Berlinben 34 ország 71 ötlete került a közönség elé. A Microsoft kezdeményezésével létrejöt Innovatív Tanárok Fórumán Magyarországról azok a tanárok képviseltethették magukat, akik a tavalyi hazai rendezvényen díjat nyertek elképzelésükkel. Bereczki Enikő, a II. Rákóczi Ferenc Fővárosi Gyakorló Közgazdasági Szakközépiskola pedagógusa sajtófotó projektjével jutott kategóriájának legjobbjai közé, így az európai forduló után ő képviselheti hazánkat a világszintű, Dél-Afrikában megrendezendő eseményen.
A tanárt is taníthatják | Bereczki Enikő sikere kapcsán elmondta, számára a konferencia egyik legérdekesebb, egyben leghasznosabb része az az ötletbörze-kiállítás volt, ahol a konkrét, az iskolai gyakorlatban már bevált módszereket osztották meg egymással az innovatív pedagógusok. Kitért rá, hogy a tanárok is sokat tanulhatnak egymástól, de ennél is fontosabbnak tartotta, hogy a konferencián többször is megfogalmazódott: egy jó szellemű, nyitott iskolában egyáltalán nem jelent gondot, ha a tanár is tanul a diákjaitól.
A helyszínen a legújabb informatikai vívmányok iskolai oktatásba történő beillesztését általánosságban ismertető előadások mellett az egyes országokban megvalósított egyedi megoldások bemutatására is sor került. Számos projekt foglalkozott a közösségi hálózatok, és a számítógépes játékok iskolai órák keretében történő értelmes felhasználhatóságával. Előbbire jó példa egy francia tanárnő projektje, amelyben a Microsoft ingyenes játékszerkesztője, a Kodu segítségével hozott létre új világokat, amelyek tapasztalatait a földrajzórán hasznosíthattak a gyerekek. Egy horvát pályázó tanulóinak multimédiás képeslapokat, egyfajta virtuális útikönyvet kellett létrehozniuk, amiket aztán az interneten megosztottak indiai, ausztráliai, amerikai, török, portugál és angol diáktársaikkal, hogy azok a saját környezetükről készített hasonló alkotásokkal viszonozzák ezeket.
Bereczki Enikőé mellett a hazai módszerek közül nagy érdeklődés övezte Wágner Éva Tanya című projektjét, a szülők bevonásával zajló, a gyermekek természetes kíváncsiságára alapozó informatikai eszközökkel támogatott óráit, valamint Klacsákné Tóth Ágota Bermuda-háromszög rejtélyét is sokan próbálták megoldani.
A következő európai Fórumot 2011 márciusában, Moszkvában rendezik, a hazai előválogatót idén októberben szervezi a Modern Iskola Magazin és a Microsoft Magyarország.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak