Ha valaki igazán közösségi ember a weben, az összes tartalom elolvasása, rendezése, szűrése akár főállású munkaidőt is leköthetne. A nyilvános béta állapotba lépő Bottlenose kényelmes parancsnoki hidat kínál, ahol irányíthatunk, szűrhetünk és kereshetünk a saját igényeink szerint.
Ha minden tweetet, üzenőfali bejegyzést, RSS-t, LinkedIn állapotváltozást elolvasunk, utánanézünk mindenkinek, aki épp ismerősnek jelölt valahol, végigböngésszük az újonnan feltöltött kategóriákat és megnézzük a megosztott videókat, akár egy napunk is rámehet a szűretlen információáradat legyőzésére. A palackorrú delfinről elnevezett
Bottlenose a napokban indította el nyilvános béta szolgáltatását, tehát mostantól bárki bejelentkezhet és megpróbálhatja kezelhetőbb, emészthetőbb formába préselni közösségi tevékenységeit. Mi is kipróbáltuk, hogyan zsonglőrködik a digitális delfin a hatalmas adatlabdákkal.
Mederbe terelve ■ A Bottlenose regisztrációt követően az első dolgunk természetesen az, hogy hozzáadjuk a szolgáltatáshoz az általunk használt különféle közösségi oldalakat és megoldásokat. Jelenleg a Facebook, Twitter és LinkedIn fiókunkat kapcsolhatjuk össze a delfinnel, valamint a Google Readerünk híreit is átterelhetjük ide. Alapértelmezésben ezt már a regisztráció utáni gyors kezdőlapokon megtehetjük, de ha kihagyunk valamit, vagy nem vagyunk biztosak egy beállításban, mindezt később is megtehetjük.
Ugyanitt arra is lehetőségünk nyílik, hogy máris megadjunk pár minket érdeklő témakört, amihez kapcsolódó közösségi bejegyzéseket szintén a hírfolyamunkba terelget a Bottlenose - ezt mi első körben kihagytuk, érdemes ugyanis először megismerni, miben is segít ez az új megoldás.
A Bottlenose felületére belépve az alapértelmezett nézet a Dashboard, azaz vezérlőpilt. A több hasábra osztott felület bal oldalán az összes általunk megadott forrás látható: a Twitterről, LinkedInről és Facebookról származó újdonságokat egyenként is megnézhetjük, vagy választhatjuk a "Your World" fül lehetőségeit.
Ebben gyakorlatilag időrendben összefésülve található az összes általunk megadott forrás minden újdonsága. A kis felhővel jelzett "All" értelemszerűen az összes üzenőfalat, hírt, levelet, üzenetet, említést és az összes többi közösségi adatforrást mossa egybe, ez tulajdonképpen a "fősodor". Ezt szűrhetjük tovább, az Inbox például az összes kapcsolt szolgáltatásban kapott leveleink és üzeneteink központja, míg a Mentions a tőlünk továbbosztott, vagy minket megjelölő bejegyzések, képek, egyéb tartalmak gyűjtőhelye. A bal oszlop minden eleme mellett látható, utolsó látogatásunk óta hány hír, üzenet, levél született az adott hírforrásban - ezeket egyenként az elemekre kattintva és ezeket megnézve is "lenullázhatjuk", de az üzenőfal-oszlop tetején található kis fogaskerék ikon alatt egyszerre is olvasottnak jelölhetünk mindent.
Szeletelve, elrendezve ■ A második oszlop, tehát az aktuális nézet speciális üzenőfala fölött további beállításokat találunk. A Stream maga a tartalom-folyam, itt gyűlnek időrendben az épp kiválasztott hírforrás történései. Mellette a Paper a béta jelenlegi változatában kissé furcsán működik, mindenesetre elvben az adott hírforrásból származó, minket érdeklő fontos híreket gyűjti össze egy virtuális újság formájára szabva.
A Scanner az adott hírforrás aktivitásának elemzője. A Facebook üzenőfal történéseit "szkennelve" egy kis grafikonban láthatjuk, hány bejegyzés, üzenet történt az elmúlt időszakban, ráadásul egy kis tortadiagram azt is elemzi számunkra, ebből mennyi pozitív, negatív vagy semleges hangvételű. Ez utóbbi érdekes kísérlet, bár nyilván csak angolul működik. A körülbelül 50 százalékban angol és magyar bejegyzéseket tartalmazó vizsgált Facebookot elemezve azonban kifejezetten jól működött, hogy a magyar bejegyzéseket a semlegesbe sorolta a rendszer, a többivel kapcsolatban pedig egész jól eltalálta az érzelmi arányokat.
A Sonar szintén hasznos kütyü, ez ugyanis a hanglokátorok dizájnjára épülve csillagdiagramba rendezi az aktuális nézettel kapcsolatos tudnivalókat. A beérkező üzenetek mappát vizsgálva például a középpontban a postafiók található, hozzá pedig első körben az utoljára érkező levelek feladóit kapcsolja a Bottlenose. Innen már első körben is talál néhány másodlagos kapcsolatot, valamint kiemeli a gyakrabban előforduló neveket. A Sonar igazi ereje viszont a "követés" során mutatkozik meg, a diagram valamelyik elemére kattintva ugyanis tovább elemzi azt: egy személy nevét vizsgálva a vele közös személyek, témák, üzenetek és egyéb információk csillagdiagramja bukkan elő.
Ha például valaki az olimpiáról tweetel, a csillag Olympic Games "csúcsára" kattintva máris egy újabb csillag bukkan elő, amely az összes kapcsolódó tweetet, bejegyzést, megosztást mutatja - ráadásul valós időben. Az aktuálisan kijelölt elemhez kapcsolódó frissítések ráadásul a bal oszlopban "egyenes adásban" görögnek elő.
Ezt keresed? Nesze! ■ A legfelső oszlop Global Trends hivatkozása abban segít, ha épp nem az aktuális ismerősi vagy közösségi körünkön belülről szeretnénk aktualitásokat kideríteni. A keresőmezőbe beírhatunk személyeket, eseményeket vagy egyéb kulcsszavakat, amelyekre a Google Instanthoz hasonlóan már gépelés közben felajánl lehetséges találatokat.
Próbaképpen a Sziget szót írtuk be, amire máris feljaánlotta a budapesti rendezvényt. Az ezután megjelenő új nézetben külön láthatjuk a legfontosabb kapcsolódó hivatkozásokat közösségi oldalakra és friss webes hírforrásokra, a legnépszerűbb kapcsolódó témaköröket és hashtageket, közösségi oldalakon megosztott képeket, valamint kommenteket és legjobban kapcsolódó kommentelőket egyaránt. A Bottlenose kedves tulajdonsága, hogy egy ilyen gyűjtőoldalnak azonnal gyárt egy saját linket is, amelyet elküldhetünk másoknak vagy megoszthatjuk bárhol, így ismerőseink is közvetlenül elérhetik saját keresésünk eredményét.
A Bottlenose bétája ugyan még néhány esetben kissé lassúnak, vagy akadozónak tűnt, de már most is sokrétű és ötletes. Máris elérhető tonnányi egyéb apró funkció és finomság, mint a saját, testre szabott vezérlőpult összeállítása, az egy helyről bármelyik kapcsolt szolgáltatást elérő bejegyzéskezelő, vagy az a gomb (You), amellyel egyetlen kattintásra saját magunkra is rákereshetünk a közösségi web egészén. Már az új szolgáltatás mostani formájában is látható, hogy főként közösségi guruk, webes elemzők, reklámokkal és kampányokkal foglalkozó szakemberek, pr-esek fontos segítőtársa lehet.