A Barrelfish operációs rendszert, a jövőben meghatározóvá váló, többmagos heterogén számítógépek kiszolgálására fejleszti a Microsoft Research és a svájci Szövetségi Műszaki Főiskola.
A fejlesztők a napokban tették hozzáférhetővé a Barrelfish kísérleti operációs rendszert. A nyílt forráskódú megoldás olyan nagy informatikai rendszereket hivatott kiszolgálni, amelyek több, akár különböző architektúrájú processzorral (x86, ARM) működnek. A projekten a zürichi műszaki főiskola (ETHZ) kutatói és a Microsoft Research (MSR) szakemberei közösen dolgoznak.

A több (különböző) magos számítógépek az informatika meghatározó eszközei lehetnek, illetve már ma is azok. Jelenleg is majdnem minden számítógép több magot rejt magában, és a nagy elosztott rendszerekben nem ritka a több különböző architektúrájú konfiguráció, amelyek látszólag egy rendszerként látják el a feladatukat. Ezekben a heterogén rendszerekben különböző operációs rendszerek futnak, amelyek saját állapotukat ismerik a teljes rendszerről.

Önnek egymilliárd új üzenete érkezett A mai rendszerekben közös megosztott memórián keresztül közlik az állapotinformációt az operációsrendszerek egymással, ami komoly erőforrásokat igényel és cache-elési, valamint zárolási problémákhoz vezethet. A Barrelfish operációs rendszerben ezt az állapotközlést üzentek küldésével oldják meg, amelyek frissítik a szinkronban lévő operációs rendszerek állapotát.

A Barrelfish weboldal már Barrelfish szerveren fut, de az operációs rendszer még nem kész a szélesebb körű felhasználásra. Sok fontos funkció és szolgáltatás hiányzik még belőle ahhoz, hogy kutatókon kívül másoknak is használható legyen. A közzététellel is az volt a szándék, hogy más fejlesztőket is bevonjanak a koncepció tökéletesítésébe. A struktúrabeli különbségekről az ismert operációs rendszerekhez képest, mint például a Linux, vagy a Windows, itt lehet megtekinteni.

Bár még csak a körvanalak sejlenek, a Barrelfish - és a mögötte húzódó szemlélet - jelentős befolyással lehet a jövőben megjelenő operációs rendszerekre.

Az együttműködés háttere A Microsoft Resarch munkatársai több neves oktatási intézménnyel is együttműködnek az ott folyó fejlesztésekkel kapcsolatban, legyen szó az MIT-ről, a Berkeleyről, vagy esetünkben az ETHZ-ről. A Barrelfisht fejlesztő csoport tagjai ráadásul korábban a ’90-es években a Cambridge Egyetemen együtt dolgoztak már egy teljesen más operációs rendszer fejlesztésén. Fontos részlet viszont, hogy sem erre, sem pedig az ETHZ más projektjeire nincs finanszírozási megállapodás, így az MSR nem támogatja anyagilag a Barrelfish csoportot.

A Microsoft a különböző, akár nyílt, akár zárt operációs rendszerek fejlesztésétől azt várja, hogy olyan technológiák és koncepciók látnak majd napvilágot, amelyekkel fejlesztheti és kiterjesztheti saját termékeit, szolgáltatásait. Az MSR tagja az operációs rendszereket fejlesztő világméretű kutatócsoportnak is.

Lehullt a lepel az OpenEdu programról
Egyre többen támogatják a nyílt forráskódú szoftvereket


Összekötő tiszt
A szoftveróriásnál láthatóan tisztában vannak vele, hogy nyitni kell az open source világa felé. Például néhány hónappal ezelőtt csatlakozott a Microsofthoz Gianugo Rabellino, aki az általa alapított nyílt forráskódú társaságát hagyta ott az új pozícióért. Rabellino feladata, hogy a Microsoft hitelességét javítsa nyílt forráskódú körökben. „A fejlesztők manapság leginkább a nyílt forráskód világában találhatók. Oda kell mennünk, ahol ők vannak…” – mondta Rabellino. „Feladatom, hogy a nyílt forráskód területéről érkezőknek legyen kivel kapcsolatba lépniük a Microsoftnál” – tette hozzá.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.