A keresővállalat online dokumentumkezelő szolgáltatásai mostantól még gyorsabb és hatékonyabb közös munkavégzést tesznek lehetővé néhány új funkció integrálásával. Ahogy egyre többen használják dokumentumok megosztására a Google Docs szolgáltatást különböző platformokon, valóban itt volt az igény egy kis ráncfelvarrásra és aktualizálásra.
Virtuális megbeszélés | A most implementált fejlesztés egy több lépcsős bővítési folyamat első része, ami alapvetően elmozdítja a szolgáltatást a szimpla dokumentummegosztástól a közös, gyors munkavégzés irányába.
Mostantól, ha megosztunk valakivel egy dokumentumot, lehetőségünk van egy beépített csevegőablakban megbeszélni a közös szerkesztés részleteit. Persze eddig is lehetett látni, ha valaki szintén megnyitja a megosztott dokumentumot, és a változtatások is felbukkantak egy kis idő elteltével, ám most gyakorlatilag teljesen egy időben látja minden szerkesztő partner, melyikük mit módosít éppen: betűnként frissítve láthatjuk, mit is gépel épp a dokumentumon ügyködő másik felhasználó.
Kényelmesen, testre szabva | Akár ötvenen is részt vehetnek egyszerre ugyanazon szöveges vagy táblázatos dokumentum szerkesztésében. Valós időben mutathatják meg egymásnak a változtatásokat, és a beépített csevegőben beszélhetik meg a feladatokat. Az információs ablakokat, például magát a csevegő ablakot is szabadon "lebegtethetjük" át bárhová, így egyszerűvé válik a szerkesztő felület elrendezése saját szájízünk szerint. Automatikus számozás és felsorolás, egyszerű margóállítás, akkurátusabb beillesztés utáni formázás jellemzi a napokban lecserélődő Google Docs újdonságait.
A táblázatkezelőben már húzd-és-vidd módszerrel kezelhetünk egyes oszlopokat, a már meglévőhöz hasonló szöveg begépelésekor automatikus kiegészítési javaslatot kapunk, és egy külön formula-szerkesztő sor is rendelkezésünkre áll. A rajz funkciók is kibővültek: egy külön alkalmazást kapunk ábrák készítésére, amelyeket természetesen szintén a fentiekben megismert csoportmunka-újítások felhasználásával szerkeszthetünk. A kész ábrákat azután könnyű beilleszteni bármilyen Google dokumentumba.
Gyorsulunk | A külcsínen kívül nagyon fontos az is, hogy sokat faragtak a JavaScript motorral kapcsolatos funkciókon, így a Google szerint jóval gyorsabb és akadásmentesebb lesz az új Docs - egészen pontosan úgy fogalmaznak, hogy megkapjuk ugyanazt a sebességet, amit egy asztali szövegszerkesztőtől is elvárunk.
Az átállás természetesen a Google szokása szerint nem egyszerre történik meg, hanem az elkövetkezendő hetekben egymás után állítják át a felhasználók elérését az új szolgáltatásra. Aki esetleg nem tudna várni, a fejlesztői weboldalon megnézheti az összes újdonságot, de az alábbi videó is jól szemlélteti a leglátványosabb fejlesztéseket.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak