A Dart programozási nyelvet a Google a JavaScript utódjául szánja, amelynek problémáit a vállalat mérnökei szerint nem lehetséges annak továbbfejlesztésével áthidalni.
A Google objektumorientált Dart programozási nyelve a dániai Aarhusban mutatkozott be a hét eleji GOTO konferencián. Az eredetileg Dash néven jegyzett fejlesztés célja, hogy lecserélje a webes böngészők jelenlegi legfontosabb szkriptnyelvét, a JavaScriptet. Ez egyrészt azoknak a problémáknak a kiküszöbölését jelenti, amelyek a Google egy tavaly novemberi belső feljegyzése szerint nem oldhatók meg a JavaScript továbbfejlesztésével. Másrészt jobb teljesítménnyel és fejlettebb biztonsággal járul hozzá a fejlesztőeszközök alkalmazásához.

A Dart fejlesztésében résztvevő Lars Bak, akinek nevéhez fűződik egyebek mellett a Google Chrome böngésző V8 JavaScript motorja, strukturált és mégis rugalmas megoldásnak nevezte a webes programozási nyelvet, amelyet elsőként éppen a Chrome támogat majd. A nyelv tervezésekor fontos szempontnak tartották, hogy az a programozók számára ismerős és könnyen tanulható legyen, illetve a kézi eszközöktől a szerveroldali felhasználásig minden környezetben egyforma hatékonysággal működjön. A bő egy hónapja beharangozott Dart persze még csak technológiai előzetes, amelynek specifikációja itt tekinthető meg, később pedig fordító vagy virtuális gép is elérhető lesz hozzá.

Hatalomátvétel  A Google szerint a Dart megkönnyíti azt a folyamatot, amelynek során a programozók egy-egy prototípusból kiadásra jelölhető kódot faragnak, emellett az egységes kliens- és szerveroldali nyelv feleslegessé teszi bizonyos fejlesztői eszköztárak vagy szerveroldali környezetek használatát. Más kérdés, hogy a vállalat szempontjából egyéb hozadéka is lenne, ha sikerülne kiütnie a JavaScriptet az alapértelmezett webprogramozási nyelv pozíciójából. Jelentősen növelné ugyanis a Google befolyását a világhálón, ha a Dart lenne az a szabvány, amelyhez mások is igazodni kénytelenek. Ilyenformán a Dart és maga a Chrome böngésző sem csak a fejlesztők személyében tekinthető egy közös terv részének.

A tizedik
legnépszerűbb programozási nyelv a JavaScript volt a Tiobe Software októberi összesítése szerint, így a Google-nek oda kell tennie magát, ha az átállás megkönnyítése mellett egy hatásos kampánnyal - és persze egy hibátlanul működő fordítóval - a Dart táborába akarja csábítani a fejlesztőket.
A web alapú alkalmazások jelentős felgyorsításával a Google sokkal hatékonyabban versenyezhetne bármilyen gyártóval, akár azok saját környezetébe írt (natív) szoftvereivel is. Így nézve egyfajta puccskísérletről van szó, hiszen a cég erre irányuló standardizációs kezdeményezései korábban megbuktak a piaci szereplők némelyikének ellenállásán. A Dart sikere esetén viszont a Google a Microsoft, a Mozilla, az Apple vagy bárki más támogatása nélkül is elérheti célját.

Három év alatt nagyot ugrott a Google Chrome
Tipp: új céges honlap nulláról

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.