Táblázatokat bogarászni vagy épp új adatok hosszú sorát rögzíteni nem épp az álommunkák egyike. Szerencsére vannak olyan közismert, vagy épp eddig rejtett trükkök, amelyekkel kissé felpörgethetjük az eseményeket.
Cellák és cellák, egyre több szám és képlet - az Excelben végzett munka könnyen monotonná válhat, ráadásul néha a hagyományos parancsok és menük használatával nem haladunk épp a leggyorsabban. Az alábbi összeállításban megpróbáltuk levadászni a webes fórumokból és tippgyűjtőkről, melyik könnyítéseket említették leggyakrabban, vagy tartották a leghasznosabbnak a felhasználók.

Egy katt a világ Az egyértelmű győztes az említések száma és a megítélések szerint is egy viszonylag közismert, de valóban hasznos kis gyorsítás. Ha egy kész táblázat összes celláját szeretnénk egyszerre kezelni, az általános módszer a menü bogarászása. Ehelyett a billentyűparancsok hívei a Ctrl+A kombinációval próbálkozhatnak, az egerészők pedig balra, az oszlop- és sorfejlécek közötti kis területre kattintva jelölhetnek ki minden mezőt.



Így akár egyszerre változtathatunk betűtípust, színeket vagy épp számformátumot a táblázat egészére vonatkozóan. Szintén ide kapcsolódó trükk, hogy az összes cella kijelölése után elég az első oszlop fejlécének jobb szegélyére kattintanunk egy duplát, ez máris automatikusan átméretezi az összes oszlop szélességét az adott oszlopban található leghosszabb karaktersor méretére.

Maradj formában! A formátummásoló gombot talán szintén többen ismerik: ez alapesetben arra jó, hogy egy cella formázását ráhúzhassuk egy másik cellára vagy cellacsoportra.



Nem kell azonban ezt a műveletet külön-külön elvégezni akkor sem, ha több cella kinézetét szeretnénk továbbmásolni: csak jelöljük ki az adott sort vagy oszlopot, és csak ezután kattintsunk a kis ecset ikonra. Ezután jelöljük ki a másolandó területet, ahol soronként vagy oszloponként (az alapesettől függően) automatikusan minden cella megkapja a megfelelő kinézetet.



A formátummásoló egy másik trükkje, hogy ha nem összefüggő sorokban vagy oszlopokban vannak a változtatni kívánt cellák, kattintsunk duplán az ikonra: ekkor az Esc gomb megnyomásáig szabadon másolhatjuk az eredeti cella kinézetét bármelyik másikra, amelyre rákattintunk.

Szűrt információk Ha a táblázatunk túl hosszú ahhoz, hogy egy bizonyos tétel megkeresését egyszerűen tallózgatással és kutatással végezzük, tegyünk AutoSzűrőt az oszlopokra. Az Adatok menüben kapcsolhatjuk be a szolgáltatást, amely minden oszlop legfelső cellájára egy apró nyilat helyez el.

Ezekre a nyilakra kattintva több szűrési lehetőség jelenik meg, rendezhetjük az oszlop tartalmát valamilyen sorrend szerint, de szabadszavas vagy kijelölőnégyzetes módszerrel gyorsan megtalálhatunk egy minket érdeklő tartalmat is.



A csodálatos Ctrl A másolásra, beillesztésre, vágásra (Ctrl mellé megnyomott c, v vagy x) sokan használják a Ctrl billentyűt, ám többek között az Excelben is találhatunk egyéb hasznos funkciókat vele kapcsolatban.

Egyrészt könnyen kijelölhetünk egymástól különálló cellákat, ha a Ctrl lenyomásával együtt kattintunk az adott helyekre. Így akár a dokumentum teljesen különálló részein elszórt cellák is kezelhetők egyszerre.



Ennél is tud szebbeket ez a billentyű: a Ctrl és az iránygombok megnyomására például az adott irányban található legközelebbi kitöltött cellára ugrunk, a Shifttel kombinálva pedig az induló és érkező cella közötti területet jelölhetjük ki gyorsan.

Ha pedig egy táblázatban több, egymástól független cellába is ugyanazt az adatot szeretnénk beírni, a Ctrl abban is segít, hogy ne kelljen egy cella tartalmát beírni, aztán külön másolgatni a többi helyre. Először jelöljük ki az összes olyan cellát, ahová ugyanaz a tartalom kerül, majd kezdjük el begépelni a kívánt szöveget vagy számsort. Lezárásként viszont ne csak a megszokott Entert nyomjuk meg, hanem a Ctrl billentyűvel együtt: ekkor az összes kijelölt cellában megjelenik ugyanaz.


Mennyi az annyi? Az ötödik legnépszerűbb trükkhoz sok tennivalónk nincs is, viszont állítólag sokan nem veszik észre első pillantásra az Excel egyik gyorssegédjét. Ha sok szám szerepel egymás mellett, de mi csupán egy részösszegre vagy valamilyen időszakos információra vagyunk kíváncsiak, nem kell külön elkezdeni számolgatni. Csak jelöljük ki a kívánt cellákat (például a fent említett Ctrl gomb használatával), és nézzük meg az Excel ablak alsó, információs csíkját. Itt azonnal láthatunk pár alapvető információt: a kiválasztott cellák értékének szummáját, az összegek átlagát, vagy épp a cellák számát.


Ingyenes PC-s távsegítség böngészőből
Tipp: mérhető siker a céges weboldalon
5 ingyenes online feladatkezelő megoldás

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.