eduID: szövetség az egységes azonosításért
Bitport2010.11.04.
2010. november 3-ával hivatalosan is útjára indult Magyarországon a felsőoktatási és kutatási intézmények felhasználói azonosítással kapcsolatos bizalmi szövetsége, az eduID, mely az NIIF Intézet közreműködésével jött létre.
Az eduID-hoz való csatlakozás előnye, hogy egy intézmény hallgatói, oktatói és kutatói anélkül vehetik igénybe a saját- illetve partner-intézmények szolgáltatásait, hogy ahhoz újból kellene regisztrálniuk. Ezáltal növelhető a felhasználók elégedettsége, és csökkenthetők az új szolgáltatások kialakításának és fenntartásának adminisztratív költségei is.
Egyszerűen biztonságos ■ Az eduID-n belül minden felhasználót a saját anyaintézménye azonosít, mindez nagymértékben elősegíti az intézmények közötti kollaborációt, közös e-learning rendszerek kialakítását, projektek indítását, a hallgatók és oktatók mobilitását. A kényelemhez hozzájárul továbbá, hogy egy felhasználónak egy munkamenet alatt csak egyszer kell bejelentkeznie (Single Sign-on) és csak egy jelszót kell megjegyeznie.
Az eduID az alábbi intézmények részvételével indul:
- Budapest Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
- Debreceni Egyetem
- Dunaújvárosi Főiskola
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
- Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
- Magyar Tudományos Művek Tára
- MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet
- MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet
- Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI)
- Pannon Egyetem
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
- Szent István Egyetem (SZIE)
- Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE)
Csak tessék, csak tessék ■ A szövetséghez piaci szolgáltatók is csatlakozhatnak, akik a fenti intézmények több százezer felhasználója számára nyújthatnak szolgáltatásokat. A folyamat hasonló a napjainkban népszerű Facebook Connect szolgáltatáshoz, azonban az eduID esetén a felhasználókról biztosan tudható, hogy valamely résztvevő intézményhez tartoznak, így adataik pontosak és naprakészek. Nemzetközi tapasztalatok alapján elmondható, hogy jelentősen emelkedett azon szolgáltatások kihasználtsága, amelyek nyitottak a külső azonosítási megoldások felé, mert a felhasználók egyszerűségre, kényelemre és biztonságra vonatkozó igényeit újabb regisztráció nélkül ki tudják elégíteni.
A résztvevők az eduID szövetséghez további felsőoktatási és akadémiai intézmények csatlakozását várják, valamint bíznak abban, hogy a nyilvánvaló előnyök új szolgáltatások megjelenését teszik lehetővé.
Az eduID a HBONE+ átfogó infrastruktúra fejlesztési projekt része. Az NIIF Intézet 2009-2011 között, az Új Magyarország Fejlesztési Terv által támogatott TIOP 1.3.2 projekt és KMOP-2008/4.2.1/A_2 projekt keretében a felsőoktatási és kutatóintézeti elektronikus információs infrastruktúra egészét átfogó fejlesztést valósít meg, uniós források bevonásával.
A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.