A napokban egyre-másra érkeznek hírek hőségriadóról, figyelmeztetések arról, mennyi folyadékot kell inni és mikor nem szabad napra menni a rosszullétek, balesetek elkerülése érdekében. Ne felejtsük el azonban, hogy informatikai eszközeink is legalább annyira érzékenyek a hőségre, mint mi magunk!
Ha 11 és 15 óra között tíz percnél tovább tartózkodunk a napon, könnyen leéghetünk, fedetlen fejjel sétálva napszúrást kapunk, folyadékpótlás nélkül kiszáradhatunk - ezeket az alapvető tudnivalókat sokfelé halljuk, de ha valakit mégis "megcsap a nap", megúszhatja rövid kellemetlenségekkel, múló tünetekkel. Notebookok, telefonok és egyéb számítástechnikai eszközök számára viszont akár végzetes is lehet, ha nem óvjuk őket a melegtől vagy épp a közvetlen napsütéstől. Az alábbiakban néhány fontosabb óvatosságra intő esetet gyűjtöttünk össze, melynek jó része triviálisnak is tűnhet, ám már idei, személyes tapasztalatok is bizonyítják: érdemes odafigyelni eszközeink "hőháztartására".

Levegőt! A hazai irodák közül még mindig jó pár akad, ahol valamilyen okból nem működik semmilyen légkondicionáló berendezés. Hiába vannak ilyenkor nyitva az ablakok, behúzva a sötétítők, a meleg mindenhová beférkőzik. Még ha a dolgozók valamelyest kényelemben is érzik magukat a huzatban, az asztali számítógépek gyakran az asztal alatti toronyházakban főnek levegőtlen kis helyeken.



Az ilyen eldugott, légmozgástól leárnyékolt kuckókban eleve megreked a hőség, és az asztalok kiképzése miatt a friss levegő cseréje is nehézkes. Még akkor is, ha a számítógépházak, tápok és processzorok ventillátorai a legnagyobb fokozaton dolgoznak, egy idő után csak az elhasználódott, forró levegőt keringetik újra meg újra. Ekkor viszont megnő a hardveres hibák kockázata, leggyakrabban a túlhevült processzor adja fel a harcot. Ez első körben csupán múló bosszúságot jelenthet, mivel a rendszer ilyenkor "elszáll", elveszítjük a nem mentett munkát, elpocsékoljuk a munkaidőt. Több ilyen leállás azonban veszélyezteti a hardverelemek egészségét, élettartamát is, ezért egy idő után azt vehetjük észre, hogy a meleg elmúltával is hibák, leállások tarkítják a napi munkát.

Tiszta légutak Ahhoz, hogy a legkisebb esélyt adjuk a számítógépek hőgutájának, mindenképpen helyezzük el őket olyan helyen, ahol a lehető legjobb szellőzést biztosíthatjuk számukra. Fontos, hogy nézzük át a gépek ventillátorait, légnyílásait, amelyekben akár pár hónap alatt is megülhet a por, így meggátolva a levegő átáramlását.

Ne higgyük persze, hogy az effajta "légzési nehézségekkel" csak a nagy, asztali gépeknek akad gondja - a notebookok is könnyen eldobhatják a munkát a meleg irodában, hiszen ezekben gyakran még szűkösebbek az alkatrészek közötti levegőztető-útvonalak. Érdemes a hordozható gépek légnyílásait is időszakonként megvizsgálni, és ecsettel, fültisztító pálcával óvatosan megtisztítani a szennyeződésektől. A könnyen melegedő noteszgépekhez akár beszerezhetünk speciális hűtőpadokat is, amelyek már akár tízezer forint alatt is megtalálhatóak. Ezek ventillátorral ellátott, speciálisan kiképzett felülettel rendelkező "alátétek", amelyek a gépek aljának felforrósodását akadályozhatják meg.



A napra lehet nézni... ...de eszközeinket napon hagyni nem ajánlott. A közvetlen napfény képes akár fél óra alatt is úgy felforrósítani például egy okostelefont, hogy abban maradandó károsodást okozzon - a legkisebb probléma, ha a műanyag felület deformálódik, de a kijelzőt is teljesen tönkreteheti a tűző nap, és sok más belső alkatrész mellett az akkumulátorra is veszélyes a forróság. Ne feledjük, hogy közvetlen napfénynek számít az iroda ablakában hagyott notebook, az autó szélvédőjéhez közel hagyott telefon is.

Ha az adott környezeti feltételek miatt nehéz elrejteni eszközeinket a nap elől, érdemes letakarni őket, méghozzá minél világosabb, lehetőleg fehér anyaggal, amely a legkevésbé szívja magába a hőt. Figyelni kell az autós kihangosító bölcsőkben hagyott telefonra, a strand napernyője alól kikandikáló tabletre is, ha nem akarjuk százezres nagyságrendű mínusszal zárni a forró nyári napot.



Gyakori tévhit, hogy a napon felejtett vagy felmelegedett készülékeket gyorsan minél hidegebb helyre kell tenni, hogy "meggyógyuljanak" - ezt lehetőleg senki se próbálja meg "élesben". Egy 50-60 fokra felhevült telefont a mélyhűtőbe bevágva csak még tovább rontjuk az eszköz helyzetét, mivel a hirtelen, nagy hőmérséklet-különbség miatt a különféle anyagokból készült alkatrészek összehúzódnak - méghozzá nem épp ugyanabban az arányban. Ezért repedésektől a visszafordíthatatlan műszaki hibákig sokféle módon kivégezhetjük az eszközt épp a jószándék nevében.

Hűtés házilag Ha a közvetlen napfényt kiküszöböltük, de a forró irodában vagy lakásban mégis dolgozni szeretnénk, érdemes a folyamatos légáramlás biztosítása mellett pár trükköt is bevetni. Egyrészt dolgozzunk szakaszosan - óránként kapcsoljuk ki a gépet, hagyjuk az alkatrészeket normál hőfokra visszaállni (eközben mi is ihatunk egy pohár ásványvizet). Másrészt egy egyszerű ventillátorral is csodát tehetünk, ha úgy állítjuk be, hogy a gép felé (is) tud kavarni a levegőn. Egyszerű, de jól bevált csel, ha a mélyhűtőben, műanyag palackban jéggé fagyasztott vizet teszünk a ventillátor mögé, így egyfajta "szegény ember légkondiját" létrehozva. Ebben az esetben csak arra figyeljünk, nedvesség ne kerüljön a gépekbe, a felolvadó vizet cseréljük le másik fagyott palackra, és az üveg oldalát is töröljük le néha.

Mappák a zsebben: munkában az okostelefon
Excel-tippek: gyorsabban, könnyebben, egyszerűbben
Windows 8 tipp: segítség, hová tűntek a dolgok?

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.