Miközben a nyomtatott könyvkiadás világszerte és itthon is komoly gondokkal küzd, az egyre terjedő elektronikus könyvolvasóknak hála már reális alternatívát jelent a tisztán digitális publikálás.
Két év óta dinamikusan tör előre a tengerentúlon a digitális könyv, és tavaly a szerzői kiadásban megjelent művek is csúcsokat döntöttek. A szerzői kiadás azért is jelent új színt a könyvkiadásban, mert minden idők legolcsóbb könyveit kaphatja meg általuk az olvasó. Az európai könyvpiac is évről évre szűkül, és a digitális könyvkiadás mentőöv lehet a könyves cégek számára. Az európai könyvkiadók szövetsége 2011 januárja óta lobbizik az Európai Bizottságnál azért, hogy a digitális könyv is ugyanolyan adókedvezményben részesüljön, mint papíralapú társa. A kanadai parlament március havát az elektronikus könyvolvasók hónapjának nyilvánította, és láthatóan az e-könyvek sikere a tengerentúlon töretlen.


Kispályás  Magyarországon más a helyzet: a digitális könyvek piaci részesedése fél százalék alatti. A tábla PC-k, az elektronikus könyvolvasó-készülékek, a nagyobb kijelzős mobiltelefonok elterjedésével várhatóan ez az arány is nőhet. A szerzői kiadás új színt hozott a könyvkiadás területére. A korábbi eljárás - amely szerint a kiadó kiadja, a kereskedő árulja a könyvet, a szerző meg izgul és dedikál – mellett a szerző napjainkban aktív szereplőjévé lett a könyve sorsának. Ezt a trendet próbálja meglovagolni a nemrégiben alakult Publio Kiadó, amelynek célja, hogy a szerzők számára biztosítson terepet műveik kiadásához, gondozásához. Korábban is volt független, szerzői kiadás szerte a világon, de ez az irány az internet megjelenésével „intézményesült”. Sorra alakultak azok a portálok, ahol az alkotók maguk árulhatják könyveiket. A legnagyobb, a SmashWords immár 100 ezer könyvet árul 33 ezer szerzőtől, komoly sikerrel.

A kiadó célja, hogy mind többekben keltse fel az igényt, hogy gondolataikat könyv formában tegyék közzé, és akár a blogok füzéréből, tényfeltáró riportokból, visszaemlékezésekből, tudományos munkákból is létrejöjjön egy nagyobb lélegzetű alkotás. A Publio üzleti modelljében a szerző az eladási ár hetven százalékát kapja jogdíjként. Mivel ez legalább 50-60 százalékkal előnyösebb, mint a nyomtatásban történő forgalmazás, így a teljes ár is alacsonyan maradhat. A szerző saját elszámolási oldalt is kap a kiadónál, így naprakészen látja művei forgalmát. A cég adatai szerint november közepe óta 93 művet publikáltak 60 szerzőtől.

Az óriás törpe  Kocsis András, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete (MKKE) alelnöke úgy vélte, hogy a magyar e-könyvek forgalma éves viszonylatban csupán néhány 10 millió forint lehet. Ez az összeg azonban semmiképp sem tartalmazza azt a forgalmat, amit a magyar tartalommal való kereskedés ad nemzetközi portálokon, és nem foglalja magába azt sem, amit a hazai vásárlók a nemzetközi könyvkereskedők online hálózatáról szereznek be. További probléma, hogy mit is tekintünk könyvnek, hiszen például az iTunes-on a Books kategóriában kínált művek jelentős része inkább játékos, színes feldolgozások, nem szövegalapú tartalmak.

Némi fogalmat alkothatunk azonban arról, hogy mennyire e-könyv-olvasó nemzet a magyar, ha rátekintünk a Magyar Elektronikus Könyvtár statisztikáira. 2012 februárjában például 472 ezer látogató kereste fel a honlapot, és 2 millió 262 ezer oldalt töltött le. Ha ehhez hozzászámítjuk, a további nagy ingyenes archívumok, elektronikus könyvtárak és más e-gyűjtemények forgalmát, akkor azt kapjuk, hogy az e-könyv szegmense akár nagyobb is lehet, mint a színházlátogatók köre, a filmnézők tábora. Bá hivatalos statisztikák híján nehéz pontos képet alkotni, de a klasszikusokat, vagy a lejárt szerzőségű szórakoztató irodalmi műveket valószínűleg már most digitális formában fogyasztják a legtöbben.

Az Apple-t és öt kiadót vizsgál az EU az e-könyvek miatt
Publio.hu: mindenki lehet könyvkiadó
Visszaszoktatnak az olvasásra az e-könyvek

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.