A Microsoft bemutatta a Windows 8 alaposan megváltozott kezelőfelületét, ami a tervek szerint tableteken, asztali gépeken és notebook PC-ken egyformán használható lesz.
A Windows 8 bemutatója a CNET felvételén. Az új rendszert a Microsoft szándéka szerint laptopon és táblagépen egyaránt jól lehet majd használni.
A kaliforniai D9 konferencián a Microsoft bemutatta Windows operációs rendszerének legújabb változatát. Az egyelőre Windows 8 néven futó OS leglátványosabb jellemzője, hogy támogatja az érintőképernyős vezérlést, ám a Microsoft szerint a hagyományos egér-billentyűzet kombinációval is ugyanolyan jól használható. A Windows 8 felhasználói felülete már a Windows Phone 7 mobil operációs rendszer felépítését idézi, ami gyökeres változást jelent az utóbbi évtizedekben megszokott Windows desktophoz képest. Ennek főbb jellemzői a következők:
■ Az ikonokat az úgynevezett csempék (tile) váltják fel, a felhasználó a nyitó képernyőt is ezekből az elemekből állíthatja össze magának. A csempék szélesebb funkcionalitást és több információt nyújtanak a hagyományos ikonoknál, esetenként azt is szükségtelenné teszik, hogy váltogatni kelljen az alkalmazások között. ■ Ha mégis ezt szeretnénk, akkor elég egyszerűen rábökni a kiválasztott programra. ■ Az új felület nem a Windows Phone 7-ből ismert Silverlightra, hanem a webes HTML5 és JavaScript technológiákra épül. A rendszer böngészője ennek ellenére futtaja majd a Silverlightot. ■ A korábban már felbukkant "snap" funkció segítségével most párhuzamosan jeleníthető meg két alkalmazás. ■ A virtuális billentyűzet igény szerint a képernyő két szélére rendezhető, segítve a hüvelykujjal való gépelést.
A Microsoft videója a Windows 8 érdekesebb funkcióiról
A Windows 8 a rendszerkövetelmények szempontjából is rugalmasabbá válik. Követve a Windows 7 által teremtett hagyományt, akkora vagy kevesebb erőforrással is beéri majd, mint közvetlen elődje, és a hagyományos x86-os környezeten túllépve az ARM-alapú rendszereken is futni fog. Az Intel ezzel kapcsolatban már korábban közölte, hogy az ARM platformon futó Windows 8 nem lesz visszafelé kompatibilis, tehát az x86 utasításkészletére épülő szoftvereket mindenki kénytelen új formátumra portolni. Az mindenesetre biztosnak látszik, hogy x86-os környezetben minden alkalmazás, ami a Windows 7 alatt működött, a Windows 8 alatt is futni fog.
A Windows 8-nak a PC-korszak utáni világban kell majd helytállnia, ahol egyebek között az Androiddal vagy az iOS-szel is versenyez. Érdekes azonban, hogy a "minden eszközre egy operációs rendszer" megközelítés pontosan az ellentéte annak, amit az Apple vagy a Google képvisel. Sokan kétkedve várják, mire lesz képes ugyanaz a Windows 8 egy táblagépen és egy notebookon, míg mások üdvözlik az Apple-féle egyszerűsítés elvetését.
Az új operációs rendszer megjelenésének pontos dátuma egyébként továbbra sem ismert, de a vállalat fontos bejelentéseket ígér a szeptember közepén ugyancsak Kaliforniában tartandó fejlesztői konferenciájára.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.