Az Egyesült Államokban már tesztelik azt az eljárást, amely alapját az inhaláló berendezésekbe telepített GPS-eszközök adatai adják. Az elképzelés szerint az információkat elemző orvosok hatékonyabb kezelési megoldást tudnak majd kidolgozni egy-egy betegnek. A módszer általában is segíthet a világ egyik legelterjedtebb betegségének visszaszorításában.
Hogy a geolokáció nem csupán étteremkeresésről és helyi akciós ajánlatok levadászásáról szól, azt ékesen bizonyítja az az orvosi kísérlet, melyről a The Economist nyomtatott kiadása számolt be.
A cikk tanúsága szerint a Földön körülbelül 300 millió ember, azaz a populáció öt százaléka küzd az asztma gyengébb vagy súlyosabb megnyilvánulásával. Az Egyesült Államokban folyó kísérlet a betegek inhaláló berendezését használja fel releváns információk begyűjtésére.
Tudom, hol lettél rosszul múlt héten ■ A készülékekbe telepített GPS segítségével minden olyan alkalmat rögzítenek, amikor a tulajdonosa használta az eszközt, azaz jelentkeztek az asztma tünetei. Ezek alapján az orvosok az egyes páciensek szintjén is jobb kezelést tudnak ajánlani, mivel pontosabb képet kapnak a beteg állapotáról és a rohamokat kiváltó környezetről.
Például alapvető problémát okoz, hogy a betegek nem tudnak pontosan beszámolni arról, hogy milyen gyakran kellett használniuk az inhalálót. A kapott adatokból nemcsak ezt, de a helyszíneket is teljesen tisztán láthatja a szakember. Nyilvánvalóan a projekt kiterjesztésénél komoly gondot jelent majd az, hogy a páciensek személyes adatait miként lehet erre a célra "elkérni".
Ugyanakkor az asztma általános visszaszorításában is sokat segíthet ez a szisztéma, amennyiben az egyes készülékek adatait összesített adatbázissá rendezik. Az ezekből kirajzolódó minták támpontokkal szolgálhatnak a megelőzést célzó országos kezdeményezéseknél.