Egy hónapos ingyenes betekintés után 21 országban immár kereskedelmi változatban is elérhető a Microsoft felhőalapú platformja, az Azure. A szolgáltatás magyarországi bevezetése áprilisban várható.

Az elemzők közül sokan a vállalati informatika egyik megújítójaként várták az Azure bevezetését, hiszen a platform használatával egy új korszak kezdődhet abban a tekintetben, hogy véget érhet a céges szerverszobákba zsúfolt gépek, helyi szerveroldali alkalmazások, a gazdaságtalan hardver- és szoftverkörnyezet ideje.

A Windows Azure a felhő alapú számítástechnikán alapul: egy olyan platformról van szó, amelyen a céges alkalmazásokat a felhőből futtathatjuk, tehát interneten keresztül érhetjük el ezeket számítógépünkről vagy mobil eszközeinkről. Mindez jóval kevesebb fizikai erőforrást igényel, az erős szerverek és munkaállomások helyett csupán átlagos kliensekre és stabil webkapcsolatra van szükség, így a rendszer költséghatékonyabb és rugalmasabb lehet az eddig megszokott módszereknél.

Nem fog fájni  |  Persze léteztek már felhőalapú megoldások az Azure előtt is, de az olyan rendszerekkel ellentétben, mint például az Amazon EC2, az Azure egy teljeskörű szolgáltatás, amellyel kiválthatjuk az eddig lokálisan telepített Windows Server, SharePoint Server vagy SQL Server funkcióit, és fejleszthetők rá további szoftverek is, így az egészet úgy kell elképzelni, mintha a szerverszobánk az internetre költözne. Ráadásul a skálázhatóság szempontjából a vállalatok jóval előrébb járhatnak az Azure használatával, hiszen az előfizetésük segítségével bármikor pontosan beállíthatják, milyen számítási és sávszélességi igényeik vannak.

Az alkalmazásfejlesztés ráadásul igen egyszerű, hiszen a .NET és a Microsoft fejlesztőeszközei mellett PHP és Java alapú szolgáltatásokat is könnyen be lehet építeni Azure környezetbe, csupán a PHP-t futtató Azure Tools for Eclipse vagy az Azure SDK for Java kiegészítőkre lesz szükség. A lokális megoldásoknál megszokott adatbázis-szervert a felhőben az SQL Azure képviseli, mely gyakorlatilag minden olyan eljárást és eszközt támogat, mint "felhőtlen" társa, ezért is könnyű más platformon futó, más programnyelveken megírt alkalmazásokat integrálni.


Hazai kilövés áprilisban  |  A Microsoft hivatalos MSDN blogjában közölték először az Azure kereskedelmi forgalomba kerülését, így a több hónapos zárt tesztidőszakot és a január eleje óta tartó nyilvános próbahónapot követően elstartolt a fizetős változat. Jelenleg Európa 15 országán kívül az Egyesült Államokban, Szingapúrban, Indiában, Kanadában, Új-Zélandon és Japánban elérhető az Azure. A hazai startot több forrás is pontosan április 1-jére datálja, ám a Microsoft hivatalosan csak annyit közölt, hogy valamikor április folyamán aktuális a következő bővítés, ahol Magyarország mellett húsz további ország (köztük Csehország, Szlovákia, Románia) is belép az "Azure-körbe".

Maga a felhő, tehát a felhasználható hatalmas virtuális kiszolgáló és tárterület egyelőre két amerikai, egy európai és egy ázsiai adatközponton osztozik: ezek San Antonióban és Chicagóban, Dublinban és Szingapúrban találhatók. Idén még két adatközpont épül Amszterdamban és Hongkongban, ezzel a Microsoft biztosítva látja a remélt "Azure-bummot", amikor a vállalatok egymás után váltanak megszokott belső hálózati megoldásaikról az Azure platformra. Már a jelenlegi környezettel is garantálják a 99,9 százalékos rendelkezésre állást az adattárolás tekintetében - ez az alkalmazások elérhetőségére nézve 99,95 százalékos rendelkezésre állást jelent.

A jó oldalon is készülnek az MI-modellek feltörésére

A sebezhetőségek feltárásának egyik módja, amikor különféle trükkökkel próbálják rendellenes működésre bírni a mesterséges intelligenciát, és ezeket az erőfeszítéseket is az automatizálás emelheti új szintre.
 
Hirdetés

A VR szemüveg nem csak a szórakoztatóipart forradalmasítja

A virtuális valóság világa folyamatosan fejlődik. Az új technológiák és a fejlesztések segítségével a felhasználók eddig soha nem tapasztalt módon merülhetnek el a digitális élményekben. Ebben a cikkben bemutatjuk a VR szemüvegek típusait, és azt is végigvesszük, hogy milyen áttöréseket hozott a virtuális valóság az élet különböző területein.

Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.