Az Ara ősszel érkezik a fejlesztőkhöz, jövőre pedig a piacon is bemutatkozhat.

Ha eddig valaki kételkedett volna a Google moduláris mobil projektjében, akkor a most nyilvánosságra hozott videó és infók meggyőzhetik arról, hogy az Ara él és virul. Az évekkel ezelőtt indult fejlesztést nem kapkodja el a vállalat erre szakosodott csapata (az ATAP), tavaly el is halasztották a készülék szűk körű tesztelését, most azonban úgy tűnik, hogy meglódultak a folyamatok.

Most már tényleg célba érhet

A héten lezajlott fejlesztői konferencia adta az apropót annak bejelentésére, hogy az Ara ősszel válik elérhetővé a fejlesztők számára, akik végre birtokba vehetik ezt a különleges eszközt. Ez az időszak minden bizonnyal döntő szerepet játszik majd a termék életében (mint ahogy pl. a Glass esetében is), így, ha minden jól alakul, akkor csak 2017-ben kerülhet kereskedelmi forgalomba a moduláris mobil.

Hogy nagyjából képet kapjunk a termék jelenlegi állapotáról, a Google közzétett egy videót, ami nem részletezi ugyan, de jól illusztrálja a lehetőségeket. A képsorok, illetve a nem túl bő lére eresztett információk alapján azt tudjuk, hogy az Ara váza, vagy kerete tartalmazza a CPU, GPU egységeket, az antennát, az akkumulátort, valamint a kijelzőt, vagyis ezek a modulok fixek, nem cserélhetők. Ez némileg csalódást keltő, hiszen pont az akku és a megjelenítő cseréjének lehetősége lett volna az Ara legnagyobb dobása.

Ettől függetlenül a moduláris kialakítás izgalmasnak tűnik, amennyiben az valóban olyan zökkenőmentesen történik, ahogy a promóciós videóban látszik. A hátoldalon összesen hat darab modul helyezhető el, és cserélhető, amelyek között olyanok tűnnek fel, mint a plusz hangszórók, kamerák, mikrofonok, a tájékozódáshoz szükséges egységek, GPS vevő, stb.

Nagy a készülődés a háttérben

Van két modul azonban, amelyek az újdonság erejével hatnak: egy e-ink kijelzőt tartalmazó darab, valamint egy touchpad szerű felület, aminek megérintésével a reklámban egy Ubert rendelnek – de ez valószínűleg egyéb célokra is használható lesz. Az egységek könnyedén, a telefon bekapcsolt állapotában is kiszedhetők, cserélhetők, az ezzel összefüggő folyamatokat az Androidba beágyazott, Greybus nevű szoftver kezeli.

A Wired úgy tudja, hogy Google-nél 30 dolgozó elsődleges készülékként használja az Ara mobilját, ami arra enged következtetni, hogy a projekt  a végéhez ért, az Ara használható állapotba került. Az ősszel megjelenő fejlesztői verzió várhatóan egy 5,3 colos készülék lesz, aminek egyéb jellemzőiről még semmit sem lehet tudni. Az Ara életképessége azon múlik, hogy milyen nagy lesz a modul választék, ezért nem véletlen, hogy a háttérben már most több partner (Panasonic, TDK, iHealth, E Ink, Toshiba, Sony Pictures Home Entertainment, Samsung) dolgozik a saját egységein.

Konzumer tech

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.