Az új Nexus 7 még több tudást ad nyomott áron, az Android pedig kíméli az akkut és emeli a teljesítményt.
Ahogy az várható volt, a Google tegnap este megtartott bejelentésén több fontos termék és szolgáltatás bemutatkozott. A Nexus 7 régóta pletykált új kiadásán kívül végre hivatalossá vált a Jelly Bean 4.3-as verziója, Google Play Games nevű alkalmazás pedig a játékosokból szeretne összetartó közösséget kovácsolni. 

5 milliárd letöltés, 1 millió+ app ■ A bemutató a szokásoknak megfelelően a kulcsadatok sorolásával kezdődött. Sundar Pichai, az Androidért és a Chrome-ért felelős szakember bejelentése szerint a felhasználók eddig összesen 50 milliárd alkalommal töltöttek le appokat a Play Store-ból, ahol az elérhető alkalmazások száma mára meghaladta az 1 milliót. Ez azt jelenti, hogy a Google mostanra beérte, sőt, le is hagyta az Apple-t, amelynek online szoftverboltjában a legutóbbi WWDC-n közölt adatok szerint 900 ezer app érhető el. 

A szó ezután a Nexus 7 első kiadásának méltatására terelődött, amivel kapcsolatban Pichai megjegyezte, hogy az androidos tabletek aktiválási száma immáron a 70 milliót is meghaladta. Ez nagy részben a Nexus 7 tavalyi kiadásának köszönhető, így meg is volt a kellő felvezetés az idei modell bemutatásához. A 2013-as készüléket tehát továbbra is Nexus 7-nek hívják, a kialakítás és a forma is nagyjából ugyanaz maradt, de teljesítményben, illetve a kijelzőt illetően komoly változások történtek.

A bejelentés főszereplője: a 2013-as Nexus 7 
(a kép nagyítható)

Nexus 7: brutál HD   Az előzetesen kiszivárgott adatok igaznak bizonyultak: az új Nexus 7 ugyanakkora kijelzőméret mellett most már 1920 × 1200 képpont felbontással bír, aminek köszönhetően a korábbi 216 ppi képpontsűrűségét feltornázta 323 ppi-re. Az új tablet 2 mm-el vékonyabb, 50 grammal könnyebb, rendelkezik egy 5 megapixeles hátlapi kamerával, és sztereó hangszórókat is kapott.

A teljesítmény is nőtt, hiszen egy négymagos, 1,5 GHz-es Snapdragon S4 Pro processzor dolgozik benne 2 GB RAM kíséretében (ez korábban 1 GB volt), az adatokat pedig választásunk szerint 16, vagy 32 gigabájt erejéig rendezgethetjük. Nem maradtak ki olyan finomságok sem, mint a vezeték nélküli töltés lehetősége, az NFC, a HDMI kimenet és az LTE hálózatok támogatása.

Leginkább belül változott

Az igazán nagy dobás mégiscsak az ár, hiszen a 16 GB-os, WiFi-vel szerelt modell 230 dollárba fog kerülni, ami átszámítva alig több mint 51 ezer forint, de hazánkban várhatóan ennél jóval többe fog kerülni. Lesz még 32 gigás verzió szintén WiFi-vel 270 dollárért, illetve 32 gigabájtos LTE-vel (szolgáltatótól függetlenül), amiért már 350 dollárt kell kiadni (ez közel 80 ezer forintnak felel meg).

A forgalmazás július 30-án indul meg első körben az USA nagy áruházaiban (Office Max, Walmart, Staples), de jut belőle az Amazon.com és természetesen a Play Store hardverészlegének is. A világ többi, nagyobb piacára az elkövetkező hetekben érkezik, amelyek a Google információi szerint pl. Japán, Németország, Franciaország, vagy Kanada lesz.
 


Szintet lépett az Android is 
Az Android is megkapja a saját frissítését a 4.3-as verzió képében, és az előbb bemutatott Nexus 7 lesz az első olyan androidos eszköz, ami gyárilag már ezzel a kiadással jelenik meg. Eget rengető változásokra nem kell számítani, inkább apróbb, de a használatot megkönnyítő, vagy gyorsító megoldásokat találtak ki a Google mérnökei. Az első ilyen a tableteken elérhető korlátozott felhasználói fiókok bevezetése – több felhasználói profil beállítását már a 4.2-vel támogatta az Android (szintén csak táblagépen). Ha van gyerek a családban és az gyakran hozzáfér a táblagéphez, akkor ott nagy szükség lehet erre a funkcióra, hiszen pontosan, alkalmazásonként, sőt, még azon belüli funkciókra lebontva is (pl. appon belüli vásárlás) beállíthatjuk, hogy mihez férjen hozzá a gyermek. 

A korlátozott fiók beállításai Android 4.3 alatt 
(a kép nagyítható)

Fontos újítás a Bluetooth Smart technológia beemelése, ami a különböző fitness eszközökhöz való, energiatakarékos csatlakozást teszi lehetővé. A fejlesztők örülhetnek az OpenGL ES 3.0 megjelenésének, azaz végső soron a játékos kedvű felhasználók is, hiszen ennek köszönhetően még szebb, látványosabb, több effekttel megtűzdelt játékokra számíthatunk a jövőben.

Több, a használatot könnyítő apróságon kívül (szövegbevitel, tárcsázás, WiFi-kezelés) a fejlesztők tovább csiszolták a rendszer teljesítményét és energiafelvételét, aminek köszönhetően az Android tovább gyorsul majd, illetve az akkumulátoridő is nőni fog. Az Android 4.3 OTA (over the air) frissítése hamarosan elindul, amit első körben a Nexus mobilok (Galaxy Nexus, Nexus 4) és táblagépek (tavalyi Nexus 7, Nexus 10) kapnak meg, a HTC One, illetve a Samsung Galaxy S4 Google kiadásai pedig kicsit később következnek.
 

A Play Games tabletes felülete

Engedd (közösségben) játszani!  A Google májusi I/O konferenciáján már volt szó a játékosok aktivitását összefogó, rendszerező API-ról, ami a felhasználók számára mától egy külön letölthető alkalmazásban öltött testet. Ez a Play Games (máris letölthető és használható), ami a magyar rendszereken kissé szerencsétlen Play Játékok nevet kapta. Az app egyértelműen az Apple -féle Game centerre hajaz, hiszen összegyűjti a játékainkat (azokat is listázza, amelyek éppen nincsenek telepítve), figyeli, hogy mit játszunk, ahogy mi is nyomon követhetjük az ismerőseink milyen eredményeket értek el.

Megnézhetjük a barátaink közt felállított és publikus rangsorokat, toplistákat, a különböző eredményeket, illetve ha tanácstalanok lennénk, hogy mivel üssünk el órákat, akkor böngészhetjük a többjátékos móddal rendelkező játékokat.

Így néz ki a Google új, 7 colos táblagépe
Megérkeztek a könyvek a Google Play Store-ba 
Google Nexus 4 teszt: a csillogó negyedik

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.