Az elsősorban vállalati szegmensben érdekelt Cisco Systems most elérkezettnek látta az időt, hogy videokonferenciás területen szerzett tapasztalataira alapozva otthoni felhasználóknak szánt megoldással rukkoljon elő.

Már az üzleti célú videokonferencia-megoldás, a TelePresence 2006-os bemutatkozásánál azt hangsúlyozta John Chambers, a Cisco vezetője, hogy szeretné rövid időn belül az otthonokba is elvinni a jó minőségű videós beszélgetés élményét. Talán egy kicsit a tervezettnél többet kellett várni re, de most bemutatták a meglehetősen furcsán, Cisco ūmi névre keresztelt otthoni változatot is.

A minőség ára Az ūmi egy konzolból, távirányítóból és a tévére szerelt kamerából és mikrofonokból álló csomag, amelyet 599 dollárért (azaz körülbelül 120 ezer forintért) kínálnak. Az egyelőre szinte természetes módon kizárólag az USA-ban induló elérhető megoldáshoz még további 24,99 dollárt kell havonta leszurkolni azoknak, akik HD minőségben, a tévé képernyőjén szeretnének kapcsolatot tartani ismerőseikkel.

A Cisco új szolgáltatása tulajdonképpen nem más, mint a számítógépen már megszokott videocsevegés, csak mindez a tévén, sok extrával és kiegészítő lehetőségekkel. A 720p minőségű felvételekhez minimum 1,5 mbps, az 1080p-hez pedig 3,5 mbps le- és feltöltési sebességgel bíró netkapcsolat szükséges.

Az ūmi szolgáltatásán keresztül nem csupán a Cisco termékének megvásárlói kommunikálhatnak, lehetőség van a Google videochat megoldásával számítógépről is felhívni az ūmi-tulajt. Igaz, ebben az esetben a minőség féloldalas lesz.

Önnek egy új HD videója érkezett! A hatjegyű számot kapó vásárlók természetesen el is menthetik ismerőseik számait, így a későbbiekben nem kell „tárcsázni”, elég egy gombnyomás. Ha éppen nem sikerülne elérni a hívni kívánt felet, akkor videoüzenetet lehet hagyni a rendszerben, amelyet aztán, hasonlóan a telefonos hangpostához, később megnézhet a hívott fél.

A kamerát a távirányító segítségével mozgatni és a képet pedig nagyítani lehet, ha éppen valamit meg szeretnénk közelebbről is mutatni másoknak. Sőt, előre felvett anyagokat is rögzíthetünk, amit a később átküldhetünk a másoknak, de akár közvetlenül fel is tölthetjük a YouTube-ra vagy a Facebookra.

Bukásra ítélve? Nagy kérdés viszont, hogy mindezért ki fizet még az USA-ban sem kis összegnek számító 600 dollárt plusz 25-öt havonta? Egy felmérés szerint a szélessávú netkapcsolattal rendelkező amerikaiak közül is mindössze 20 százalék él a videohívás lehetőségével. Pedig a számítógépen ehhez csak egy filléres webkamera kell (ami a modern laptopokba már bele is van építve), maga a hívás rengeteg csatornán (Skype, Google, Microsoft Live stb.) keresztül ingyenesen lebonyolítható.

Jogosan ingatják a fejüket tehát azok, akik szerint az élmény, hogy a tévén keresztül, a nappali kanapéjáról lehet jó minőségű mozgóképben társalogni az ismerősökkel önmagában kevés ahhoz, hogy ekkora összegeket áldozzanak rá a fogyasztók.

A kannibál és a riválisok A Cisco dolgát tovább nehezítheti, hogy az ūmi viszont reális alternatíva lehet a kisebb vállalati ügyfeleknek. Így tulajdonképpen saját termékét kannibalizálja a gyártó azzal, hogy az egyre kisebb méretű cégeket célzó, ám még mindig elég borsos árú TelePresence potenciális vevőkört veszít.

Valamint a fogyasztói szegmensben olyan riválisokkal kell küzdenie a jó pozícióért, mint a tévézésben szintén erősen érdekelt Apple, a Google TV-t termékébe integráló Panasonic, vagy éppen a készülékébe Skype-ot építő LG.

<object width="410" height="255"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/t9cksI9VvKg?fs=1&amp;hl=hu_HU&amp;color1=0x5d1719&amp;color2=0xcd311b"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/t9cksI9VvKg?fs=1&amp;hl=hu_HU&amp;color1=0x5d1719&amp;color2=0xcd311b" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="410" height="255"></embed></object>

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.