Ha egy vállalat informatikai rendszerében valami elromlik, általános esetben kihívnak valakit, aki jó esetben elhárítja a problémát - a rendszer viszont eközben áll, a kiesett termelés pedig veszteséget okoz. Mennyivel jobb lenne, ha a hibákat előre lehetne megjósolni és megtörténtük előtt sikerülne elhárítani...
Manapság már egyértelműnek számít, hogy egy vállalat folyamatos működéséhez az informatikai rendszerhez valamilyen üzemeltetési konstrukció is szükséges. Egy bonyolult, sok végponttal, megannyi funkcióval rendelkező hálózatban bárhol előfordulhatnak olyan hardveres, szoftveres, vagy akár emberi mulasztásból adódó hibák, amelyeket sokkal egyszerűbb és hatékonyabb valamilyen folyamatos működtetési, karbantartási támogatás segítségével megoldani. Maga az üzemeltetés azonban a felgyorsult üzleti életben, a 99 százalékos rendelkezésre állás mellett egyre inkább csupán egyfajta alapnak tekintendő: a valóban nagy, 99,999 szazalékos rendelkezésre állásúó rendszerekhez jóval előrelátóbb megközelítésre van szükség.
Zéró tolerancia ■ Egy adatközpontot, vagy egy webáruházat működtető infrastruktúra üzemeltetése már teljesen más gyakorlatot kíván meg, mint amit hosszú évek során a "hagyományos" vállalati hálózatok esetében megszokhattunk. Az online tevékenységek vagy épp a felhő alapú megoldások mögött álló rendszerek meghibásodása és a hiba elhárítása között eltelt minden perc súlyos forintokat húz ki a cégek zsebéből. Épp ezért a cél már nem szimplán a gyors válaszidő, a sietős csere, hanem az, hogy a hiba ne is fordulhasson elő egyáltalán.
Nem árt tehát megtanulni a "proaktív üzemeltetés" kifejezést, amely pont a folyamatos üzletmenet fenntartását biztosíthatja. A KFKI Zrt. szakemberei szerint ehhez legelőször arra van szükség, hogy az üzemeltető a legapróbb részletekig ismerje az ügyfél hálózatát, és egy olyan folyamatosan frissített térképpel rendelkezzen, amelyből azonnal látható minden hibalehetőség.
Semmi nem maradhat rejtve ■ Egy ilyen részletes áttekintés kétféleképpen is történhet. A legkényelmesebb, leghatékonyabb módszer az, ha az ügyfél hálózatához az üzemeltető olyan távoli hozzáféréssel rendelkezik, amelynek segítségével bármikor elindíthat egy "térképfrissítést", megkeresve az új eszközöket, hardveres, szoftveres, illetve konfigurációs változásokat. Természetesen, amennyiben az ügyfél tevékenységi köre vagy belső szabályozása ezt nem teszi lehetővé, az üzemeltető személyes kiszállás alapján is megvizsgálhatja a rendszert, amely ebben az esetben sem követeli meg a munka leállítását.
Az elkészített dokumentáció akár napi rendszerességgel frissíthető, így akár naponta követhetőegy több száz telephelyes hálózat bármilyen változása. A naprakész topológiai dokumentáció olyan szervezetek esetében különösen fontos lehet, amelyeket szabályzatok köteleznek ilyen megoldások használatára, ilyenek például a pénzintézetek vagy egyes államigazgatási szervek.
Meglepetések helyett ■ A már bemutatott,
KFKI által fejlesztett NMSDB alkalmazás segítségével elkészített térkép több területen is segítséget nyújthat az IT rendszer zökkenőmentes működtetésében. Még akkor is hasznos, ha az ügyfél rendelkezik saját rendszergazdával, vagy dedikált belső szakemberrel.
Ilyen esetekben lehetőség van arra is, hogy a KFKI előzetesen lemodellezze a működő hálózatot, és ezen előre megvizsgálja egy esetleges változtatás hatásait. Egy szoftverfrissítés esetén így az ügyfél szakembere már nem szembesülhet furcsaságokkal és kérdéses pontokkal, hiszen tudni fogja, milyen történések várhatóak, és hol vannak a folyamat buktatói.
Az ráadásul talán még fontosabb, hogy a folyamatosan frissített rendszerismeret akár eszközszintű preventív megoldásokat is lehetővé tesz. Az üzemeltető szakembereihez folyamatosan érkeznek be az eszközökkel kapcsolatos hírlevelek, újdonságok és figyelmeztetések, ezért azonnal látják, ha egy ügyfél valamilyen hardverével kapcsolatban lépniük kell. Ezáltal például még azelőtt frissíthetik egy hálózati elem működtető szoftverét, hogy a korábbi változat sérülékenységét kihasználva hackerek áldozatává válna.
Ugyancsak az előzetes felmérés része az eszközök várható életciklusának meghatározása, amelyet az üzemeltetés során folyamatosan követni lehet. Ezáltal a kiöregedő eszközök még azelőtt kicserélhetőek, hogy megszűnne a rájuk vonatkozó gyártói garancia, vagy konkrét meghibásodás akadályozná a munkát.
Segítség minden szinten ■ A felmérés és a folyamatos monitorozás mellett az ügyfelek több más területen is élvezhetik az üzemeltetés előnyeit. Lehetőség van például rendszeres konzultációkra, amikor az ügyfél telephelyén az üzemeltető mérnökei és szolgáltatásmenedzserei számolnak be az ügyfél által igénybe vett szolgáltatásokról, esetleges gyártói eszkalációkról és folyamatban lévő ügyekről. Ilyenkor közvetlen lehetőség nyílik arra is, hogy az ügyfelek jelezhessék észrevételeiket, javaslataikat.
Az ügyfélspecifikus workshopok pedig arra kínálnak alkalmat, hogy az üzemeltető megismertesse a vállalatokat olyan megoldásokkal, amelyek az addigi tapasztalatokból kiindulva tovább fokozhatják termelékenységüket, növelhetik hálózataik hatékonyságát és ezáltal nő az üzletileg kritikus alkalmazások működési biztonsága.
A fenti üzemeltetési konstrukció minden esetben személyre szabott - egy ilyen szinten összekapcsolódó együttműködés esetén ugyanis már szó sem lehet előre meghatározott csomagokról. Az ügyfelek igényeinek és környezeteinek megismerése alapján kialakított egyedi szolgáltatási és árkonstrukciók garanciát jelentenek arra, hogy az adott ügyfél pontosan a neki legjobban megfelelő üzemeltetés mellett végezheti profittermelő tevékenységét, míg az ezt kiszolgáló infrastruktúra működése minden percben biztosított.
(x)