A leginkább mobil eszközökben teret hódító SSD meghajtókat egyelőre ritkán alkalmazzák adatközponti környezetben, a Pure Storage nevű startup szerint azonban több előnye is van az SSD-alapú tárolási megoldásnak.
A fejlesztési időszak után a Pure Storage egy olyan
adatközponti adattároló rendszert jelentett be, amelybe hagyományos merevlemezek helyett kizárólag SSD-ket (szilárdtest-meghajtókat) építenek. A gyártó szerint ár-érték arányban és a teljesítmény terén is megszorongathatják a piacot.
Kis háttértárak egy rakáson ■ Az FA-300 sorozatú eszközök belsejében a konzumer piacon már közismert Samsung SSD-k dolgoznak, amelyek összehangolt működését a Pure Storage kontrollerei biztosítják. A konfiguráció és vezérlés a saját fejlesztésű Purity szoftver feladata. Az FA-310 modell összesen 5,5 terabájtnyi, az FA-320 pedig 11 terabájtnyi tárhelyet biztosít, amit mindkét esetben meg lehet duplázni egy bővítő keret hozzáadásával. Deduplikációs megoldások használatával a gyártó szerint akár 25 és 200 terabájt közötti adatmennyiség is bepréselhető az eszközökbe.
A 2 egység magas, rackbe építhető eszköz legnagyobb előnye a gyorsaság: az FA-310 akár másodpercenként 2 gigabájtos olvasási és 1 gigabájtos írási sebességet érhet el, a 320-as modell pedig képes 3,5 GBps olvasási illetve 1,5 GBps olvasási sebességre is.
A gyártó még nem hozta nyilvánosságra a megoldás árát, ám annyit leírt közleményében, hogy az eszköz gigabájtonként 5 dollárért kínál SSD megoldást - persze nem a fizikai tárhely nagysága szerint számolva, hanem a deduplikációs és tömörítési eljárások segítségével elérhető kapacitást értve ezalatt.
Biztonság mindenek felett ■ A magas rendelkezésre állással kapcsolatban a Pure Storage a vezérlők redundanciáját emelte ki. Ha bármelyik kontroller meghibásodik, a rendszer automatikusan újraosztja a terhelést a működő részegységek között, ráadásul az éppen folyamatban lévő írási-olvasási feladatokat is képes befejezni az átmeneti memóriában működő gyorsítótárnak köszönhetően. A Samsung SSD-k beépített hibajavító technológiája szintén segíthet a szilárdtest-meghajtókkal kapcsolatos felhasználói aggályok feloldásában.
A megoldást már élesben is tesztelték különböző területeken működő vállalatoknál, akik adatközpontjaikban nem ritkán 50-90 százalékos kapacitásnövekedést értek el az új eszköz csatarendbe állításával.