Az Oracle szerdán jelentette be a Exalogic Elastic Cloud alkalmazásszerver szoftverének új, virtualizálható verzióját, amelynél jelentős teljesítményjavulást ígérnek. A Gartner szerint 2015-re a szervereladások 35 százalékát a kifejezetten bizonyos feladatokra optimalizált célgépek teszik majd ki; immár itthon is beindulni látszik a piac.
Immár négy esztendő telt el azóta, hogy az Oracle bejelentette első hardvertermékét, a HP-val közösen kifejlesztett tárolószervert, az Exadatát, és annak is már közel három éve, hogy a később felvásárolt Sunnal állt össze a valamilyen speciális informatikai feladatra optimalizált célhardverek fejlesztésére. Az
Exadatát aztán újabb célrendszerek követték, mint az
Exalogic Elastic Cloud alkalmazásszerver, a memórián belüli adatlekérdezést lehetővé tévő
Exalytics, a
SPARC SuperCluster és a nagy adattömeg elemzésére szolgáló
Oracle Big Data Appliance, vagy a kisebb vállalatoknak szánt
Database Appliance.
Az Oracle integrált rendszerek eladása a cég elmúlt üzleti évében indult be igazán: amint azt
Mark Hurd elnök a közelmúltban bejelentette, a célgépekből származó forgalmuk
ma már jóval a milliárd dolláros szint felett van, a termékcsoportból származó bevétel több mint 100 százalékot növekedett az előző évhez képest. A Gartner felmérése szerint 2015-re a szerverekpiacból származó forgalom 35 százaléka már nem a "vas" lesz, hanem egy szerver-szoftver-szolgáltatás hibrid middleware, amiből értelemszerűen minden nagy gyártó, így az Oracle is a lehető legnagyobb szeletet szeretné megszerezni.
Ha lassan is, de az elmúlt időszakban itthon is beindultak a célgépek eladásai, a kisebb Database Appliance-ből már többet, míg a nagyobb értékű Exadatából és a SuperClusterből néhány darabot értékesítettek eddig Magyarországon - tudtuk meg
Sárecz Lajostól, az Oracle Hungary célgépekért felelős értékesítési tanácsadójától, aki azonban nem árulta el, hogy mely vállalatoknál működnek ezek az eszközök. A célgépek esetében nem csak a teljesítményjavulást értékelik előnyként a vállalatok a hagyományos rendszerekhez képest, hogy a sztenderd konfiguráció miatt az Oracle azonnal képes támogatást nyújtani, míg az egyedi konfigurációknál fellépő nem ismert hibáknál jellemzően tovább tart a javítás - tette hozzá.
Új Exalogic verzió ■ Az Oracle Exalogic Elastic Cloud néven két éve kínálja speciális, számítási felhőre optimalizált, szoftvert és hardvert tartalmazó integrált, hibatűrő célmegoldását. A cég szerdán jelentette be,hogy az Exalogic szoftveréből új verziót jelentetnek meg.
Ajay Patel, a termékfejlesztési részleg alelnöke egy nemzetközi telefonos sajtókonferencia keretében elmondta: a 2.0 verzió egyik legfontosabb újítása, hog olyan virtualizáció, ami gyakorlatilag „felboríthatatlan”, redundáns és biztonságos. Emellett a korábbinál is jobb teljesítményt, és az alkalmazások kezelését megkönnyítő, illetve meggyorsító funkciókat kínál.
A "közel fizikai teljesítmény" olyan felhasználói élményt biztosít, mintha nem is virtualizált környezetben futó rendszerről lenne szó. A "teljes alkalmazás-izoláció" pedig abban segít, hogy az egymás mellett futó alkalmazások semmilyen hatással ne lehessenek egymás teljesítményére, ha az egyik sok erőforrást használ, attól még a másik ugyanúgy futhasson.
Az Oracle Exalogic 2.0 teljesítményjavulása a hagyományos rendszerekkel, és az első generációs szoftverhez képest (forrás: Oracle)
Az alkalmazások mostantól nem csak egyenként telepíthetőek, hanem összeállíthatunk egy teljes alkalmazás-csomagot, amelyet aztán bármikor egyetlen kattintással eljuttathatunk a virtuális környezeten keresztül a felhasználókhoz. A csomag-alapú telepítés és az új alkalmazástelepítő kezelőfelület miatt hatszor gyorsabbá válhat az app-telepítési folyamat.
Fontos a teljesen újratervezett teljesítmény-elosztásért és kiegyensúlyozásért felelős rendszer, amely az Exalogic rendszeren „belül” intézi el a teljesítménytől függő erőforrás-kiosztást, így ezt nem a szervernek vagy az adatközpont más elemeinek kell elvégeznie. A 2.0 új ügyfelek számára is elérhető, de a meglévő ügyfelek is megkaphatják upgrade formájában.
Eközben itthon ■ Sárecz Lajos szerint az Exalogic célgépek a felső kategóriába tartoznak, ezért a magyarországi méretek miatt eddig legfeljebb néhány hazai nagyvállalatnál merülhetett fel az alkalmazása, ahol háromrétegű alkalmazáskörnyezetet akarnak konszolidálni. Az új szoftververzióban a virtualizáció megjelenésével lehetővé válik, hogy ne az egész gépre, hanem csak annak egy részére kelljen megvásárolni a szükséges licenceket, így akár a hazai vállalatok számára is elérhetővé válhat a célmegoldás.