A Barrelfish weboldal már Barrelfish szerveren fut, de az operációs rendszer még nem kész a szélesebb körű felhasználásra. Sok fontos funkció és szolgáltatás hiányzik még belőle ahhoz, hogy kutatókon kívül másoknak is használható legyen. A közzététellel is az volt a szándék, hogy más fejlesztőket is bevonjanak a koncepció tökéletesítésébe. A struktúrabeli különbségekről az ismert operációs rendszerekhez képest, mint például a Linux, vagy a Windows, itt lehet megtekinteni.
Bár még csak a körvanalak sejlenek, a Barrelfish - és a mögötte húzódó szemlélet - jelentős befolyással lehet a jövőben megjelenő operációs rendszerekre.
Az együttműködés háttere ■ A Microsoft Resarch munkatársai több neves oktatási intézménnyel is együttműködnek az ott folyó fejlesztésekkel kapcsolatban, legyen szó az MIT-ről, a Berkeleyről, vagy esetünkben az ETHZ-ről. A Barrelfisht fejlesztő csoport tagjai ráadásul korábban a ’90-es években a Cambridge Egyetemen együtt dolgoztak már egy teljesen más operációs rendszer fejlesztésén. Fontos részlet viszont, hogy sem erre, sem pedig az ETHZ más projektjeire nincs finanszírozási megállapodás, így az MSR nem támogatja anyagilag a Barrelfish csoportot.
A Microsoft a különböző, akár nyílt, akár zárt operációs rendszerek fejlesztésétől azt várja, hogy olyan technológiák és koncepciók látnak majd napvilágot, amelyekkel fejlesztheti és kiterjesztheti saját termékeit, szolgáltatásait. Az MSR tagja az operációs rendszereket fejlesztő világméretű kutatócsoportnak is.
Összekötő tiszt ■ A szoftveróriásnál láthatóan tisztában vannak vele, hogy nyitni kell az open source világa felé. Például néhány hónappal ezelőtt csatlakozott a Microsofthoz Gianugo Rabellino, aki az általa alapított nyílt forráskódú társaságát hagyta ott az új pozícióért. Rabellino feladata, hogy a Microsoft hitelességét javítsa nyílt forráskódú körökben. „A fejlesztők manapság leginkább a nyílt forráskód világában találhatók. Oda kell mennünk, ahol ők vannak…” – mondta Rabellino. „Feladatom, hogy a nyílt forráskód területéről érkezőknek legyen kivel kapcsolatba lépniük a Microsoftnál” – tette hozzá.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak