A rugalmas OLED kijelzők és az e-papír voltak a nemzetközi FPD kiállítás slágerei. A futurisztikus technológiák némelyike pár éven belül megjelenhet a boltokban.
Az FPD 43 ezer látogatót vonzott
Új kijelző-technológiák mutatkoztak be a múlt héten Japánban rendezett Flat Panel Display International kiállításon. A Samsung OLED (organikus fénykibocsátó diódákra épülő) kijelzője és az LG e-papírja egyaránt alkalmas rá, hogy a későbbiekben hajlékony paneleket építsenek belőlük, mivel egyiknek sincs szüksége háttérvilágításra.
Új generációs eszközök ■ A Samsung flexibilis OLED kijelzői már az LCD utáni korszakot vetítik előre: egyrészt vékonyabbak, másrészt kevesebbet fogyasztanak és szebb képet adnak, mint a folyadékkristályos képernyők. Bár a technológia önmagában nem számít újdonságnak, jelenleg csak kis méretű kijelzők esetében alkalmazzák, mivel a gyártási költségek egyelőre jócskán meghaladják az LCD kijelzőkét. Ezen változtathat a Samsung megoldása, amit néhány éven belül már a cég termékeiben is viszontláthatunk.
Az IDG videója a Samsung S-alakba görbített kijelzőiről
Képernyők a dossziéban ■ Az LG az eddigi legnagyobb, 19 hüvelyk átmérőjű e-papírt mutatta be a kiállításon. A technológiát olyan olcsó, alsó kategóriás olvasókban láthatjuk majd viszont, amelyek fokozatosan átvehetik a könyvek és újságok szerepét: a szakemberek szerint az e-papír idővel valóban papírvastagságú lesz, amit gond nélkül magunkkal vihetünk egy mappában, és tökéletesen alkalmas lesz akár üzleti dokumentumok kezelésére is.
Az FPD-n más érdekességek is felbukkantak, mint például a változtatható fényáteresztő képességgel rendelkező üveg, ami nem csak a sötétítő függönyt teszi feleslegessé, de akár filmet is lehet rajta nézni, vagy alkalmas egy irodai prezentáció megjelenítésére. A kiállító vállalatok egyelőre nem jelentették be, hogy az egyes technológiák mikor kerülnek tömegtermelésbe; a Samsung OLED televízióira valószínűleg már nem kell sokat várni, de az olcsó, vékony, összetekerhető e-papír megjelenése felé még csak az első lépéseken vagyunk túl.
Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.