Kisvállalkozásoknál évek óta jól működik az interneten személyre szabott ruhák készítése és eladása. A Forrester szerint elérkezett az idő, hogy a nagy gyártók is rámozduljanak erre a szegmensre.
A technológiai piacelemzésben jártas
Forrester szakértője arra buzdítja blogbejegyzésében a nagy ruhaipari vállalatokat, hogy kövessék a startupok által már régóta sikeresen működtetett üzleti modellt: azaz adják meg a lehetőséget a vásárlóknak, hogy saját maguk tervezte ruhát vehessenek.
Mindannyian egyéniségek vagytok ■ A mass customisation, azaz a tömeges testre szabás a 70-es évek óta vissza-visszatérő motívuma a jövő üzleti modelljét vizionáló szakkönyveknek. A ruhaiparban is volt már próbálkozás erre, de sosem lett áttörő siker. A Forrester ellemzője a Levi's tervezhető farmerjeit említi. Ez az 1993-tól 2003-ig futó projekt szerinte egyrészt azért futott zátonyra, mert egy alapvető attribútumot, a nadrág színét nem variálhatták a vásárlók, másrészt pedig azért, mert a technológia fejlettsége nem volt még megfelelő stádiumban.
Nem szép, de a miénk - készül a Bitport-egyenruha :)
Mostanra azonban már az internet olyan szinten van jelen a fogyasztók mindennapjaiban, hogy nem kérdés, lesz-e megfelelő nagyságú célpiac egy ilyen konstrukciónál. A számtalan létező kisvállalkozás közül mi most a
Blank Label szolgáltatását hozzuk példának. A 2009-ben indult cég elérhető áron kínál férfi ingeket, melyeket a lehető legapróbb részletig saját igényeinkre lehet igazítani. A szabástól az anyagon keresztül az egyedi feliratozásig bármit megoldhatunk az egyszerűen kezelhető online szabóságban. A pontos méretezést magyarázó videókkal segítik, de arra is van lehetőség, hogy a vásárló egy saját ruhadarabját beküldje a cégnek, amelyről aztán pontos mintát vesznek.
Nem trend a trendi ■ Ez utóbbi nagyon lényeges eleme az ilyen boltok sikerének, hiszen a Forrester bejegyzésében is kiemelik: a divatosságnál sokkal fontosabb szempont az, hogy a ruha megfelelően illeszkedjen viselőjére. Ráadásul a technológiai fejlődés további eszközökkel segítheti a pontos méret kiszámítását: a 3D-s kamerákkal szerelt telefonok, vagy éppen a
Microsoft Kinect vezérlője mind alkalmas lehet ilyen irányú fejlesztésekre.