Izgalmas új szolgáltatás egy feltörekvő startuptól: a Greplin egy Google-szerű, könnyen használható keresőfelület, mellyel saját, felhőben tárolt adatainkra kereshetünk a megosztott Google dokumentumoktól a Twitter-csiripeken át a Facebookos megosztásokig.
Az ígéretes startupokat felkaroló Y Combinator "istállójából" már több olyan új vállalkozás indult hódító útra, amely kifejezetten ötletes megoldásokkal újítja meg az internet világát. A Dropbox, a Scribd, vagy a hamarosan induló ellen-Facebook, a Diaspora után itt egy friss tipp, a Greplin.

Iránytű a ködben | Ha csupán azt állítjuk, hogy mindenkinek kezd túl sok adata megjelenni a felhőben, talán még nem kapnak több ezren a szívükhöz. De ha kissé a trendek és gyűjtőszavak mögé nézünk, talán mindenki elgondolkodhat egy kicsit. Mindenkinek van már saját, egyre terebélyesedő cloudja: a Gmailben tárolt levelei, a Google Docs-ba felvitt dokumentumok, az ezernyi facebookos megosztás vagy Twitter csirip, és megannyi más. Igen, ez is felhő, méghozzá személyes, legalábbis félig-meddig.

Nem árt ugyanis néha rákeresni, mit osztottunk meg egy adott témáról tavaly, hányszor csiripeltünk egy bizonyos kulcsszóval kapcsolatban. Az sem haszontalan, ha a PC-s kereséssel már sokadjára nem találunk egy adott dokumentumot, gyorsan rákereshessünk ugyanerre a cloud alapú szolgáltatásokban is, hátha csak annyi volt a probléma, hogy nem Wordben, hanem Google Docs alatt dolgoztunk.

A szolgáltatás egy Daniel Gross nevű, ma mindössze 19 éves fejlesztő agyából pattant ki, mégpedig egy teljesen hétköüznapi probléma kapcsán. Egy tavalyi estén épp egy buliba tartott, ám útközben jött rá: fogalma sincs a pontos címről, ahová igyekszik. Okostelefonján rákereshetett volna, de arra sem emlékezett, pontosan hol, milyen formában található a cím: vajon Facebookon hívták meg, vagy épp Twitteren? Esetleg Google naptárbejegyzés mellékleteként szerepelt?

Az ilyen helyzetek bárkivel előfordulhatnak: ilyenkor segít a Gross által alig egy év alatt kifejlesztett Greplin, amelynek már a regisztrációs és konfigurációs felülete is gyermekien egyszerű, a keresés pedig a lehető legkényelmesebb.

Csápok mindenhová | A Greplin főoldalán egyszerű felhasználónév és jelszó kombinációval regisztrálhatunk az ingyenes szolgáltatásra. Ezután a jelenleg elérhető, indexelhető szolgáltatások logói fogadnak, amelyekre kattintva egyenként hozzákapcsolhatjuk a Greplint meglévő fiókjainkhoz. A legtöbb indexelt szolgáltatás - például a Google, a Facebook, a Twitter vagy a LinkedIn - egyetlen kattintásos engedélyeztetéssel már be is engedi a keresőt, így semmilyen külön konfigurálásra nem kell időt fordítanunk.

A rendszer hivatalosan a napokban indul, tehát a regisztrációt már megejthetjük és csatolhatjuk is a későbbi keresésekbe bevonandó szolgáltatásainkat, a Greplintől pedig az ígéretek szerint napokon belül érkezik egy e-mail a regisztációkor megadott e-mail címünkre arról, hogy nekikezdhetünk a keresésnek. Aki pedig professzionális módon szeretné használni a megoldást, havi öt dolláros, vagy évi negyvenöt dolláros díjért további indexelhető szolgáltatókat is bevonhat (mint például a Salesforce vagy a Google Voice), és olyan extrákat is kipróbálhat, mint a pdf-ek tartalmában történő keresés, a HTML5 alapú offline támogatás, a még gyorsabb indexelési sebesség, vagy az egyazon szolgáltatónál meglévő több fiókunk közös kezelése.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.