A Webiroda néven indított publikus felhőszolgáltatással a hazai mobilszolgáltató céges ügyfelei informatikai beruházások nélkül juthatnak jogtiszta Microsoft irodai szoftverekhez, levelezőprogramhoz, csoportmunkát támogató alkalmazásokhoz, fix havi díjért. A szolgáltatások hátterét a magyarországi központú CE On-Demand nyújtja, amely 2009 óta nyújt ilyen konstrukcióban microsoftos programokat. A Webirodát használók az idén elindított adatközponti szolgáltatásokat is igénybe vehetik a Telenortól.
Költségkímélő program ■ Sipos Judit, a Telenor vállalati értékesítési igazgatója a bevezetés kapcsán elmondta, az elmúlt pár hónap próbaüzeme során 2500 felhasználó választotta ezt a szolgáltatást. A tapasztalatok azt mutatták a cég kalkulációja szerint, hogy az átlagos informatikai megtakarítás meghaladta az 50 százalékot.
Emlékeztetett rá, hogy az IDC magyarországi felmérései alapján 2010-ben 1,6 milliárd forintnyi bevételt hozott a szolgáltatóknak a felhő számítástechnika, ami 2011-ben a piackutató előzetes várakozásai szerint legalább 30 százalékkal bővült. Összehasonlításul az adatközponti tárolás hazai piaca 9,4 milliárd forint volt 2010-ben, a tavalyi növekedés mértéke harmada a felhőének.
A Telenor felhőszolgáltatásból várható bevételét ugyanakkor nem kívánta nyilvánosságra hozni, csupán annyit árult el, hogy az értéknövelt üzleti szolgáltatások a cég vállalati ügyfélköréből származó bevételnek jelenleg a 3 százalékát adják, ezt két év alatt szeretnék megduplázni.
Globális piac, lokális lehetőségek ■ Klausz Ferenc, a Telenor vállalatfejlesztési vezérigazgató-helyettese a felhő alapú piac globális lehetőségeit részletezte. Az amerikai Gartner piackutató felmérésére hivatkozva elmondta, hogy 2010-ben a felhőszolgáltatás a világon 20 milliárd dollár volt, ez a mutató 2015-re 70 milliárd lehet, miközben az IT-piac éves átlagos növekedési üteme 6,7 százalékos. Ugyancsak a Gartner szerint 2014-re az üzleti felhasználók 10 százalékának a felhő lesz a fő adattárolója.
A cloud szolgáltatások valóban érzékelhető gyors elterjedése mellett egy másik apropót az utóbbi időszakban végrehajtott hálózatmodernizáció, és az ahhoz köthető Hipernet nagy szávszélességű internetszolgáltatás megléte adja. A felhőből, azaz az irodai számítógéptől függetlenül, bármilyen okostelefonon vagy táblagépen távmunkában is elérhető vállalati programokhoz jól passzolnak a Telenor készülékajánlatai és internetes szolgáltatásai.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak