Az Acer, a Sony, a Toshiba és a Fujitsu Tajvanban bemutatott újdonságai közül szemezgetünk.
A várakozásokkal ellentétben nem a kisebb kijelzőmérettel operáló, 7-8 colos, windowsos táblagépek viszik a prímet a Computexen, hanem inkább –
a ritka kivételektől eltekintve – a már meglévő termékeket frissítik a gyártók. Egyedül az Acer volt az, aki lépett az említett tabletek területén, a Fujitsu inkább a dizájnra ment rá, a Sony pedig igyekezett tovább tökéletesíteni a slider mechanizmust.
Az első 8-as ■ Az Acer tehát elvitte az elsőséget az Iconia W3 jelű, 8 colos táblagéppel. Az elmúlt hónapokban szinte minden napra jutott egy olyan pletyka, ami a Windows 8 alapú, de 10 colnál kisebb kijelzőjű táblagépek eljöveteléről szólt, ehhez képest az Acer az egyetlen, aki ilyen terméket mutatott be. Az Iconia W3 8,1 colos, 1280 × 800 képpont felbontású kijelzővel rendelkezik, a tömege mindössze 540 gramm, és a 11,3 mm-es vékonyságával aránylag karcsúnak is mondható.
Acer Iconia W3: az úttörő
A W3-at egy Intel Atom Z2760 processzor hajtja, rendelkezik előlapi és hátoldali kamerával, HDMI-porttal, és már júniustól elérhető lesz a hazai piacon 120 (32 GB), illetve 130 ezer forintos (64 GB) áron (illetve jár hozzá az Office Home & Student verziója). Az Acer ezen kívül bejelentette az új S3-as, illetve a felújított S7-es ultrabookjait, illetve egy Liquid S1 elnevezésű, 5,7 colos kijelzővel, négymagos processzorral ellátott phabletet is.
Három az Excite ■ A Toshiba szintén erősített táblagép fronton, de a gyártó most is maradt az Android vonalon. Egyszerre három készüléket is bejelentettek, bár ebből kettő (Excite Pro és Write) szinte ugyanazzal a hardverrel rendelkezik, a különbség annyi, hogy utóbbit egy digitalizáló tollal és az ahhoz szükséges szoftverekkel is kiegészítették. A 4.2-es Androiddal ellátott Pro és a Write is 10,1 colos, 2560 × 1600 felbontású kijelzővel érkezik, a teljesítményt az Nvidia Tegra 4-es rendszere biztosítja, amihez jön még 2 GB RAM, illetve verziótól függően 16 vagy 32 gigabájtos háttértár. A Write tartozéka a tollon kívül egy TruNote kézírás-felismerő szoftvercsomag, ami a gyártó ígéretei szerint azt biztosítja, hogy a valódi tollal, papírra írás élményét adja vissza.
Toshiba Excite Write: a billentyűzetes hordtáska opcionális tartozék
A harmadik táblagép már nevében is mutatja, hogy az előbbi modellekhez képest visszafogottabb tulajdonságokkal bír. Az Excite Pure szintén 10 colos kijelzője 1280 × 800 képpont felbontású, Tegra 3 dolgozik benne 1 GB RAM-al, és nem kapta meg az előző készülékeknél tartozékként feltüntetett Harman Kardon sztereó hangszórókat. A három tablet a harmadik negyedévben érkezik, az árakról egyelőre nem kaptunk információt.
Vérbeli ultrák ■ A táblagépek után térjünk át egy kicsit az ultrabookok világába, azon belül is a Sony Vaio sorozatára, ami egy úja tagot kapott a Duo Vaio 13 személyében. Ahogy egy vérbeli utódnak, úgy a 13-as kiadásnak is az a feladata, hogy kijavítsa az előd hibáit. Így az új „Surf Slider” mechanikának köszönhetően könnyebb kinyitni a készüléket, sőt, a Sony szerint ez akár egy kézzel is megoldható. A mérnökök szorgos munkájának köszönhetően a Duo 13 kijelzőmérete nőtt ugyan, de ez az egyéb méreteken, illetve a tömegen alig vehető észre.
Sony Vaio Duo 13: még jobb mechanika
A használathoz itt is kap a vásárló egy digitalizáló tollat, amit nyugodtan használhatunk a full HD felbontású IPS panelen, mivel azt karcálló réteggel látták el. A slider megkapta a TV–kben használatos képjavító technológiát (Triluminos), a Sony gyakorlatának megfelelően van NFC, a teljesítményért pedig az Intel negyedik generációs Core processzorai (Haswell) felelnek. A Vaio Duo 13 június elejétől jelenik meg a nemzetközi piacon 1400 amerikai dolláros áron.
Zárjuk a sort egy igazi csemegével, a Fujitsu ultrabookjával, aminek tervezésekor láthatóan elsősorban a szemnek és az érzékeknek kedveztek a mérnökök. A Fujitsu Lifebook UH90 azért különleges, mert a Sharp IGZO technológiájú kijelzőjét használja, ami az alacsony fogyasztást és rendkívül magas felbontást egy csomagban nyújtja, ami a mostani paneleknél egyáltalán nem jellemző. Az UH90 kijelzője döbbenetes, 3200 × 1800 képpont felbontást biztosít, de ennél még durvább, hogy az egész pakkot sikerült egy mindössze 15,5 mm-es készülékházba bepréselni.
Fujitsu Lifebook UH90: ultravékony
Mindez nem jelenti azt, hogy a Lifeboook gyenge lenne, mivel az erőt az Intel már korábban is említett, Haswell alapú, Core i5-ös processzora biztosítja 1,6 GHz órajelen, az adatok tárolását pedig egy 500 GB-os hibrid merevlemez oldja meg. Az UH90-et nagyon szívesen látnánk itthon egy kis ismerkedésre, de a hírek szerint egyelőre csak Japánban kezdik meg a forgalmazását június 28-tól ismeretlen áron (tipp: biztos nem lesz olcsó).