Izgalmas új szolgáltatás egy feltörekvő startuptól: a Greplin egy Google-szerű, könnyen használható keresőfelület, mellyel saját, felhőben tárolt adatainkra kereshetünk a megosztott Google dokumentumoktól a Twitter-csiripeken át a Facebookos megosztásokig.
Daniel Gross: 18 évesen találta ki a szolgáltatás alapjait
Az ígéretes startupokat felkaroló Y Combinator "istállójából" már több olyan új vállalkozás indult hódító útra, amely kifejezetten ötletes megoldásokkal újítja meg az internet világát. A Dropbox, a Scribd, vagy a hamarosan induló ellen-Facebook, a Diaspora után itt egy friss tipp, a Greplin.
Iránytű a ködben |Ha csupán azt állítjuk, hogy mindenkinek kezd túl sok adata megjelenni a felhőben, talán még nem kapnak több ezren a szívükhöz. De ha kissé a trendek és gyűjtőszavak mögé nézünk, talán mindenki elgondolkodhat egy kicsit. Mindenkinek van már saját, egyre terebélyesedő cloudja: a Gmailben tárolt levelei, a Google Docs-ba felvitt dokumentumok, az ezernyi facebookos megosztás vagy Twitter csirip, és megannyi más. Igen, ez is felhő, méghozzá személyes, legalábbis félig-meddig.
Nem árt ugyanis néha rákeresni, mit osztottunk meg egy adott témáról tavaly, hányszor csiripeltünk egy bizonyos kulcsszóval kapcsolatban. Az sem haszontalan, ha a PC-s kereséssel már sokadjára nem találunk egy adott dokumentumot, gyorsan rákereshessünk ugyanerre a cloud alapú szolgáltatásokban is, hátha csak annyi volt a probléma, hogy nem Wordben, hanem Google Docs alatt dolgoztunk.
A szolgáltatás egy Daniel Gross nevű, ma mindössze 19 éves fejlesztő agyából pattant ki, mégpedig egy teljesen hétköüznapi probléma kapcsán. Egy tavalyi estén épp egy buliba tartott, ám útközben jött rá: fogalma sincs a pontos címről, ahová igyekszik. Okostelefonján rákereshetett volna, de arra sem emlékezett, pontosan hol, milyen formában található a cím: vajon Facebookon hívták meg, vagy épp Twitteren? Esetleg Google naptárbejegyzés mellékleteként szerepelt?
Az ilyen helyzetek bárkivel előfordulhatnak: ilyenkor segít a Gross által alig egy év alatt kifejlesztett Greplin, amelynek már a regisztrációs és konfigurációs felülete is gyermekien egyszerű, a keresés pedig a lehető legkényelmesebb.
Csápok mindenhová |A Greplin főoldalán egyszerű felhasználónév és jelszó kombinációval regisztrálhatunk az ingyenes szolgáltatásra. Ezután a jelenleg elérhető, indexelhető szolgáltatások logói fogadnak, amelyekre kattintva egyenként hozzákapcsolhatjuk a Greplint meglévő fiókjainkhoz. A legtöbb indexelt szolgáltatás - például a Google, a Facebook, a Twitter vagy a LinkedIn - egyetlen kattintásos engedélyeztetéssel már be is engedi a keresőt, így semmilyen külön konfigurálásra nem kell időt fordítanunk.
A rendszer hivatalosan a napokban indul, tehát a regisztrációt már megejthetjük és csatolhatjuk is a későbbi keresésekbe bevonandó szolgáltatásainkat, a Greplintől pedig az ígéretek szerint napokon belül érkezik egy e-mail a regisztációkor megadott e-mail címünkre arról, hogy nekikezdhetünk a keresésnek. Aki pedig professzionális módon szeretné használni a megoldást, havi öt dolláros, vagy évi negyvenöt dolláros díjért további indexelhető szolgáltatókat is bevonhat (mint például a Salesforce vagy a Google Voice), és olyan extrákat is kipróbálhat, mint a pdf-ek tartalmában történő keresés, a HTML5 alapú offline támogatás, a még gyorsabb indexelési sebesség, vagy az egyazon szolgáltatónál meglévő több fiókunk közös kezelése.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.