"A felhő alapú megoldásoké a jövő" - harsogta mindenki már évekkel ezelőtt is, ám az igazi váltás csak lassan indult el. Többek között a fájlformátumok kezelése, konvertálása jelentett gondot, ám ez a probléma egyre inkább a múlté.
"Szívesen dolgoznék felhő alapú megoldásokkal, de..." - hallhatjuk innen-onnan, és a közelmúltig még jó pár esetben igazat is kellett adnunk a panaszkodóknak. Igaz, hogy a felhő segít abban, hogy ne legyünk röghöz kötve saját számítógépünk és az azon tárolt fájlok előtt, ám hiába vittünk magunkkal notebookot (vagy a bátrabbak tabletet), sok esetben nem tudtunk mit kezdeni a cloud tárolókra mentett fájlokkal az úton, mert a mobil alkalmazások nem tudtak összemelegedni a PC-s fájlformátumokkal. Mostanában azonban egyre több a jó példa arra, hogy ez a probléma is orvosolható.
Formátumtúltengés Google Docs-ban ■ Akik rászoktak arra, hogy Word dokumentumaikat vagy egyszerűbb Excel táblázataikat inkább a Google cloud alapú rendszerével kezelik, most 11 új fájlformátum támogatásának örülhetnek. A Docs-ban most már kezelhetővé váltak a hagyományos .xls mellett az .xlsx kiterjesztésű Excel táblázatok, a .pptx végződésű PowerPoint bemutatók, az Apple Pages-ben készített .pages fájlok. Grafikai téren az Adobe Illustrator (.ai), Adobe Photoshop (.psd), Scalable Vector Graphics (.svg), PostScript (.eps és .ps), Autodesk AutoCad (.dxf) formátumok támogatása került be a szolgáltatásba, amely ezeken kívül a TrueType betűtípusok (.ttf) és az XML Paper Specification (.xps) támogatást is megkapta.
Office nagy képernyőn ■ A
QuickOffice alkalmazás Androidos kiadását a napokban Honeycombra optimalizálták: az app okostelefonokon már közkedveltnek számít, mivel megjeleníthetjük és szerkeszthetjük vele a hagyományos Office dokumentumokat, ám mostantól a tabletre optimalizált Androidon kihasználhatjuk a nagyobb képernyő kezelésének minden előnyét.
A szélesebb kijelzőn egy többoszlopos megjelenítés könnyíti meg a fájlok (köztük a felhőben tároltak) kezelését, a Word dokumentumok szerkesztésekor az aktuális oldal előtti és utáni oldal kicsinyített képei is elférnek a képernyőn, a PowerPoint prezentációk kezelésekor pedig külön sávon görgethetjük a diák kicsinyített előnézeteit. Könnyebb a képek beágyazása, valamint a szövegformázás és az Excel-táblák esetében a formulák használata is az érintős működéshez igazodik.
Beágyazott krokodil ■ A
Crocodoc szintén egy ígéretes megoldás arra, ha tableteken szeretnénk dokumentumokat kezelni. A szolgáltatás HTML5 alapú beágyazható boxokkal működik, amelyekben Word dokumentumok, képek, vagy akár PDF fájlok is megtekinthetőek, szerkeszthetőek vagy kommentelhetőek. A HTML5 lehetővé teszi, hogy egyszerűen, hagyományos vagy mobilos böngészővel is megnyissuk a beágyazott dokumentumot, így gyártótól és operációs rendszertől függetlenül hozzáférünk a minket érdeklő tartalmakhoz.
Egy minta-dokumentum ezen a hivatkozáson is megtekinthető, amely képet adhat a Crocodoc működéséről.