobb kapacitást igénylő szervezeteknek megfelelő verziója is.
• Cisco Codian 4203 MCU — 6 port (IP) a további többhelyszínes konferenciafunkciókat igénylő szervezetek számára.
Ezek az infrastruktúrakomponensek jelentik minden sikeres és skálázható videomegoldás megvalósításának alapját. A stabil alap birtokában a további szolgáltatások könnyedén hozzáadhatók a rendszerhez. Ahogy az igénybevétel és a szervezet igényei növekednek, a szolgáltatásokat, például a többhelyszínes konferenciákat, a felvételt és a streaminget, a mobil videót, a naptáralkalmazások integrációját, az azonnali üzenetküldést és a VoIP infrastruktúrát természetes bővítményként lehet hozzáadni a rendszerhez.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak