Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója és vezetője magyar idő szerint tegnap este jelentette be a közösségi oldal legújabb fejlesztéseit.
Csoportkedvezmény ■ A legkomolyabb eleme ezeknek az újításoknak a külön csoportok kezelésének átszabása és az ezzel kapcsolatos lehetőségek kibővítése. A felhasználók jó része régóta problémaként kezelte azt, hogy ha valamit közzétesz az oldalon, azt a családtagoktól a barátokon keresztül a munkatársakig mindenki meglátta a hírfolyamban. Bár volt már korábban is lehetőség bizonyos elkülönített közösségeket létrehozni, ennek kezelése és gyakorlati haszna erősen véleményes volt.
Az újragondolt csoportok (Groups) most néhány kattintással kialakíthatók, és alapesetben a külön oldalként kezelt közösség tagjai kapják csak meg az információkat. Tehát egy fiatal létrehozhatja a közvetlen baráti körét, akikkel a szombat esti partiról készült felvételeket anélkül tudja megosztani, hogy magyarázkodnia kelljen a szülőknek. De ugyanígy elkülöníthető egy üzletfeleket tömörítő halmaz, akiket célzottan tud tájékoztatni mondjuk egy akcióról, vagy éppen munkahelyváltásról.
A csoport tagjai között lehetőség van közös chatelésre is, ami eddig nem volt elérhető a Facebook beépített csevegési szolgáltatásával. Továbbá körlevelet is küldhetünk az érintetteknek.
Becsomagolt emlékek ■ A csoportok mellett több, kisebb jelentőségű bejelentésről is szó esett a tegnapi tájékoztatón. A felhasználók például lementhetik az összes Facebookon tárolt saját információt. Azaz képeinket, státuszüzeneteinket és profilunk adatait is lementhetjük egy tömörített fájlba.
Állandóan visszatérő téma az adatbiztonság. Ezt most újabb eszközzel próbálja a Facebook még átláthatóbbá tenni. A beállítások között egyszerűen rendezve megtaláljuk az összes alkalmazást, aminek valamilyen szinten engedélyt adtunk adatainkhoz való hozzáférésre. Ha egy konkrét alkalmazást nézünk, az is látszik, milyen típusú adatainkra van rálátása, illetve az is, mikor élt a megoldás utoljára ezzel a lehetőséggel. Ki tudjuk kapcsolni az engedélyeket az információk jellege szerint egyesével, illetve természetesen teljesen megszüntethetjük adataink felhasználását.
Nyílt bezárkózás ■ Visszatérve a bejelentés legkomolyabb elemére: a Groups felturbózása tulajdonképpen a hatalmasra duzzadt közösségi oldalt szabja kisebb, önálló életet élő mini Facebookokra. A furcsa az, hogy eddig Zuckerberg minden fronton azt hangoztatta, hogy az internet a nyitottságról szól, és a jövő a mindent megosztunk mindenkivel (de minimum az ismerőseinkkel) szemléleté.
A mostani lépés viszont pontosan ennek ellenkezőjét jelenti: bezárkózást, kivételezést. Hogy a későbbiekben ezt a kettősséget lehet-e sikeresen képviselni, az meglehetősen nehéz kérdés, de egyelőre az eredmények Zuckerberget igazolják.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak