Legutóbbi termékbejelentései nyomán a szerverpiaci pozícióját elsősorban az IBM rovására akarja erősíteni az Oracle. A cég kelet-európai vezetői Bécsben beszéltek az ezzel kapcsolatos tervekről, amelyektől fordulatot várnak a hardver üzletág pénzügyi mutatóiban is.
A világ jelenleg leggyorsabb mikroprocesszorára, a SPARC T5-re épülő szervereket dob piacra az Oracle, amely az utóbbi években egyre többet invesztál hardverbe is – mondta el
Steve Furniss, az Oracle kelet-európai hardverértékesítéséért felelős alelnöke Bécsben tartott sajtótájékoztatón. Az eseményre az után került sor, hogy a cég első embere,
Larry Ellisonnak a héten új termékeket jelentett be Amerikában.
Larry Ellison bejelent: öt, azaz T5
Megtartott fejlesztői kapacitások ■ Az évtizedekig csak az üzleti szoftverpiacon tevékenykedő amerikai cég a Sun Microsystems néhány évvel ezelőtti felvásárlásával tette meg az első nagyobb lépését a hardverpiacon. „Akkor ígéretet tettünk arra, hogy megtartjuk a Sun mérnökeit, és hogy készek vagyunk a további ez irányú fejlesztésekre is. Ehhez azonban időre volt szükségünk” – emlékeztetett az alelnök.
Jelenleg több mint 2 ezer mérnök dolgozik a SPARC, és mintegy 1500 a Solaris operációs rendszer továbbfejlesztésén. A Sun belépésével megváltozott a fejlesztések metodikája is, a cégnél ma már szoros szimbiózisban folynak a hardver- és szoftverfejlesztések, hogy a cég teljes körű megoldásokat tudjon kínálni az ügyfeleknek.
Továbbszeletelik a tortát ■ A héten bemutatott új szervertermékek kapcsán az alelnök elmondta, hogy a fejlesztésüknél elsődleges szempont a minél kedvezőbb ár-érték arány volt. A cégek ugyanis a mostani nehéz gazdasági helyzetben nem akarnak újabb és újabb adatközpont beruházásokra költeni, ellenben költséghatékony szerver és tároló megoldásokat akarnak. A vállalati szerver portfolió héten bejelentett középkategóriás T5 és felsőkategóriás M5 változata az Oracle szerint már ennek a kívánalomnak igyekszik eleget tenni.
A nyilvánosságra hozott adatok szerint az új szerverek sebessége a korábbakénak a többszöröse, ezzel több eddigi rekordot is megdöntöttek – az Oracle állítása szerint mind teljesítményben, mind árban jóval kedvezőbbek a legfőbb riválisnak tartott IBM ebbe a körbe tartozó megoldásainál. Az Oracle-nél nem is tagadják, hogy az új termékekkel elsősorban az IBM-nek akarnak konkurenciát teremteni. Azzal nem nagyon számolnak, hogy a piac, legyen szó a vállalati szerverek bármelyik szegmenséről is, a már említett makrogazdasági okok miatt akármennyit is bővülne a közeljövőben. Így nem marad más, mint ugyanazt a méretű tortát tovább szeletelni. (Az új termékek technikai specifikációjáról
itt olvashatnak bővebben.)
Az Oracle-vezér és egy óriási M5-díszlet
Teljesítményrekordok ■ A bejelentés szerint az M5, amely az Oracle eddigi leggyorsabb szervere, nyolcszor gyorsabb az IBM hasonló kategóriájú szerverénél, miközben ára annak ötöde. A középkategóriás T5 a cég mérései alapján kilencszer gyorsabb a rivális IBM gépnél, ára ugyanakkor alig több, mint annak tizede. Az IBM-nél egyelőre nem kívánták kommentálni az Oracle velük kapcsolatos megjegyzéseit, az Information Week viszont idézi a kék óriás egyik műszaki főstratégájának blogbejegyzését, ami szerint az Oracle teljesítményre vonatkozó hivatkozásai a cég saját benchmarkján alapulnak, az egyelőre sehol nem volt nyilvánosan publikálva és auditálva.
Mint emlékezetes, az
Oracle 2010-ben 7,4 milliárd dollárt fizetett a Sun Microsystemsért, hogy javítsa szerverpiaci pozícióit. Valójában azonban a felvásárlás óta inkább csökkennek a hardver üzletág bevételei,
a legutóbbi negyedévben mintegy 23 százalékkal. Larry Ellison néhány hónapja még azt remélte, hogy a folyó üzleti év jelenleg futó utolsó negyedévében már bekövetkezhet a fordulat, most viszont legkorábban az új pénzügyi év első negyedévében számít kedvező irányú változásra, mondván a vevők épp az új termékekre várva fogták eddig vissza a beruházásaikat.
Elemzői várakozások ■ Az elemzők azonban óvatossabbak az Oracle hardver üzletágának kilátásaival kapcsolatban. A termékbejelentések kapcsán a Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint a hardverstratégiát alááshatja az, hogy a piacon a szolgáltatásközpontú alkalmazások terjednek. Egy ilyen konstrukcióban pont azzal lehet spórolni, hogy a vásárló cégnek legfőképpen hardverre nem kell költenie, és persze nem kell megvennie az adatbáziskezelőt és a köztes szoftvereket sem.
Mindenesetre a következő hónapokban már a kelet-európai régióban is elindul a szerverkampány. A fő célcsoport a távközlési cégek, pénzintézetek, és általában a sok adattal a „big datával” dolgozó szervezetek lesznek. A középkategóriás T5 esetében az adatközpont szolgáltatók is potenciális vevőnek számíthatnak.