Egy új technológia lehetővé teszi, hogy az érintőképernyő felülete egy változó eloszlású folyadékréteg segítségével "gombokat növesszen" a megfelelő helyeken, majd el is tüntesse azokat.
Az okostelefonok és táblagépek értintésvezérelt felületének egyik legnagyobb hiányossága, hogy nem adja vissza a gombok leütésének érzését a fizikai billentyűzethez szokott felhasználóknak. Ez sokaknak kellemetlen, vagy legalábbis szokatlan dolog, ami megnehezíti a gépelést, ráadásul a kijelzők kis méretével együtt
még nehézkesebbé teszi a munkát a mobil eszközökön. A fizikai billentyűzet megtartása viszont még apróbb kijelzőket vagy körülményes, hibrid modelleket eredményez, újabb kompromisszumokra kényszerítve a vásárlókat.
Megy az ötletelés ■ A problémára eddig többféle megoldás is felbukkant. Ilyen például a rezgő visszajelzés (az úgynevezett "haptic feedback" egyik formája), ami érzékelhető rezgést produkál, ha az ember kiválaszt egy elemet az érintőképernyőn. Mások a
QWERTY-elrendezést küldenék a süllyesztőbe, új elképzelés szerint rendezve át a karaktereket, megint mások pedig az érintésalapú vezérlést is lecserélnék, kifejlesztve a
háromdimenziós gesztusvezérlést.
Az Apple május eleji szabadalma egy OLED panel és az alá épített, apró piezoelektromos motorok kombinációjáról szól. A némiképp homályos elképzelés szerint a kijelző felülete, illetve annak kontúrja fizikailag is megváltozna, ha valamilyen alkalmazásban előugrik mondjuk a virtuális billentyűzet, és a kiemelkedések a tapintás révén is segítenék az ujjak koordinációját. Hasonló ötletet jegyez a Tactus Technology is, csakhogy – ellentétben az Apple-lel – ők már elkészültek egy koncepciómodellel.
Okos billentyűk ■ A 2008-ban alapított kaliforniai startup cég egy újabb, folyadékot tartalmazó réteget épített a kijelzőre, amely egyrészt átlátszó, másrészt a vastagsága is elhanyagolható, így nem befolyásolja sem a készülékek méretét, sem az érintésvezérlés minőségét. A folyadék a megfelelő esetben pillanatok alatt összegyűlik a kijelölt pontokon, ami az Apple elképzeléséhez hasonlóan kidomborítja a virtuális billentyűket és más elemeket, aztán nyomtalanul elsimul, ha már nincs rá szükség.
A Tactus arról még nem árult el részleteket, hogy a technológia milyen gyártóknál, milyen termékekben bukkanhat fel. A startup cég szerint legkorábban a jövő év közepén jelenhetnek meg az első, kereskedelmi forgalomba kerülő modellek, a megoldás felhasználási lehetőségei pedig messze túlmutatnak az okostelefonos pötyögtetésen. A technológia sikere természetesen több dolgon is múlik: ilyen a vele épített kijelzők rugalmassága, a kapcsolódó alkalmazásfejlesztői eszközök lehetőségei, az akkumulátor-üzemidőre gyakorolt hatás, illetve az, hogy ki vásárolja fel vagy perli be a Tactust egy-egy sosem hallott szabadalomra hivatkozva.