A Google eredetileg 2010 második felére ígérte az új operációs rendszer hivatalos megjelenését, ehhez képest már a Computexen debütálnak az első Chrome OS alapú gépek - a híresztelések szerint az Acer jelentkezik először ilyen netbookokkal. Nézzük, mit várnak és mire kérdeznek rá a legtöbben - a válaszokból pedig kitűnhet, pontosan mi is, és mire való a Google rendszere.
Szóval ez jobb lesz, mint a Windows? | Ez a kérdés ilyen formában nem értelmezhető. Más lesz, ez a legjobb megfogalmazás. A Google hivatalosan internetezésre és internetes alkalmazások használatára szánt, könnyűsúlyú rendszerként definiálja. A Linux-alapú operációs rendszer egy olyan minimalizált kernel, amelynek megjelenítése a Chrome webböngészőn alapul, és alapvetőben arra optimalizálták, hogy a felhőben futó, interneten keresztül elérhető alkalmazásokat lehessen minél gyorsabban elérni és kezelni.
Olyasmi lesz, mint az Android? | Nem, a Chrome OS-en nem futnak majd az Androidhoz hasonló widgetek, és nem lesz az okostelefonos rendszerben megszokott alkalmazásgyűjtő képernyő, vagy épp Android Market-szerű programbolt, ahonnan a gépen futó alkalmazásokat tölthetünk le (és ez természetesen visszafelé is igaz, tehát nem érdemes Chrome OS-en alapuló okostelefonokra várni). Chrome-store egyébként lesz majd, de ezen is csak weben, felhőben használatos alkalmazások lesznek összegyűjtve.
Sokan olyasmire is vártak a nyílt forráskódra alapozva, hogy majd olyan előre installált, vagy választhatóan telepíthető alkalmazások is járnak a Chrome-os gépekkel, mint például az OpenOffice. A Linux alól ismerős WINE-szerű "Windows emulátorra" sem érdemes számítani, hacsak weben el nem készít valaki valami hasonlót, amire, lássuk be, egyelőre nincs valós esély. "A Chrome OS-ben minden alkalmazás webes alkalmazás lesz, hagyományos módon telepített programokra ne számítson senki" - magyarázta a Google hivatalos közleménye.
Csatlakoztathatok más hardvereket a chrome-os gépemhez? | Bár az Acer és más gyártók készülékeinek specifikációi még nem ismertek, annyi bizonyos, hogy a Chrome OS lehetőséget ad például USB-s háttértárak csatlakoztatására - ahhoz azonban, hogy a rajta lévő fájlokat használni tudjuk, a megfelelő webes alkalmazásokra lesz szükségünk. Az Office-dokumentumokat minden bizonnyal a Google Docs vagy épp a Microsoft Web Apps segít majd megnyitni, a képeket a Picasa kezelheti, és így tovább.
A legtöbb forrás szerint olyan egyéb hardvereket is használhatunk majd a Chrome OS-alapú gépekkel, mint a webkamerák, beviteli eszközök, vagy épp mikrofonok.
Kipróbálhatom a Chrome OS-t az otthoni gépemen? | Elviekben nem lesz erre lehetőség. Bár az operációs rendszer nyílt forráskódú, a jelenlegi tervek szerint nem lesz külön megvásárolható vagy megszerezhető. A hardvergyártókkal történt megállapodások szerint kifejezetten Chrome OS-re optimalizált hardvereken, előre telepítve lehet beszerezni. A Google hivatalos blogja szerint "olyan opció nem lesz, amikor mész és megveszel egy Chrome OS-t, ehelyett Chrome OS-t futtató hardvert vehetsz majd".
Az előzetesek alapján a Chrome OS-es gépeken nem támogatott a hagyományos háttértárak használata, inkább memóriakártyák vagy SSD alapú megoldások dolgoznak a gépekben - ezzel garantálható például a Google által ígért, pár másodperc alatt lezajló rendszerindítás is. A normál számítógépekből megismert BIOS helyét is egy speciális firmware-szerű megoldás veszi át, amelyből hiányzik a PC-ken és notebookokon jellemző részletes beállítások lehetősége. A Chrome OS tehát teljesen új út lesz, ne számítsunk arra, hogy az újabb Windowsok futtatásához már öreg notebookjainkra telepíthetjük - vagy vásárolunk egy teljesen új gépet Chrome-mal, vagy maradunk a réginél.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak